Blog ifirma.pl

Kiedy stosujemy VAT marża?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się co to jest VAT marża? Odpowiemy Ci na to pytanie w artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Procedura VAT marża dotyczy rozliczania podatku VAT według procedur szczególnych. Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej formy rozliczania podatków, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że pozostają oni w mniejszości. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie: kiedy stosujemy VAT marżę?

Co to jest faktura VAT marża?

Przepisy szczególne na temat VAT marża zostały opisane w ustawie o podatku VAT. W art. 119 i 120 wskazane zostały warunki, na jakich zasadach przedsiębiorcy rozliczają takie transakcje. Z tych przepisów dowiemy się również kto może skorzystać z rozliczania w VAT marża.

Marża, o której jest mowa w przepisach jest to kwota prowizji, jaką przedsiębiorca uzyskuje dokonując transakcji zakupu i sprzedaży określonej grupy towarów i usług. Jest to więc różnica pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia. W kwocie marży zawarty jest również podatek VAT należny, który należy obliczyć metodą w stu.

Kto może stosować VAT marża?

Z tej formy rozliczania podatku VAT może skorzystać wąska grupa przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i dokonują dostaw towarów lub usług:

 • turystycznych,
 • towarów używanych,
 • dzieł sztuki,
 • przedmiotów kolekcjonerskich,
 • antyków.

Dodatkowo w ustawie o VAT zostały dokładnie opisane warunki, jakie muszą spełniać towary i usługi, aby można je było uznać i opodatkować w procedurze marży.

Kiedy można stosować VAT marża?

Przepis jasno precyzuje, że towar używany musi być nabyty od:

 • osób innych niż podatnicy podatku VAT,
 • podatników podatku VAT zwolnionych – jeżeli dostawa towarów była zwolniona z podatku VAT (zwolnienia przedmiotowe – art. 43 ust. 1 pkt 2, zwolnienie podmiotowe art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT),
 • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża
a więc przedsiębiorca nie odliczy podatku VAT naliczonego.

Towarem używanym, zgodnie z przepisami o VAT, są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. W praktyce najczęściej taka forma opodatkowania jest stosowana przy sprzedaży używanych sprzętów elektronicznych typu: telefony komórkowe, laptopy, tablety jak również przy sprzedaży samochodów.

Nabyty towar używany, aby mógł być opodatkowany w procedurze marży musi być zakupiony celem dalszej odsprzedaży.

Przy stosowaniu tej formy rozliczania w podatku VAT przedsiębiorca musi pamiętać, żeby obliczyć i odprowadzić podatek VAT należny od marży do urzędu skarbowego. Natomiast przedsiębiorca, który nabywa towary w tej procedurze nie będzie mógł odliczyć podatku VAT naliczonego, ponieważ na otrzymanej fakturze nie będzie on wyszczególniony. W takim przypadku całą wartość faktury VAT marża ujmuje się w kosztach uzyskania przychodów lub będzie stanowiła wartość początkową środka trwałego, od której naliczane są odpisy amortyzacyjne.

Procedura marży a nowy JPK_V7

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają transakcje w procedurze marży, powinni zwrócić uwagę czy nie mają obowiązku stosowania oznaczeń w ewidencjach VAT. W przypadku komisów samochodowych należy ustalić, czy powinno być stosowane oznaczenie GTU_07, kluczowa będzie informacja czy jest to dostawa, czy usługa. Dodatkowo faktury VAT marża muszą posiadać kody transakcyjne MR_T dla usług turystyki i MR_UZ dla dostawy towarów z art. 120.

▶ Przeczytaj również: Jak rozliczyć w działalności pojazd zakupiony na fakturę marża?

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie