Urzędy w czasie pandemii

jak dzialają urzędy

Masz do załatwienia sprawę w urzędzie lub ZUS? Sprawdź w jaki sposób to zrobić.

Z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 wprowadzono szereg ograniczeń, nakazów i zakazów w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Zgodnie z wytycznymi wszystkie urzędy administracji publicznej i samorządowej mają zapewnić obsługę obywateli przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Z uwagi na ciągłe zagrożenie epidemiologiczne warto próbować nowych form komunikacji z urzędami.

W jaki sposób można załatwiać sprawy urzędowe?

Już od dłuższego czasu istnieje możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych online. Z uwagi na przeszłe nawyki i przyzwyczajenie dużo osób jest sceptycznych do tej formy komunikacji. Obecna sytuacja w sposób naturalny zaczęła wymuszać zmianę przekonań.

Wiele spraw urzędowych można załatwić przez:

 1. Platformę ePUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej.
 2. Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS.
 3. Można złożyć pismo listownie.
 4. Można również takie pismo złożyć do specjalnie przygotowanych skrzynek na dokumenty.
 5. Można skorzystać z kontaktu telefonicznego.

Na swoich stronach internetowych urzędy zachęcają do wymienionych form komunikacji mając na uwadze bezpieczeństwo nas wszystkich.

W jaki sposób funkcjonują urzędy skarbowe?

Wizyta w urzędzie skarbowym możliwa jest jedynie przez 3 dni w tygodniu:

 • w poniedziałki w godzinach 12-18,
 • w środy 9-15,
 • w piątki 9-13.

Wiele zagadnień podatkowych można skonsultować na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej pod numerami telefonów w godzinach od 8-18:

 • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),
 • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych),
 • +48 22 330 03 30 (z zagranicy).

Oczywiście wiele spraw można załatwić przez ePUAP.

Ponadto istnieje również możliwość złożenia zapytania przez e-mail co jest bardzo wygodną formą komunikacji. Istnieje możliwość wymiany informacji za pośrednictwem czatu z konsultantem. Baza teleadresowa wszystkich jednostek KAS znajduje się tutaj.

W jaki sposób funkcjonuje ZUS?

Od 4 maja 2020 r. została przywrócona standardowa obsługa klientów w ZUS z zachowaniem środków ostrożności. Podobnie jak w przypadku urzędów skarbowych niektóre placówki z uwagi na sytuację epidemiczną są zamknięte albo pracują w innych godzinach. Tak jest np. w Oddziale ZUS w Chorzowie. Dlatego przed wizytą w ZUS najlepiej sprawdzić na stronie internetowej godziny pracy swojego oddziału. Można to zrobić przez bardzo pomocną wyszukiwarkę oddziałów ZUS, do której dostęp znajduje się tutaj.

Jednostki ZUS pracują w następujących godzinach:

 • poniedziałki 8-18,
 • pozostałe dni robocze 8-15.

ZUS również zachęca do kontaktów na odległość. Uruchomiono skrzynki oznaczone tematycznie, do których można wrzucać pisma, wnioski, dokumenty.

Infolinia ZUS numery telefonów:

 • ogólnopolska infolinia pod numerem telefonu 22 560 16 00 dostępna w dni robocze w godzinach 7–18,
 • specjalne numery telefonów:
  • a) nr telefonu 22 290 87 01 dostępny w dni robocze w godzinach 7–15:

 • obsługa w sprawie świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji,
 • obsługa w sprawie zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły,
  • b) nr telefonu 22 290 87 02 oraz 22 290 87 03 dostępne w dni robocze w godzinach 7–15:

 • obsługa w sprawie wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej,
  • c) nr telefonu 22 484 84 84 oraz 732 122 500 (rządowa ogólnopolska infolinia) dostępne w dni robocze 8-16:

 • informacja na temat wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Załatwianie spraw przez PUE-ZUS jest bardzo wygodne bez wychodzenia z domu za pomocą Profilu Zaufanego (ePUAP/login.gov) lub bankowości elektronicznej.

 

Świadczenie postojowe – odpowiedzi na pytania Rzecznika MŚP – przeczytaj.
  ▲ wróć na początek

Jak działają urzędy w czasie epidemii? – najważniejsze pytania:

? Jakie bezpieczne formy komunikacji z urzędami są możliwe w czasie epidemii?

Są to przede wszystkim rozwiązania elektorniczne (ePUAP, PUE-ZUS), wysłanie dokumentów listownie lub złożenie pism do specjalnych skrzynek w urzędach. W razie pytań preferowany jest kontakt telefoniczny zamiast wizyt w urzędzie.

? W jakie dni otwarte są Urzędy Skarbowe?

Urzędy Skarbowe otwarte są trzy dni w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki.

? W jaki sposób działa ZUS w czasie epidemii koronawirusa?

Od 4 maja ZUS obsługuje klientów w standardowy sposób jednak z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość