Blog ifirma.pl

Usługi świadczone przez firmę męża lub żony – czy mogą być kosztem u współmałżonka?

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się, czy możesz zaliczyć do kosztów usługę nabytą od współmałżonka? W takim razie koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji w rodzinie, pomiędzy podmiotami powiązanymi, może budzić wątpliwości pod kątem rozliczania na gruncie podatku dochodowego. Przepisy nie zawsze są precyzyjne i stąd dylematy, w jaki sposób należy postępować. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się usługami świadczonymi przez firmę mężą lub żony i odpowiemy na pytanie, czy mogą być kosztem u współmałżonka.

Jak rozumieć wartość pracy własnej przedsiębiorcy i jego małżonka?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy usługi świadczone przez współmałżonka mogą być kosztem w firmie, zobaczmy co na ten temat mówią przepisy. Oczywiście na próżno byłoby szukać takich informacji wprost w ustawie, jednak zaczniemy trochę od końca a mianowicie sprawdzimy, czego nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W art. 23 ustawy o PIT mamy informację na temat, czego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów i tam znajduje się m.in. zapis:

 
 
Ważne!

Wartości pracy własnej przedsiębiorcy, jego małżonka i małoletnich dzieci nie stanowi kosztów uzyskania przychodów

 
 

I jak to bywa z przepisami na próżno będzie nam szukać definicji “pracy własnej”. Dlatego też ustalimy, że pod tym pojęciem kryją się wszelkiego rodzaju działania, które przynoszą wymierną korzyść dla firmy. Przykładowo przedsiębiorca wytworzy we własnym zakresie środek trwały, to w wartości początkowej tego środka nie znajdzie się praca własna właściciela. Inna sytuacja, w której małżonek pomaga w firmie żony bez wynagrodzenia, również w tym przypadku praca własna męża nie będzie mogła być kosztem podatkowym. Z tym że trzeba pamiętać, że jeżeli współmałżonek będzie otrzymywał wynagrodzenie za pracę w firmie drugiego współmałżonka, to takie wynagrodzenie stanowi już koszty uzyskania przychodów.

 
 
Ważne!

Wynagrodzenie męża i małoletnich dzieci będzie stanowiło koszty uzyskania przychodów. Będą to koszty pracownicze rozliczane na takich samych zasadach, jak w przypadku zatrudniania niespokrewnionych pracowników

 
 

Usługi świadczone pomiędzy firmami małżonków

Dość powszechną praktyką jest prowadzenie odrębnych działalności przez obydwoje małżonków. Tak też się zdarza, że te firmy ze sobą współpracują. W przypadku normalnych zasad rynkowych jeżeli jedna firma wykonuje dla drugiej jakąś usługę, to wystawiona faktura będzie dla jednej strony przychodem a dla drugiej kosztem. Jednak relacje biznesowe w gronie najbliższej rodziny zawsze zmuszają do zastanowienia, czy te zasady obowiązują również w relacjach pomiędzy firmami małżonków. Na szczęście dla zainteresowanych organy podatkowe patrzą przychylnym okiem na tego typu działania, co potwierdza się w wydawanych interpretacjach podatkowych. Jednak nie można zapominać, że małżonkowie są podmiotami powiązanymi i dlatego będzie miał tutaj zastosowanie jeszcze jeden przepis ustawy o PIT.

 

Organ podatkowy może określić dochód (stratę) na warunkach rynkowych, jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane i w wyniku tego przedsiębiorca wykaże niższy dochód lub wyższą stratę

 
 

Usługi świadczone pomiędzy firmami małżonków są dokumentowane na takich samych zasadach, jak transakcje z podmiotami niepowiązanymi. W PKPiR czy Ewidencji Przychodów nie ma obowiązku stosowania jakiś specjalnych oznaczeń. Natomiast w przypadku czynnych podatników VAT podmioty powiązane mają obowiązek stosowania oznaczenia TP w JPK_V7.

Usługi świadczone przez firmę męża lub żony – czy mogą być kosztem u współmałżonka – interpretacje podatkowe

Usługi świadczone przez firmę męża lub żony mogą co do zasady być kosztem u współmałżonka. Zasadniczym warunkiem jest związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i stosowanie cen rynkowych, takich samych jak dla innych kontrahentów, na potwierdzenie zamieszczamy interpretacje podatkowe.

Numer interpretacji podatkowej
Opis stanu faktycznego
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)
0113-KDIPT2-1.4011.2.2022.3.MGR z dnia 15.04.2022 r. Sprawa dotyczyła małżonków, którzy prowadzą odrębnie działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawnych. Zapytanie natomiast dotyczyło zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów usług świadczonych przez firmę męża dla firmy żony. Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy, że wydatek w zakresie usług prawnych świadczonych przez firmę męża dla firmy żony może się znaleźć w kosztach podatkowych
0113-KDIPT2-1.4011.257.2022.2.AP z dnia 07.06.2022 r. Sprawa dotyczyła małżonków, gdzie żona prowadzi hurtownię płyt meblowych oraz akcesoriów stolarskich, natomiast mąż w odrębnej firmie świadczy usługi transportowe. Żona zadała pytanie, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów fakturę wystawioną przez firmę transportową mężą Dyrektor KIS zgodził się, że w opisanym stanie faktycznym usługi transportowe będą stanowiły dla żony koszty uzyskania przychodów
0115-KDIT3.4011.871.2022.2.JG z dnia 27.01.2023 r. Sprawa dotyczyła współpracy firm współmałżonków, gdzie żona świadczy usługi medyczne a mąż jest lekarzem, który zamierza otworzyć działalność gospodarczą. Żona zadała pytanie, czy w przypadku korzystania z usług męża w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, będzie mogła zaliczyć poniesiony wydatek do kosztów podatkowych Dyrektor KIS uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe a w uzasadnieniu napisał m.in. W przypadku, gdy każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi, ponieważ każdy z małżonków jako odrębny przedsiębiorca będzie wykonywał usługi dla firmy drugiego małżonka i wystawiał dokumenty potwierdzające wykonanie tych usług. To stanowisko Dyrektora KIS zawarte w uzasadnieniu interpretacji może być kluczowe dla wielu przedsiębiorców, którzy korzystają z usług współmałżonków

Usługi małżonka w kosztach firmy – podsumowanie

Rozliczanie kosztów podatkowych może niekiedy być problematyczne dla przedsiębiorców. Dość często przepisy nie regulują wielu zawiłości, stąd niepewność co do prawidłowości postępowania. W dzisiejszej publikacji poruszono temat zaliczania do kosztów usług świadczonych pomiędzy firmami małżonków. Jak się okazuje organy podatkowe nie negują tego typu praktyk. Należy jednak pamiętać, że są to relacje pomiędzy podmiotami powiązanymi i jeśli ustalone ceny wpływałyby na zaniżenie dochodu lub zawyżenie straty, to organ podatkowy ma prawo określić dochód/stratę na własnych warunkach, z uwzględnieniem cen stosowanych w stosunku do podmiotów niepowiązanych. Małżonkowie powinni także odróżniać świadczenie usługi przez firmę współmałżonka od pracy własnej współmałżonka, która jak to zostało podkreślone nie stanowi kosztów podatkowych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie