Dodatek solidarnościowy – ile będzie wynosił?
Jest to rozwiązanie na okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego.
Przykład: Jeśli wniosek o zasiłek zostanie złożony w lipcu, oznacza to, że dodatek będzie przysługiwał za 2 miesiące. Złożenie wniosku w sierpniu oznacza, że dodatek będzie przysługiwał za jeden miesiąc.
Uwaga!
Projekt ustawy zastrzega, że może zostać określony dłuższy czas przysługiwania zasiłku solidarnościowego, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy.
Dodatek solidarnościowy przysługuje osobie uprawnionej w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy.
Uwaga!
Wnioski będzie można składać nie później niż do dnia 31 sierpnia 2020 r. Wnioski złożone po dniu 31 sierpnia 2020 r. pozostaną bez rozpatrzenia.
Zasiłek solidarnościowy dla kogo?
Projekt ustawy jasno wyznacza warunki uzyskania wsparcia. Dodatek przysługiwał będzie osobom mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli: są obywatelami Polski, posiadają prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uprawnionymi do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Uprawnionym zgodnie z projektem będzie pracownik, który podlegał pod ubezpieczenia społeczne co najmniej 90 dni w 2020 roku i któremu pracodawca po 31 marca przedłożył wypowiedzenie, bądź którego umowa na czas określony dobiegła końcowi.
Dodatek solidarnościowy – wniosek oraz warunki otrzymania:
Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych
Jest to niezwykle ważne zagadnienie. W okresie pobierania dodatku solidarnościowego osobom uprawnionym nie będą wypłacane zasiłki dla bezrobotnych oraz stypendia przyznane na mocy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jeśli osobie bezrobotnej zostanie wypłacony zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium, o których mowa, wówczas dodatek solidarnościowy wypłacany będzie w wysokości różnicy pomiędzy wypłaconym dodatkiem a zasiłkiem lub stypendium. Okres pobierania dodatku solidarnościowego nie będzie wliczany do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium.
Uwaga!
Projekt ustawy zastrzega, że może zostać określony dłuższy czas przysługiwania świadczenia solidarnościowego, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy.
>Dodatek solidarnościowy – najważniejsze informacje
Całość projektu do przeczytania: tutaj.