W lipcu część przedsiębiorców odliczy skumulowaną składkę zdrowotną?

skumulowana składka zdrowotna

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z odliczenia składki zdrowotnej.

Wprowadzone zmiany w ustawie o Polskim Ładzie wpłynęły na zasady naliczania i odliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku zapłacona składka zdrowotna nie może być odliczona ani od dochodu ani od podatku. W dzisiejszej publikacji napiszemy kto i na jakich zasadach będzie mógł odliczyć składkę zdrowotną w prowadzonej działalności gospodarczej o ile zostaną wprowadzone w życie przepisy zmieniające ustawę o Polskim Ładzie.

Składka zdrowotna w projekcie zmiany ustawy o Polskim Ładzie

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą odliczenie składki zdrowotnej w prowadzonej działalności nie będzie dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Z takiej możliwości skorzystają jedynie ci, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym i kartą podatkową. Nie odliczą w żadnej formie składki zdrowotnej przedsiębiorcy opłacają podatek według skali podatkowej.

Odliczenie skumulowanej składki zdrowotnej przez część przedsiębiorców w lipcu 2022 roku

Zakłada się, jednak nie jest to pewna i sprawdzona informacja, że po wprowadzeniu zmiany ustawy o Polskim Ładzie część przedsiębiorców będzie mogła odliczyć skumulowaną składkę zdrowotną już w lipcu 2022 roku. Brak takiej pewności wynika z tego, że w zmienianych przepisach brakuje regulacji wprost na ten temat. Nie ma również żadnych informacji, w jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odliczenia składki zdrowotnej zapłaconej za okres od stycznia do czerwca 2022 roku. W ocenie specjalistów trudniących się analizowaniem wprowadzanych zmian przepisów w takiej sytuacji w miesiącu lipcu 2022 roku przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie:

  1. Podatkiem liniowym będą mogli pomniejszyć dochód do opodatkowania o kwotę 8.700 zł zapłaconej składki zdrowotnej od początku 2022 r. W sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie dokonywał odliczenia składki od podstawy do opodatkowania, to jeżeli dochód będzie niewystarczający nieodliczona składka przejdzie na kolejne okresy rozliczeniowe. Tak naprawdę na razie nie ma pełnej jasności jak będzie wyglądało rozliczenie składki zdrowotnej od lipca 2022 roku. Czy będzie odliczany skumulowany limit roczny od razu w kwocie 8.700 zł? Czy może będzie odliczana składka zdrowotna proporcjonalnie do liczby miesięcy, za które obliczany jest podatek należny? Na razie te pytania pozostają bez konkretnej odpowiedzi.
  2. Zryczałtowanym podatkiem dochodowym będą mogli pomniejszyć przychody o 50% zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne w pierwszym półroczu 2022 roku.
  3. Kartą podatkową odliczą sobie 19% zapłaconej składki zdrowotnej w pierwszym półroczu 2022 r. od kwoty podatku ustalonej w decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Podsumowanie

Z uwagi na trwające prace nad ustawą, na tym etapie tego typu rozważania należy potraktować jedynie w charakterze informacyjnym. Przedstawione w artykule formy rozliczania składki zdrowotnej zostały opisane na zasadzie przypuszczenia, że taka formuła może być stosowana, nie ma to jednak charakteru wiążącego. Być może pojawią się bardziej szczegółowe wyjaśnienia na ten temat pochodzące bezpośrednio ze strony Ministerstwa Finansów, co rozwiązałoby ewentualne wątpliwości. Zachęcamy do bieżącego śledzenia naszych publikacji, w których oczywiście przekażemy każdą ważną informację na ten temat. Obecnie ustawa została uchwalona przez Sejm i przekazana Senatowi i Prezydentowi. O dalszych jej losach będziemy informowali w kolejnych publikacjach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość