Blog ifirma.pl

Usługi transportowe a usługi kurierskie – jaka jest różnica?

|
|
4 minut czytania
Używasz zamiennie pojęć usługi transportowe, spedycyjne i kurierskie? Sprawdź czy to jest to samo.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Używanie pewnych sformułowań zamiennie, szczególnie na gruncie zawodowym, może niekiedy wprowadzić pewnego rodzaju dezinformację, szczególnie jeżeli chodzi o właściwe stosowanie przepisów podatkowych. Jako przykład może posłużyć obowiązek oznaczenia w nowym JPK_V7 usług transportowych i gospodarki magazynowej kodem GTU_13. Dlatego postaramy się w niniejszej publikacji zwrócić uwagę na główne różnice pomiędzy usługą transportową, spedycyjną i kurierską.

Czym jest usługa transportowa?

Przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe mogą zajmować się zarówno transportem towarów, jak i osób. Może to być transport, który odbywa się tylko na terenie kraju, ale może to być również transport międzynarodowy. W zależności od wykorzystanych środków transportowych może to być transport lądowy, wodny, powietrzny.

Spektrum wykorzystywanych środków transportowych jest duże i zależy od kategorii świadczonych usług. Mogą to być m.in.: samochody osobowe, ciężarowe, autokary, statki pasażerskie, transportowe, pociągi pasażerskie i towarowe, samoloty pasażerskie i do transportu towarów.

Co do zasady usługa transportowa polega na przemieszczaniu towarów lub osób z miejsca na miejsce. Na cenę za usługę transportową oferowaną przez przewoźnika będą miały wpływ m.in.:

 • rodzaj środka transportu,
 • odległość na jaką dokonywany jest transport,
 • waga i objętość ładunków,
 • czy usługa obejmuje załadunek i wyładunek towarów.

Czym jest usługa spedycyjna?

Usługa spedycyjna jest pojęciem szerszym od usługi transportowej, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że usługa transportowa jest częścią usługi spedycyjnej. Firmy zajmujące się spedycją mają szerszy wachlarz czynności do wykonania niż firmy transportowej, a należą do nich m.in.:

 • wybór środka transportu,
 • organizacja załadunku, przeładunku,
 • dostarczanie towarów do odbiorcy,
 • obsługa zleceń płatniczych,
 • gromadzenie dokumentacji związanej z transportem towarów,
 • ubezpieczenie towarów w transporcie,
 • dokonywanie odpraw celnych w imieniu przedsiębiorcy.
Na wykonywanie usług spedycyjnych musi zostać podpisana umowa, z której będą wynikały warunki współpracy i zakres odpowiedzialności. Spedytor określa jakimi środkami transportu będzie dokonywany przewóz towarów. Bardzo często firmy spedycyjne współpracują z firmami transportowymi i wykorzystują ich środki transportowe, bądź też firma spedycyjna jest jednocześnie firmą transportową, przez co unika się dodatkowych kosztów pośrednictwa w transakcjach. Spedycja odnosi się do czynności związanych z dostawą towarów, a nie osób.

Czym jest usługa kurierska?

Na próżno szukać w przepisach podatkowych definicji przesyłki kurierskiej. Można jednak posiłkować się definicją przesyłki kurierskiej, jaka znalazła się w ustawie Prawo pocztowe, gdzie czytamy:

Pod pojęciem przesyłki kurierskiej należy rozumieć przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną lub paczkę pocztową, przyjmowaną, sortowaną, przemieszczaną i doręczaną w sposób łącznie zapewniający:

 • bezpośredni odbiór przesyłki pocztowej od nadawcy,
 • śledzenie przesyłki pocztowej od momentu nadania do doręczenia,
 • doręczenie przesyłki pocztowej w gwarantowanym terminie określonym w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub w umowach o świadczenie usług
 • pocztowych,
 • doręczenie przesyłki pocztowej bezpośrednio do rąk adresata lub osoby uprawnionej do odbioru,
 • uzyskanie pokwitowania odbioru przesyłki pocztowej w formie pisemnej lub elektronicznej.

Z innej strony z ustawy Prawo przewozowe przez przesyłkę towarową należy rozumieć rzeczy przyjęte do przewozu na podstawie jednego listu przewozowego lub innego dokumentu przewozowego, zwanego dalej także “listem przewozowym”. W tej kategorii nie mieszczą się przesyłki pocztowe. Dlatego do sklasyfikowania świadczenia usług kurierskich stosuje się kod PKD z działu 53:

 • 53.2 – Pozostałe usługi pocztowe i kurierskie,
 • 53.20.11.0 – Usługi kurierskie wykonywane różnymi środkami transportu.
W świetle nowego pliku JPK_V7 przy świadczeniu usług kurierskich jak również ich refakturowaniu nie stosuje się kodu GTU_13, ponieważ dotyczy on jedynie usług transportowych i gospodarki magazynowej oznaczonych kodami PKWiU 2015 – ex 49.4, ex 52.1.

Usługi kurierskie mogą być realizowane pomiędzy:

 1. Przedsiębiorcami, a więc osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.
 2. Pomiędzy firmami a odbiorcami indywidualnymi (handel internetowy).
 3. Pomiędzy odbiorcami indywidualnymi (handel internetowy, przesyłki okolicznościowe).
Usługi kurierskie łączą w sobie usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne. Jest to więc hybryda wszystkich usług w zakresie dostarczania towarów.

Usługi transportowe a kurierskie i spedycyjne – różnica

Podsumowując należy wskazać na główne różnice pomiędzy usługami transportowymi, spedycyjnymi a kurierskimi:

 1. Usługa transportowa jest częścią usługi spedycyjnej i kurierskiej.
 2. W zakres usługi spedycyjnej i kurierskiej wchodzi o wiele więcej czynności, które muszą być zsynchronizowane przez spedytora czy właściciela firmy kurierskiej.
 3. Usługi spedycyjne i kurierskie mogą być wykonywane z wykorzystaniem własnego zaplecza magazynowego.
 4. Usługi kurierskie są najmłodszą i jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się branżą, która zapewnia kompletną obsługę logistyczną dla handlu internetowego (e-commerce).

Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy dostarczamy towar wraz z transportem to zgodnie z wyjaśnieniami MF nie stanowi to odrębnej usługi transportowej tylko transport jest potraktowany jako element cenotwórczy dostawy towaru. W takiej sytuacji w nowym JPK_V7 nie stosujemy oznaczenia GTU_13.

▶ Przeczytaj również: Usługi transportowe – miejsce opodatkowania, stawka VAT
 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czym jest usługa transportowa?

   Co do zasady usługa transportowa polega na przemieszczaniu towarów lub osób z miejsca na miejsce.
  2. Czym jest usługa kurierska?

   Pod pojęciem przesyłki kurierskiej należy rozumieć przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną lub paczkę pocztową, przyjmowaną, sortowaną, przemieszczaną i doręczaną.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie