Usługi transportowe a usługi kurierskie – jaka jest różnica?

usługi transportowe a kurierskie

Używasz zamiennie pojęć usługi transportowe, spedycyjne i kurierskie? Sprawdź czy to jest to samo.

Używanie pewnych sformułowań zamiennie, szczególnie na gruncie zawodowym, może niekiedy wprowadzić pewnego rodzaju dezinformację, szczególnie jeżeli chodzi o właściwe stosowanie przepisów podatkowych. Jako przykład może posłużyć obowiązek oznaczenia w nowym JPK_V7 usług transportowych i gospodarki magazynowej kodem GTU_13. Dlatego postaramy się w niniejszej publikacji zwrócić uwagę na główne różnice pomiędzy usługą transportową, spedycyjną i kurierską.

Czym jest usługa transportowa?

Przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe mogą zajmować się zarówno transportem towarów, jak i osób. Może to być transport, który odbywa się tylko na terenie kraju, ale może to być również transport międzynarodowy. W zależności od wykorzystanych środków transportowych może to być transport lądowy, wodny, powietrzny.

Spektrum wykorzystywanych środków transportowych jest duże i zależy od kategorii świadczonych usług. Mogą to być m.in.: samochody osobowe, ciężarowe, autokary, statki pasażerskie, transportowe, pociągi pasażerskie i towarowe, samoloty pasażerskie i do transportu towarów.

Co do zasady usługa transportowa polega na przemieszczaniu towarów lub osób z miejsca na miejsce. Na cenę za usługę transportową oferowaną przez przewoźnika będą miały wpływ m.in.:

 • rodzaj środka transportu,
 • odległość na jaką dokonywany jest transport,
 • waga i objętość ładunków,
 • czy usługa obejmuje załadunek i wyładunek towarów.

Czym jest usługa spedycyjna?

Usługa spedycyjna jest pojęciem szerszym od usługi transportowej, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że usługa transportowa jest częścią usługi spedycyjnej. Firmy zajmujące się spedycją mają szerszy wachlarz czynności do wykonania niż firmy transportowej, a należą do nich m.in.:

 • wybór środka transportu,
 • organizacja załadunku, przeładunku,
 • dostarczanie towarów do odbiorcy,
 • obsługa zleceń płatniczych,
 • gromadzenie dokumentacji związanej z transportem towarów,
 • ubezpieczenie towarów w transporcie,
 • dokonywanie odpraw celnych w imieniu przedsiębiorcy.
Na wykonywanie usług spedycyjnych musi zostać podpisana umowa, z której będą wynikały warunki współpracy i zakres odpowiedzialności. Spedytor określa jakimi środkami transportu będzie dokonywany przewóz towarów. Bardzo często firmy spedycyjne współpracują z firmami transportowymi i wykorzystują ich środki transportowe, bądź też firma spedycyjna jest jednocześnie firmą transportową, przez co unika się dodatkowych kosztów pośrednictwa w transakcjach. Spedycja odnosi się do czynności związanych z dostawą towarów, a nie osób.

Czym jest usługa kurierska?

Na próżno szukać w przepisach podatkowych definicji przesyłki kurierskiej. Można jednak posiłkować się definicją przesyłki kurierskiej, jaka znalazła się w ustawie Prawo pocztowe, gdzie czytamy:

Pod pojęciem przesyłki kurierskiej należy rozumieć przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną lub paczkę pocztową, przyjmowaną, sortowaną, przemieszczaną i doręczaną w sposób łącznie zapewniający:

 • bezpośredni odbiór przesyłki pocztowej od nadawcy,
 • śledzenie przesyłki pocztowej od momentu nadania do doręczenia,
 • doręczenie przesyłki pocztowej w gwarantowanym terminie określonym w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub w umowach o świadczenie usług
 • pocztowych,
 • doręczenie przesyłki pocztowej bezpośrednio do rąk adresata lub osoby uprawnionej do odbioru,
 • uzyskanie pokwitowania odbioru przesyłki pocztowej w formie pisemnej lub elektronicznej.

Z innej strony z ustawy Prawo przewozowe przez przesyłkę towarową należy rozumieć rzeczy przyjęte do przewozu na podstawie jednego listu przewozowego lub innego dokumentu przewozowego, zwanego dalej także „listem przewozowym”. W tej kategorii nie mieszczą się przesyłki pocztowe. Dlatego do sklasyfikowania świadczenia usług kurierskich stosuje się kod PKD z działu 53:

 • 53.2 – Pozostałe usługi pocztowe i kurierskie,
 • 53.20.11.0 – Usługi kurierskie wykonywane różnymi środkami transportu.
W świetle nowego pliku JPK_V7 przy świadczeniu usług kurierskich jak również ich refakturowaniu nie stosuje się kodu GTU_13, ponieważ dotyczy on jedynie usług transportowych i gospodarki magazynowej oznaczonych kodami PKWiU 2015 – ex 49.4, ex 52.1.

Usługi kurierskie mogą być realizowane pomiędzy:

 1. Przedsiębiorcami, a więc osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.
 2. Pomiędzy firmami a odbiorcami indywidualnymi (handel internetowy).
 3. Pomiędzy odbiorcami indywidualnymi (handel internetowy, przesyłki okolicznościowe).
Usługi kurierskie łączą w sobie usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne. Jest to więc hybryda wszystkich usług w zakresie dostarczania towarów.

Usługi transportowe a kurierskie i spedycyjne – różnica

Podsumowując należy wskazać na główne różnice pomiędzy usługami transportowymi, spedycyjnymi a kurierskimi:

 1. Usługa transportowa jest częścią usługi spedycyjnej i kurierskiej.
 2. W zakres usługi spedycyjnej i kurierskiej wchodzi o wiele więcej czynności, które muszą być zsynchronizowane przez spedytora czy właściciela firmy kurierskiej.
 3. Usługi spedycyjne i kurierskie mogą być wykonywane z wykorzystaniem własnego zaplecza magazynowego.
 4. Usługi kurierskie są najmłodszą i jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się branżą, która zapewnia kompletną obsługę logistyczną dla handlu internetowego (e-commerce).

Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy dostarczamy towar wraz z transportem to zgodnie z wyjaśnieniami MF nie stanowi to odrębnej usługi transportowej tylko transport jest potraktowany jako element cenotwórczy dostawy towaru. W takiej sytuacji w nowym JPK_V7 nie stosujemy oznaczenia GTU_13.

▶ Przeczytaj również: Usługi transportowe – miejsce opodatkowania, stawka VAT
 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czym jest usługa transportowa?

  Co do zasady usługa transportowa polega na przemieszczaniu towarów lub osób z miejsca na miejsce.

 2. 🔸Czym jest usługa kurierska?

  Pod pojęciem przesyłki kurierskiej należy rozumieć przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną lub paczkę pocztową, przyjmowaną, sortowaną, przemieszczaną i doręczaną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość