Blog ifirma.pl

Urząd nie dokonał zwrotu podatku PIT w terminie (zeznanie roczne)

|
|
3 minut czytania
Nie otrzymałeś zwrotu nadpłaty z PIT w terminie? Sprawdź, jakie masz uprawnienia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Niekiedy może się tak zdarzyć, że po złożeniu zeznania rocznego, z którego wynikała kwota nadpłaty do zwrotu nie otrzymamy go w ustawowym terminie . Nie każdy orientuje się, jakie ma prawa w takim przypadku. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak powinien postąpić urząd skarbowy w takiej sytuacji.

Jaki jest termin na zwrot nadpłaty z zeznania rocznego?

Termin zwrotu nadpłaty zależy od formy złożenia zeznania rocznego:

 1. Zeznanie złożone elektronicznie – termin na zwrot nadpłaty wynosi 45 dni, dla rodzin z Karta Dużej Rodziny 30 dni.
 2. Zeznanie złożone papierowo – termin na zwrot nadpłaty wynosi 3 miesiące.

Bieg terminu do zwrotu nadpłaty jest liczony od następnego dnia po złożeniu zeznania. Jeżeli zeznanie zostanie złożone elektronicznie np. 15 marca, to 45 dni jest liczone od 16 marca. Ostatni dzień na zwrot nadpłaty upływa dnia 29 kwietnia. Zobaczmy co się dzieje, jeżeli zwrot nadpłaty zostanie dokonany po terminie.

Zwrot z zeznania rocznego po terminie

Jeżeli się tak zdarzy, że z jakichś powodów urząd skarbowy nie dokona zwrotu nadpłaty w terminie, to wówczas podatnikowi przysługuje prawo do wypłaty odsetek za zwłokę. Wysokość tych odsetek jest taka sama, jak w przypadku zapłaty zaległości po terminie. Obecnie stawka odsetek za zwłokę w skali roku wynosi 8%.

W jaki sposób naliczane jest oprocentowanie?

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa odsetki są naliczane od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, łącznie z tym dniem.

Przykład:

Pani Halina złożyła elektronicznie zeznanie roczne PIT-37 dnia 31 marca 2021 r., z którego wynikała kwota nadpłaty w wysokości 1.000 zł. Termin na zwrot nadpłaty upłynął 15 maja 2021 r. Nadpłata została zwrócona dnia 1 czerwca 2021 r. W takim przypadku odsetki powinny zostać naliczone od dnia 1 kwietnia do 1 czerwca 2021 r. W naszym przykładzie odsetki za zwłokę wynoszą 14 zł.

Jeżeli podatnik otrzyma zwrot nadpłaty z zeznania rocznego po terminie, ale bez odsetek ma prawo żądać od urzędu wypłaty oprocentowania na zasadach wskazanych powyżej.

Pamiętać należy, że odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wartość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty za przesyłkę poleconą pobieraną przez operatora pocztowego, obecnie kwota ta wynosi 8,70 zł.

Kiedy zwrot tylko w kasie urzędu?

Nadpłata, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli podatnik nie wskazał rachunku, na który ma zostać zwrócona nadpłata, podlega zwrotowi w kasie.

W 2021 roku wysokość kosztów upomnienia wynosi 16 zł, a więc jeżeli podatnik będzie miał nadpłatę do kwoty 32 zł, to jeżeli nie podał numeru rachunku do zwrotu będzie mógł taką nadpłatę odebrać tylko w kasie organu podatkowego. Najlepiej w takim przypadku skontaktować się z właściwym miejscowo urzędem skarbowym i ustalić warunki i termin odbioru nadpłaty.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie