Usługi budowlane – umowa czy faktura?

Ustalenie właściwej stawki VAT przy usługach albo dostawie towarów w branży budowlanej to pierwszy krok do poprawnych rozliczeń z organami skarbowymi. Drugim krokiem jest poprawnie wystawiona faktura (ewentualnie paragon).

Faktura za usługi budowlane

Generalnie przedsiębiorcom zaleca się podawanie na fakturze dokładnie takiej nazwy transakcji, jaką wykonują – bez wskazywania dodatkowych specyfikacji w pozycjach dokumentu. Tym samym, jeśli przedmiotem transakcji była kompleksowa usługa budowlana, najbezpieczniejszym wyjściem jest opisanie jej w jednej pozycji na fakturze sprzedaży:

Przykład I. Faktura za zlecenie: produkcja i montaż luster wbudowanych na stałe w ścianę łazienki, usługa kompleksowa:

Lp.
Nazwa
Ilość
Jedn.
Cena netto
Stawka VAT
Kwota VAT
Cena brutto
1
Montaż luster ściennych
1
Komplet
10.000 zł
23%
2.300 zł
12.300 zł

Inny opis na fakturze należałoby zawrzeć, gdyby przedsiębiorca wykonywał kilka różnych czynności, które co do zasady nie byłyby od siebie zależne. W tym przypadku wyróżnienie na fakturze kilku pozycji jest nie tylko wskazane, ale czasem – konieczne z uwagi na obowiązujące różne stawki VAT.

Przykład II. Faktura za zlecenie: produkcja luster stojących oraz montaż drzwi szklanych od innego producenta; usługa budowlana wykonywana jako podwykonawca, oraz dostawa produktów:

Lp.
Nazwa
Ilość
Jedn.
Cena netto
Stawka VAT
Kwota VAT
Cena brutto
1
Montaż drzwi szklanych
1
Komplet
3.000 zł
o.o.
3.000 zł
2
Lustra stojące
4
szt.
5.000 zł
23%
1.150 zł
6.1500 zł

Uwaga! W tym przypadku przedsiębiorcy decydują się czasem na wystawienie dwóch odrębnych faktur – w przykładzie jednej na montaż drzwi, drugiej – na sprzedaż luster stojących.

Dodatkowe dane? Na umowie

Precyzyjne i zwięzłe określenia usług budowlanych na fakturze mają uzasadnienie w przepisach prawa podatkowego – mogą jednak nie być wystarczające dla przedsiębiorców pod względem marketingowym albo prawa cywilnego. Usługi budowlane należą do tej grupy transakcji, w których dokładne określenie wymogów, czasu wykonania, materiałów etc. ma kolosalne znaczenie dla stron.

Dlatego też w takim przypadku przedsiębiorcy najczęściej decydują się na ścisłe umowy handlowe, określające wszystkie szczegóły zawieranej transakcji. Dodatkowo możliwe jest również stworzenie specyfikacji do konkretnej faktury, w której wskazywane są np. elementy usługi kompleksowej.

 

Transport towarów budowlanych? Uważaj na VAT – sprawdź, gdzie opodatkować usługi!
 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI