Blog ifirma.pl

Użytkowanie pojazdu na minuty a wypadek – konsekwencje dla przedsiębiorcy

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie są konsekwencje dla przedsiębiorcy użytkowania pojazdu na minuty w razie wypadku? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zakup pojazdu samochodowego wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi, dlatego pojawia się coraz więcej alternatywnych form korzystania z samochodów bez konieczności ich zakupu. Jedną z nich jest użytkowanie pojazdu na minuty. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcy, jeśli dojdzie do wypadku z udziałem pojazdu użytkowanego na minuty.

Użytkowanie pojazdu na minuty – carsharing

Użytkowanie pojazdów na minuty, niektórzy określają pojęciem na kilometry, w języku angielskim nazywane jest carsharingiem, co w wolnym tłumaczeniu oznacza wspólne użytkowanie pojazdu. Samochody udostępniane są przez różnego rodzaju firmy. Taka formuła użytkowania samochodu jest przyjazna dla tych osób, które sporadycznie korzystają z pojazdów samochodowych. Niekiedy zmusza nas do tego sytuacja życiowa, kiedy na przykład nasz samochód trzeba oddać do warsztatu samochodowego. Tak naprawdę nie ważne są okoliczności, w których skorzystamy z wypożyczenia pojazdu na minuty. Wybierając taką opcję musimy się liczyć z poniesieniem określonej kwoty kosztów. Ich wysokość może kształtować różnie, w zależności od firmy, najczęściej są to koszty ubezpieczenia i paliwa. Ponadto warto podkreślić, że każda firma będzie miała swój regulamin, w którym określi zasady korzystania z pojazdów w ramach carsharingu. W tej formule samochód można odebrać i zwrócić w dowolnym momencie, nie musi się to odbywać w godzinach pracy firmy.

Użytkowanie pojazdu na minuty a rozliczenie podatkowe

Przepisy w żaden sposób nie rozróżniają rozliczania pojazdów użytkowanych na minuty od innych pojazdów. W związku z tym skoro będziemy ponosili koszty opłat z tego tytułu, to należały je rozliczyć na takich samych zasadach jak opłaty leasingowe czy czynsz za najem krótkoterminowy. Jeśli chodzi o podatek VAT, to będzie można odliczyć 50% VAT, tak jak od samochodów osobowych wykorzystywanych w sposób mieszany. Co do podatku dochodowego, to pamiętamy o ograniczeniu w rozliczaniu do limitu 150.000 zł (225.000 zł dla pojazdów o napędzie elektrycznym i wodorowym). Tylko problem jest w tym, że nie zawsze przedsiębiorca będzie miał wiedzę, jaka wartość pojazdu znajduje się na polisie AC pojazdu. Jednak jak można przeczytać w publikacjach na ten temat nie wszystkie firmy zajmujące się wynajmem samochodów na minuty płacą dobrowolne AC. Trudno tak naprawdę w sposób jednoznaczny odnieść się do tej wątpliwości i ją wyjaśnić. Każdy przypadek powinien być indywidualnie przeanalizowany.

Użytkowanie pojazdu na minuty a wypadek – konsekwencje dla przedsiębiorcy

Jeszcze trudniej odpowiedzieć na pytanie jakie konsekwencje dla przedsiębiorcy niesie uczestnictwo w wypadku z udziałem pojazdu użytkowanego na minuty. Przede wszystkim będzie to wynikało z regulaminu użytkowania pojazdu, każda z firm może mieć indywidualne rozwiązania. Będzie to na pewno miało związek z warunkami wynikającymi z zawartej polisy ubezpieczeniowej. Jak można przeczytać na stronie internetowej znanej firmy ubezpieczeniowej samochody udostępniane w ramach carsharingu posiadają na pewno obowiązkowe ubezpieczenie OC. W takim przypadku jeśli dojdzie do kolizji, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela. Jednak i tu mogą być wyjątki, dlatego należy uważnie czytać warunki carsharingu. Jak zostało podkreślone we wspomnianej publikacji, sprawca wypadku może być pociągnięty do likwidacji szkody w następujących przypadkach, jest to oczywiście tylko przykładowy katalog:

 • ucieczka z miejsca wypadku,
 • prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających,
 • nadmierne przekroczenie prędkości,
 • nieprzestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym,
 • udostępnienie samochodu osobie trzeciej,
 • brak ważnego prawa jazdy.

Niektóre firmy naliczają sobie opłatę karną za spowodowanie szkody, która może się wahać od 0 zł do nawet 4.000 zł. Wszystko będzie wynikało z regulaminu użytkowania pojazdu na minuty, który warto uważnie przeczytać.

Jak postąpić w przypadku kolizji drogowej?

Jak więc powinien zachować się uczestnik kolizji drogowej w takim przypadku? Wydaje się, że szczególnie w takiej sytuacji należałoby zawiadomić policję o zdarzeniu i zdać się na oficjalne ustalenie, w jakich okolicznościach doszło do wypadku. Policja wskaże również sprawcę zdarzenia. Taka ocena będzie na pewno uwzględniona przez firmę, która udostępnia samochody na minuty. Kolejnym krokiem, jaki powinien podjąć przedsiębiorca, to powiadomienie właściciela pojazdu, a więc firmę, która udostępnia pojazd. Jaki będzie efekt końcowy, tego nie da się tak naprawdę przewidzieć, zbyt wiele jest zmiennych i niewiadomych. Jedno jest pewne przed wypożyczeniem samochodu na minuty należy poznać regulamin danej firmy.

Użytkowanie pojazdu na minuty a wypadek – podsumowanie

Wypożyczenie samochodu na minuty jest na pewno ciekawą alternatywą w pewnych sytuacjach. Zasada działania jest zbliżona do tej jaka obowiązuje przy wypożyczaniu rowerów czy innych jednośladów. Również w tym przypadku można to zrobić korzystając z aplikacji. Jednak w przypadku pojazdów istnieje większe ryzyko powstania szkody, chociażby w wyniku kolizji drogowej. Skutki takiego zdarzenia trudno ocenić. Pewne zdarzenia, które zostały wymienione w publikacji, mogą spowodować, że najemca zostanie zobowiązany do likwidacji szkody i należy się z tym liczyć. Jak widać sam pomysł wynajmu samochodów na minuty jest jak najbardziej trafiony, jednak nie jest wolny od wad. Przede wszystkim nie ma jasnych przepisów, które wskazują, w jaki sposób rozliczać takie użytkowanie pojazdu. Ponadto w przypadku nieszczęśliwego wypadku tak naprawdę nie da się ocenić, jakie z tego tytułu powstaną konsekwencje dla przedsiębiorcy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie