Blog ifirma.pl

Usługi elektroniczne świadczone na rzecz osób fizycznych z Wielkiej Brytanii w 2021 roku

|
|
3 minut czytania
Świadczysz usługi elektroniczne na rzecz osób fizycznych? Sprawdź, jak je rozliczać od 2021 roku jeśli będą to klienci z Wielkiej Brytanii.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Okres przejściowy w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielka Brytanią kończy się z dniem 31 grudnia 2020 r. Większość przedsiębiorców, którzy opierają swoją działalność na kontaktach handlowych z GB na pewno już wcześniej analizowała zagrożenia, jakie z tym są związane. Jest jednak grupa firm, które jeszcze takiej współpracy nie nawiązywały albo robią to sporadycznie i również powinny poznać nowe reguły, jakie będą obowiązywały od 2021 roku. Jednym z obszarów gdzie zmiana będzie na pewno zauważalna jest świadczenie usług elektronicznych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Jak rozumieć usługi elektroniczne?

W ostatnim czasie wielokrotnie nawiązaliśmy do tej problematyki w kontekście obecnie obowiązujących przepisów jak również projektowanych zmian na 2021 rok. Tematyka usług świadczonych drogą elektroniczną pojawiała się również w kontekście nowych oznaczeń stosowanych w plikach JPK_V7. Oznaczenie EE dotyczy usług, o których jest mowa w art. 28k ustawy o VAT, świadczonych na rzecz osób fizycznych. Usługi elektroniczne są świadczone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, które zostały szczegółowo wymienione w Rozporządzeniu Rady UE 282/2011.

Jak takie usługi są rozliczane w ramach Unii Europejskiej?

Ustawa o podatku VAT wprowadziła pewne uproszczenia dla przedsiębiorców rozliczających takie transakcje w ramach UE. Otóż przedsiębiorca, który świadczy takie usługi jeżeli spełni łącznie 3 warunki będzie mógł je opodatkować w VAT w Polsce, oto warunki:

 1. Usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania w Polsce.
 2. Usługi są świadczone na rzecz konsumenta na terenie innego niż Polska kraju UE.
 3. Wartość tych usług elektronicznych nie może przekroczyć kwoty netto (bez podatku VAT) 42.000 zł (10.000 euro).

Przy spełnieniu powyższych warunków usługa elektroniczna będzie wykazana w JPK_V7 w polu sprzedaży krajowej z właściwą stawką podatku VAT. Przy sprzedaży powyżej limitu 42.000 zł przedsiębiorca w UE, a więc również polski może skorzystać z uproszczonej procedury rozliczania zwanej MOSS.

Co się zmieni w rozliczeniach usług elektronicznych na rzecz osób fizycznych z Wielkiej Brytanii z dniem 1 stycznia 2021 roku?

Otóż wówczas przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi elektroniczne na rzecz konsumentów brytyjskich nie będą mogli skorzystać z uproszczeń w postaci limitów do kwoty 42.000 zł jak również z procedury MOSS. Te ułatwienia mogą być tylko stosowane w ramach UE. Od momentu bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE świadczenie usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (B2C) nie będzie mogła być opodatkowana w Polsce. W takiej sytuacji transakcja będzie wykazana w polu P_11 (zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju) deklaracji JPK_V7.

W ślad za tym polski przedsiębiorca, który będzie wykonywał takie usługi na rzecz konsumenta poza UE, w tym przypadku będzie to Wielka Brytania, będzie zobowiązany dokonać rejestracji do podatku VAT na terenie GB i tam składać deklaracje rozliczeniowe i wymagane dokumenty na potrzeby podatku VAT. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie również zobowiązany do zorientowania się jakie przepisy podatkowe, szczególnie w zakresie podatku VAT, obowiązują na terenie Wielkiej Brytanii. Nie chodzi tylko o obowiązki ewidencyjne, ale również w obszarze wystawiania dokumentów sprzedaży na terenie Wielkiej Brytanii. Nie da się ukryć, że to znacząca zmiana w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.

Jest to dodatkowy obowiązek, który obejmie firmy, które świadczą usługi elektroniczne. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę będzie to stanowiło poważne utrudnienie i obciążenie dodatkowymi kosztami, które na pewno zostaną wygenerowane.

Jak widać kwestie rozliczeń podatkowych w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE mogą się bardzo skomplikować. Z tego co można przeczytać w obszernych materiałach poświęconych tej problematyce trwają negocjacje na temat przyszłej współpracy GB z UE. Jednak na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć ich rezultaty.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie