W obrocie gospodarczym stosowanie kasy fiskalnej stało się normą. W ostatnim czasie również w tym obszarze następują rewolucyjne zmiany. Ministerstwo Finansów stara się nadążać za zmianami technologicznymi, z którymi mamy do czynienia na każdym kroku. Niebawem wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej online. Dodatkowo pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Kasa fiskalna w aplikacji
Pomysł zainstalowania kasy fiskalnej na smartfonie czy też tablecie wydaje się być bardzo praktyczny, ale przede wszystkim tani. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy narzekają na wysokie koszty związane z obsługą kas fiskalnych w tradycyjnej postaci.
12 sierpnia 2019 roku Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie kas wirtualnych. Takie rozwiązanie będzie stanowiło alternatywę dla obecnie użytkowanych kas fiskalnych.
Projekt rozporządzenia w sprawie kas mobilnych
Projekt rozporządzenia określa:
- grupy podatników, które będą mogły skorzystać z takiego rozwiązania,
- wymagania techniczne dla kas,
- sposób używania kas, sposób zakończenia ich używania, szczególne przypadki i sposób wystawiania dokumentów w postaci innej niż wydruk.
Warunki techniczne dla kas rejestrujących
Wymagania techniczne dla kas zostały opisane w rozdziale 3 projektu rozporządzenia. Będą to między innymi:
- Kasa ma posiadać certyfikat wystawiony przez producenta danej kasy.
- Certyfikat producenta jest ważny przez 7 lat od wystawienia.
- Będą 2 kategorie kas:
- ogólne – bez stosowania specjalnych funkcji,
- o zastosowaniu specjalnym – do których mają zastosowanie wymagania techniczne określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
W załączniku nr 1 opisane zostało jakie moduły lub komponenty ma zawierać kasa:
- Wymagania techniczne dotyczące zawartości:
- dane szczegółowe podatnika,
- oznaczenia literowe do przypisywania stawek podatku VAT,
- wartość sprzedaży i wysokość podatku należnego,
- raporty dobowe fiskalne i niefiskalne,
- wykaz użytkowników,
- rejestr zdarzeń.
Kasy rejestrujące o zastosowaniu specjalnym
Kasy o zastosowaniu specjalnym będą wykorzystywane przy dostawie następujących towarów i usług:
- świadczeniu usług taksówkowych,
- przy sprzedaży leków,
- w transporcie pasażerskim,
- sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych i składach celnych,
- w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług,
- do rozliczania więcej niż jednej transakcji równocześnie.
Pozostałe zmiany w rozporządzeniu
W załączniku nr 3 do rozporządzenia znajduje się informacja o zasadach ewidencji, skutkach nie wystawienia paragonu fiskalnego. Ponadto przedstawiony jest wzór oświadczenia, które powinna podpisać osoba prowadząca ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej u przedsiębiorcy.
W załączniku nr 4 znajduje się wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas. Przyczyny wyrejestrowania: zakończenie działalności gospodarczej, zakończenie pracy w trybie fiskalnym, uszkodzenie kasy, kradzież kasy, inne np. utracenie kasy. Projekt zakłada wejście w życie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania z dniem 1 stycznia 2020 roku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: