Blog ifirma.pl

W 2023 skorzystaj z ulgi na innowacyjnych pracowników i nie płać zaliczek od ich wynagrodzeń

|
|
4 minut czytania
Korzystasz w firmie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową? Sprawdź kiedy nie zapłacisz zaliczek od wynagrodzeń pracowników.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ministerstwo Finansów na wiele sposobów chce zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w rozwój firmy. Powszechne znane jest dążenie do poszerzenia rynków zbytu i ekspansji na rynki zagraniczne, jednak żeby to było możliwe firmy najczęściej muszą postawić na innowacyjność i rozwój. W dzisiejszej publikacji opiszemy czym jest ulga na innowacyjnych pracowników, jak z niej skorzystać w 2023 roku, aby nie płacić zaliczek od ich wynagrodzeń.

Kto może skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R)?

Odliczenia w ramach ulgi B+R mogą dokonać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych – według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Chodzi przede wszystkim o to, że tylko w tych dwóch przypadkach możliwe jest rozliczanie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. Wydatki poniesione na działalność B+R raz znajdą się w kosztach podatkowych i drugi raz te same koszty będą mogły być odliczone w zeznaniu rocznym w ramach ulgi. Nie zawsze przedsiębiorca osiąga wystarczający dochód, a niekiedy może odnotować nawet stratę, która nie pozwala na odliczenie całej kwoty ulgi B+R w rozliczeniu rocznym. Począwszy od 2023 rok jest na to sposób, pracodawca może skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników.

Forma opodatkowania
Kwota ulgi na innowacyjnych pracowników
Podatek według skali podatkowej
Kwota nieodliczonej ulgi B+R x 12%
Podatek liniowy
Kwota nieodliczonej ulgi B+R x 19%

Dla lepszego zobrazowania omówimy to na przykładzie.

Przykład 1

Pani Joanna w 2022 roku poniosła wydatki w związku z wdrożeniem nowych rozwiązań w firmie, które kwalifikują się pod działalność badawczo-rozwojową. Po przygotowaniu zeznania rocznego okazało się, że nie osiągnęła wystarczających dochodów do rozliczenia całej kwoty ulgi, zabrakło jej 20.000 zł. Pani Joanna opłacała w 2022 roku podatek według skali podatkowej. Kwota ulgi na innowacyjnych pracowników, którą będzie można odliczyć od zaliczek od ich wynagrodzeń wynosi 2.400 zł (20.000 zł x 12%). Oznacza to, że pani Joanna nie będzie musiała płacić zaliczek od wynagrodzeń pracowników do wysokości tej kwoty, ale tylko od tych, którzy realizują zadania B+R.

Ulga na innowacyjnych pracowników – kiedy ją można rozliczyć w 2023 roku?

Z ulgi na innowacyjnych pracowników można skorzystać począwszy od następnego miesiąca po złożeniu zeznania rocznego. Rozliczenia roczne PIT-36 lub PIT-36L można składać w terminie od 15 lutego do końca kwietnia, a więc z ulgi będzie można skorzystać najwcześniej począwszy od wypłat wynagrodzeń za miesiąc marzec 2023 r. Jeżeli zeznanie za 2022 rok zostanie złożone 2 maja 2023 r., to odliczenia ulgi będzie można dokonać dopiero od wypłat za miesiąc czerwiec 2023 r. Jeśli jednak wypłata wynagrodzenia za maj jest dokonywana w terminie do 10 czerwca, to z ulgi będzie można już skorzystać do tej wypłaty za maj. Potwierdza to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 23 września 2022 r. numer 0111-KDIB1-3.4010.473.2022.1.MBD. Na tej podstawie można wnioskować, że ważny jest miesiąc wypłaty a nie miesiąc, za który to wynagrodzenie jest wypłacane. Po zakończonym roku podatkowym przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników ma obowiązek przekazania deklaracji rocznej PIT-4R, w której wykazuje należne zaliczki od wynagrodzeń wszystkich pracowników.

 
Jeżeli przedsiębiorca skorzysta w 2023 roku z ulgi na innowacyjnych pracowników, to w złożonym PIT-4R do 31 stycznia 2024 r. wystąpi różnica pomiędzy pobranym a zapłaconym podatkiem. W takim przypadku rozbieżności należy wyjaśnić w poz. 158 (PIT-4R w wersji 12).
 

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy inwestują w działalność badawczo-rozwojową, poza możliwością skorzystania z ulgi B+R dostaną jeszcze, w niektórych okolicznościach, możliwość skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników. Jest to możliwe pod kilkoma warunkami, o czym napisaliśmy w dzisiejszej publikacji. Po raz pierwszy z ulgi na innowacyjnych pracowników można skorzystać w 2023 roku po złożeniu zeznania rocznego za 2022 rok. Obecnie nie ma szczególnego miejsca w deklaracji rocznej PIT-4R składanej za pracowników po zakończeniu roku, gdzie można wykazać ulgę na innowacyjnych pracowników. Pozostaje jedynie poz. 158, w której można opisać różnice pomiędzy należnymi a wpłaconymi zaliczkami od wynagrodzeń w trakcie roku podatkowego. Jeżeli wpłaty były dokonywane w prawidłowych wysokościach, to rozbieżność powstanie w wysokości odliczonej ulgi na innowacyjnych pracowników. Jest za wcześnie, żeby wypowiedzieć się, jak będą wyglądały druki PIT-4R za 2023 rok. Być może, że ustawodawca wprowadzi do niego zmiany i będzie możliwość wykazania ulgi na innowacyjnych pracowników w odrębnej pozycji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kto może skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R)?

   Odliczenia w ramach ulgi B+R mogą dokonać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych – według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
  2. Kiedy można skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników?

   Po raz pierwszy z ulgi na innowacyjnych pracowników można skorzystać w 2023 roku po złożeniu zeznania rocznego za 2022 rok.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie