Blog ifirma.pl

Wszystkie usługi taksówkarskie tylko z licencją, czyli także UBER i inne tego typu firmy

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz działalność związaną z przewozem osób? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówkarskie przez dłuższy czas walczyli o zrównanie w prawach wszystkich przewoźników. Brak takich regulacji prowadził do nierównej konkurencji na rynku usług taksówkarskich. Korporacje taksówkowe musiały się stosować do obowiązujących przepisów, posiadać licencje, a inne firmy działające na rynku, typu Uber czy Bolt, już te zasady nie obowiązywały, przez co mogły konkurować cenowo. Rok 2020 przyniósł wiele zmian w tym obszarze, co zniwelowało różnice i wyrównało szanse. Przeczytaj więcej o tym, co zmienia tzw. ustawa Lex Uber.

Zmiana przepisów od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. w przepisach pojawiła się nowa usługa transportowa – pośrednictwo przy przewozie osób. Firma wykonująca pośrednictwo przy przewozie osób musi mieć odpowiednią licencję. Co więcej, pośrednik może zlecać, organizować lub rozliczać przewóz osób wyłącznie kierowcom, którzy posiadają licencję na taki przewóz:

 • samochodem osobowym,
 • pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (np. typu van),
 • taksówką.

Licencji udziela Główny Inspektor Transportu Drogowego (GITD) i tam należy składać wnioski o wydanie licencji. Zdobycie licencji wiąże się z poniesieniem określonych kosztów finansowych:

 • 400 zł za licencję na okres od 2 do 15 lat,
 • 450 zł za licencję na okres od 15 do 30 lat,
 • 500 zł za licencję na okres od 30 do 50 lat.
Kierowcy, którzy przed zmianą przepisów nie posiadali licencji, mieli 9 miesięcy na ich zdobycie.

Od kiedy obowiązkowe licencje na usługi taksówkarskie?

Pierwotnie obowiązek posiadania licencji miał obejmować wszystkie firmy przewozu osób od 1 kwietnia 2020 r. Pandemia COVID-19 pokrzyżowała te plany i obowiązek posiadania licencji został przesunięty na 1 października 2020 r., co zostało zapisane w ustawie tarcza antykryzysowa.

Nie wszyscy kierowcy zdecydowali się złożyć wnioski o wydanie licencji i takie osoby nie będą już miały prawa od 1 października 2020 r. do przewozu osób w ramach usług taksówkarskich.

Co oznacza ustawa Lex Uber dla przewoźników i co zmienia się od 1 października 2020 r.?

Z dniem 1 października 2020 r. wszystkie firmy trudniące się pośrednictwem przy przewozie osób będą obowiązywały takie same przepisy. Niewątpliwie będzie to miało wpływ na wyrównanie szans w zdobywaniu klientów poprzez stosowanie zbliżonych cen za świadczone usługi. Przed zmianami, kierowcy, którzy nie posiadali licencji nie ponosili pewnych dodatkowych kosztów typu: wyższe koszty ubezpieczenia OC czy dodatkowe nakłady na dostosowanie posiadanego samochodu do przewozu osób na zasadach wynikających z przepisów.

Ponadto wprowadzone zostały również dotkliwe kary pieniężne, które mogą być nakładane na przedsiębiorcę, który pośredniczy przy przewozie osób. Wysokość kary pieniężnej wynosi od 5.000 do 40.000 zł, jednak suma kar nałożonych w trakcie jednej kontroli nie może przekroczyć 100.000 zł.

Karane może być m.in. przekazywanie zleceń kierowcom realizującym usługę, którzy nie mają wymaganych ustawą licencji na przewóz osób. Pośrednik ma również obowiązek weryfikacji kierowców, którym przekazuje zlecenia i przekazanie takich informacji właściwym organom (Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego lub Krajowej Administracji Skarbowej). Za niedopełnienie tego obowiązku grożą mu również kary finansowe.

Przeczytaj również: Lex Uber – nowe regulacje dla taksówek.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie