Kiedy stosujemy VAT marża?

vat marża kiedy stosować

Zastanawiasz się co to jest VAT marża? Odpowiemy Ci na to pytanie w artykule.

Procedura VAT marża dotyczy rozliczania podatku VAT według procedur szczególnych. Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej formy rozliczania podatków, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że pozostają oni w mniejszości. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie: kiedy stosujemy VAT marżę?

Co to jest faktura VAT marża?

Przepisy szczególne na temat VAT marża zostały opisane w ustawie o podatku VAT. W art. 119 i 120 wskazane zostały warunki, na jakich zasadach przedsiębiorcy rozliczają takie transakcje. Z tych przepisów dowiemy się również kto może skorzystać z rozliczania w VAT marża.

Marża, o której jest mowa w przepisach jest to kwota prowizji, jaką przedsiębiorca uzyskuje dokonując transakcji zakupu i sprzedaży określonej grupy towarów i usług. Jest to więc różnica pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia. W kwocie marży zawarty jest również podatek VAT należny, który należy obliczyć metodą w stu.

Kto może stosować VAT marża?

Z tej formy rozliczania podatku VAT może skorzystać wąska grupa przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i dokonują dostaw towarów lub usług:

  • turystycznych,
  • towarów używanych,
  • dzieł sztuki,
  • przedmiotów kolekcjonerskich,
  • antyków.

Dodatkowo w ustawie o VAT zostały dokładnie opisane warunki, jakie muszą spełniać towary i usługi, aby można je było uznać i opodatkować w procedurze marży.

Kiedy można stosować VAT marża?

Przepis jasno precyzuje, że towar używany musi być nabyty od:

  • osób innych niż podatnicy podatku VAT,
  • podatników podatku VAT zwolnionych – jeżeli dostawa towarów była zwolniona z podatku VAT (zwolnienia przedmiotowe – art. 43 ust. 1 pkt 2, zwolnienie podmiotowe art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT),
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża
a więc przedsiębiorca nie odliczy podatku VAT naliczonego.

Towarem używanym, zgodnie z przepisami o VAT, są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. W praktyce najczęściej taka forma opodatkowania jest stosowana przy sprzedaży używanych sprzętów elektronicznych typu: telefony komórkowe, laptopy, tablety jak również przy sprzedaży samochodów.

Nabyty towar używany, aby mógł być opodatkowany w procedurze marży musi być zakupiony celem dalszej odsprzedaży.

Przy stosowaniu tej formy rozliczania w podatku VAT przedsiębiorca musi pamiętać, żeby obliczyć i odprowadzić podatek VAT należny od marży do urzędu skarbowego. Natomiast przedsiębiorca, który nabywa towary w tej procedurze nie będzie mógł odliczyć podatku VAT naliczonego, ponieważ na otrzymanej fakturze nie będzie on wyszczególniony. W takim przypadku całą wartość faktury VAT marża ujmuje się w kosztach uzyskania przychodów lub będzie stanowiła wartość początkową środka trwałego, od której naliczane są odpisy amortyzacyjne.

Procedura marży a nowy JPK_V7

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają transakcje w procedurze marży, powinni zwrócić uwagę czy nie mają obowiązku stosowania oznaczeń w ewidencjach VAT. W przypadku komisów samochodowych należy ustalić, czy powinno być stosowane oznaczenie GTU_07, kluczowa będzie informacja czy jest to dostawa, czy usługa. Dodatkowo faktury VAT marża muszą posiadać kody transakcyjne MR_T dla usług turystyki i MR_UZ dla dostawy towarów z art. 120.

▶ Przeczytaj również: Jak rozliczyć w działalności pojazd zakupiony na fakturę marża?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość