Blog ifirma.pl

Usługi medyczne – zwolnienie przedmiotowe czy podmiotowe?

|
|
4 minut czytania
Świadczysz usługi medyczne? Sprawdź co powinieneś wiedzieć o podatku VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Usługi w zakresie opieki medycznej świadczone w ramach zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, zawody medyczne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, psychologa korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. Jednak nie każdy rodzaj usług wykonywanych w ramach zawodów medycznych może zawsze skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Warunki zwolnienia przedmiotowego dla zawodów medycznych

Otóż zgodnie z ustawą o podatku VAT usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i usług ściśle z tymi usługami związane obejmuje się zwolnieniem przedmiotowym w VAT z art. 43 ust. 18-19a. Zwolnienie przedmiotowe nie jest ograniczone kwotowo.

Sam zapis ustawowy nie rozwiązuje jednak licznych kontrowersji jakie powstają wokół tego tematu. Właściwa kwalifikacja usługi medycznej często rodzi wiele pytań, które niejednokrotnie są rozstrzygane w interpretacjach podatkowych i wyrokach sądowych.

Właściwe ich przyporządkowanie jest dość skomplikowane w niektórych sytuacjach i wymaga indywidualnego podejścia.

Przykładowe usługi, które nie skorzystają ze zwolnienia przedmiotowego

Pomimo, że w art. 43 ustawy o VAT jest wskazana usługa psychologa to nie każda taka usługa skorzysta ze zwolnienia. W indywidualnej interpretacji podatkowej nr 2461-IBPP3.4512.791.2016.3.MD z dnia 21.02.2017 r. zostało zadane pytanie czy badania psychologiczne dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów i kandydatów na egzaminatorów, kierowców pojazdów służbowych będą mogły korzystać ze zwolnienia przedmiotowego? Organ podatkowy uznał, że tego typu badania nie mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, ponieważ nie mają charakteru leczniczego, tym samym nie spełniają przesłanki ustawowej. Organ podatkowy powołał się na określenie usługi medycznej użyte przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: „postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych”. Podkreślił też, że zapisy ustawy o VAT z art. 43 w obszarze opieki medycznej należy stosować w sposób zawężający jedynie do pojęć użytych w przepisie.

Zabiegi dentystyczne o charakterze estetycznym nie będą mogły również skorzystać ze zwolnienia. Przykładowym takim zabiegiem jest usługa wybielania zębów.

W przypadku operacji plastycznych będą one korzystały ze zwolnienia jeżeli dzięki nim zostanie osiągnięty cel leczniczy. Zabieg chirurgiczny, którego celem jest poprawa wyglądu pacjenta nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe dla usług medycznych

W ustawie o podatku VAT nie ma takiego pojęcia jak zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe. Jednakże w praktyce przedsiębiorcy świadczący usługi medyczne, którzy korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z art. 43 mogą również w ramach tych usług wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie oznacza to, że od pierwszej takiej czynności trzeba będzie zapłacić podatek. W takiej sytuacji przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, które jest ograniczone kwotą 200.000 zł – wysokość limitu sprzedaży. Stąd też przy wykonywaniu usług medycznych pojawiło się pojęcie zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego. Należy pamiętać, że to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek właściwego ewidencjonowania sprzedaży tak aby znana była kwota objęta zwolnieniem podmiotowym po przekroczeniu, której należy dokonać rejestracji do podatku VAT.

Nowe podmioty wyłączone z prawa do zwolnienia podmiotowego w VAT – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Usługi medyczne - czy są zwolnione z VAT?

   Otóż zgodnie z ustawą o podatku VAT usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i usług ściśle z tymi usługami związane obejmuje się zwolnieniem przedmiotowym w VAT
  2. Kiedy lekarz musi być VATowcem?

   Przykładowymi usługami, które nie skorzystają ze zwolnienia przedmiotowego są: zabiegi dentystyczne o charakterze estetycznym takie jak usługa wybielania zębów. W przypadku operacji plastycznych będą one korzystały ze zwolnienia jeżeli dzięki nim zostanie osiągnięty cel leczniczy. Zabieg chirurgiczny, którego celem jest poprawa wyglądu pacjenta nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie