Powrót

Usługi budowlane – umowa czy faktura?

uslugi budowlane umowa czy faktura?

Ustalenie właściwej stawki VAT przy usługach albo dostawie towarów w branży budowlanej to pierwszy krok do poprawnych rozliczeń z organami skarbowymi. Drugim krokiem jest poprawnie wystawiona faktura (ewentualnie paragon).

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Ustalenie właściwej stawki VAT przy usługach albo dostawie towarów w branży budowlanej to pierwszy krok do poprawnych rozliczeń z organami skarbowymi. Drugim krokiem jest poprawnie wystawiona faktura (ewentualnie paragon).

Faktura za usługi budowlane

Generalnie przedsiębiorcom zaleca się podawanie na fakturze dokładnie takiej nazwy transakcji, jaką wykonują – bez wskazywania dodatkowych specyfikacji w pozycjach dokumentu. Tym samym, jeśli przedmiotem transakcji była kompleksowa usługa budowlana, najbezpieczniejszym wyjściem jest opisanie jej w jednej pozycji na fakturze sprzedaży: Przykład I. Faktura za zlecenie: produkcja i montaż luster wbudowanych na stałe w ścianę łazienki, usługa kompleksowa:
Lp.
Nazwa
Ilość
Jedn.
Cena netto
Stawka VAT
Kwota VAT
Cena brutto
1
Montaż luster ściennych
1
Komplet
10.000 zł
23%
2.300 zł
12.300 zł
Inny opis na fakturze należałoby zawrzeć, gdyby przedsiębiorca wykonywał kilka różnych czynności, które co do zasady nie byłyby od siebie zależne. W tym przypadku wyróżnienie na fakturze kilku pozycji jest nie tylko wskazane, ale czasem – konieczne z uwagi na obowiązujące różne stawki VAT. Przykład II. Faktura za zlecenie: produkcja luster stojących oraz montaż drzwi szklanych od innego producenta; usługa budowlana wykonywana jako podwykonawca, oraz dostawa produktów:
Lp.
Nazwa
Ilość
Jedn.
Cena netto
Stawka VAT
Kwota VAT
Cena brutto
1
Montaż drzwi szklanych
1
Komplet
3.000 zł
o.o.
3.000 zł
2
Lustra stojące
4
szt.
5.000 zł
23%
1.150 zł
6.1500 zł
Uwaga! W tym przypadku przedsiębiorcy decydują się czasem na wystawienie dwóch odrębnych faktur – w przykładzie jednej na montaż drzwi, drugiej – na sprzedaż luster stojących.

Dodatkowe dane? Na umowie

Precyzyjne i zwięzłe określenia usług budowlanych na fakturze mają uzasadnienie w przepisach prawa podatkowego – mogą jednak nie być wystarczające dla przedsiębiorców pod względem marketingowym albo prawa cywilnego. Usługi budowlane należą do tej grupy transakcji, w których dokładne określenie wymogów, czasu wykonania, materiałów etc. ma kolosalne znaczenie dla stron. Dlatego też w takim przypadku przedsiębiorcy najczęściej decydują się na ścisłe umowy handlowe, określające wszystkie szczegóły zawieranej transakcji. Dodatkowo możliwe jest również stworzenie specyfikacji do konkretnej faktury, w której wskazywane są np. elementy usługi kompleksowej.  
Transport towarów budowlanych? Uważaj na VAT – sprawdź, gdzie opodatkować usługi!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość