W 2023 skorzystaj z ulgi na innowacyjnych pracowników i nie płać zaliczek od ich wynagrodzeń

ulga na innowacyjnych pracowników

Korzystasz w firmie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową? Sprawdź kiedy nie zapłacisz zaliczek od wynagrodzeń pracowników.

Ministerstwo Finansów na wiele sposobów chce zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w rozwój firmy. Powszechne znane jest dążenie do poszerzenia rynków zbytu i ekspansji na rynki zagraniczne, jednak żeby to było możliwe firmy najczęściej muszą postawić na innowacyjność i rozwój. W dzisiejszej publikacji opiszemy czym jest ulga na innowacyjnych pracowników, jak z niej skorzystać w 2023 roku, aby nie płacić zaliczek od ich wynagrodzeń.

Kto może skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R)?

Odliczenia w ramach ulgi B+R mogą dokonać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych – według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Chodzi przede wszystkim o to, że tylko w tych dwóch przypadkach możliwe jest rozliczanie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. Wydatki poniesione na działalność B+R raz znajdą się w kosztach podatkowych i drugi raz te same koszty będą mogły być odliczone w zeznaniu rocznym w ramach ulgi. Nie zawsze przedsiębiorca osiąga wystarczający dochód, a niekiedy może odnotować nawet stratę, która nie pozwala na odliczenie całej kwoty ulgi B+R w rozliczeniu rocznym. Począwszy od 2023 rok jest na to sposób, pracodawca może skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników.

Forma opodatkowania
Kwota ulgi na innowacyjnych pracowników
Podatek według skali podatkowej
Kwota nieodliczonej ulgi B+R x 12%
Podatek liniowy
Kwota nieodliczonej ulgi B+R x 19%

Dla lepszego zobrazowania omówimy to na przykładzie.

Przykład 1

Pani Joanna w 2022 roku poniosła wydatki w związku z wdrożeniem nowych rozwiązań w firmie, które kwalifikują się pod działalność badawczo-rozwojową. Po przygotowaniu zeznania rocznego okazało się, że nie osiągnęła wystarczających dochodów do rozliczenia całej kwoty ulgi, zabrakło jej 20.000 zł. Pani Joanna opłacała w 2022 roku podatek według skali podatkowej. Kwota ulgi na innowacyjnych pracowników, którą będzie można odliczyć od zaliczek od ich wynagrodzeń wynosi 2.400 zł (20.000 zł x 12%). Oznacza to, że pani Joanna nie będzie musiała płacić zaliczek od wynagrodzeń pracowników do wysokości tej kwoty, ale tylko od tych, którzy realizują zadania B+R.

Ulga na innowacyjnych pracowników – kiedy ją można rozliczyć w 2023 roku?

Z ulgi na innowacyjnych pracowników można skorzystać począwszy od następnego miesiąca po złożeniu zeznania rocznego. Rozliczenia roczne PIT-36 lub PIT-36L można składać w terminie od 15 lutego do końca kwietnia, a więc z ulgi będzie można skorzystać najwcześniej począwszy od wypłat wynagrodzeń za miesiąc marzec 2023 r. Jeżeli zeznanie za 2022 rok zostanie złożone 2 maja 2023 r., to odliczenia ulgi będzie można dokonać dopiero od wypłat za miesiąc czerwiec 2023 r. Jeśli jednak wypłata wynagrodzenia za maj jest dokonywana w terminie do 10 czerwca, to z ulgi będzie można już skorzystać do tej wypłaty za maj. Potwierdza to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 23 września 2022 r. numer 0111-KDIB1-3.4010.473.2022.1.MBD. Na tej podstawie można wnioskować, że ważny jest miesiąc wypłaty a nie miesiąc, za który to wynagrodzenie jest wypłacane. Po zakończonym roku podatkowym przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników ma obowiązek przekazania deklaracji rocznej PIT-4R, w której wykazuje należne zaliczki od wynagrodzeń wszystkich pracowników.

 
Jeżeli przedsiębiorca skorzysta w 2023 roku z ulgi na innowacyjnych pracowników, to w złożonym PIT-4R do 31 stycznia 2024 r. wystąpi różnica pomiędzy pobranym a zapłaconym podatkiem. W takim przypadku rozbieżności należy wyjaśnić w poz. 158 (PIT-4R w wersji 12).
 

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy inwestują w działalność badawczo-rozwojową, poza możliwością skorzystania z ulgi B+R dostaną jeszcze, w niektórych okolicznościach, możliwość skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników. Jest to możliwe pod kilkoma warunkami, o czym napisaliśmy w dzisiejszej publikacji. Po raz pierwszy z ulgi na innowacyjnych pracowników można skorzystać w 2023 roku po złożeniu zeznania rocznego za 2022 rok. Obecnie nie ma szczególnego miejsca w deklaracji rocznej PIT-4R składanej za pracowników po zakończeniu roku, gdzie można wykazać ulgę na innowacyjnych pracowników. Pozostaje jedynie poz. 158, w której można opisać różnice pomiędzy należnymi a wpłaconymi zaliczkami od wynagrodzeń w trakcie roku podatkowego. Jeżeli wpłaty były dokonywane w prawidłowych wysokościach, to rozbieżność powstanie w wysokości odliczonej ulgi na innowacyjnych pracowników. Jest za wcześnie, żeby wypowiedzieć się, jak będą wyglądały druki PIT-4R za 2023 rok. Być może, że ustawodawca wprowadzi do niego zmiany i będzie możliwość wykazania ulgi na innowacyjnych pracowników w odrębnej pozycji.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kto może skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R)?

    Odliczenia w ramach ulgi B+R mogą dokonać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych – według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

  2. 🔸Kiedy można skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników?

    Po raz pierwszy z ulgi na innowacyjnych pracowników można skorzystać w 2023 roku po złożeniu zeznania rocznego za 2022 rok.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość