Blog ifirma.pl

Warunki techniczne dla kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

|
Posiadasz kasę fiskalną? Sprawdź jakie rozwiązania techniczne przygotowuje Ministerstwo Finansów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W obrocie gospodarczym stosowanie kasy fiskalnej stało się normą. W ostatnim czasie również w tym obszarze następują rewolucyjne zmiany. Ministerstwo Finansów stara się nadążać za zmianami technologicznymi, z którymi mamy do czynienia na każdym kroku. Niebawem wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej online. Dodatkowo pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Kasa fiskalna w aplikacji

Pomysł zainstalowania kasy fiskalnej na smartfonie czy też tablecie wydaje się być bardzo praktyczny, ale przede wszystkim tani. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy narzekają na wysokie koszty związane z obsługą kas fiskalnych w tradycyjnej postaci.

12 sierpnia 2019 roku Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie kas wirtualnych. Takie rozwiązanie będzie stanowiło alternatywę dla obecnie użytkowanych kas fiskalnych.

Projekt rozporządzenia w sprawie kas mobilnych

Projekt rozporządzenia określa:

 • grupy podatników, które będą mogły skorzystać z takiego rozwiązania,
 • wymagania techniczne dla kas,
 • sposób używania kas, sposób zakończenia ich używania, szczególne przypadki i sposób wystawiania dokumentów w postaci innej niż wydruk.

Warunki techniczne dla kas rejestrujących

Wymagania techniczne dla kas zostały opisane w rozdziale 3 projektu rozporządzenia. Będą to między innymi:

 1. Kasa ma posiadać certyfikat wystawiony przez producenta danej kasy.
 2. Certyfikat producenta jest ważny przez 7 lat od wystawienia.
 3. Będą 2 kategorie kas:
  • ogólne – bez stosowania specjalnych funkcji,
  • o zastosowaniu specjalnym – do których mają zastosowanie wymagania techniczne określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W załączniku nr 1 opisane zostało jakie moduły lub komponenty ma zawierać kasa:

 1. Wymagania techniczne dotyczące zawartości:
  • dane szczegółowe podatnika,
  • oznaczenia literowe do przypisywania stawek podatku VAT,
  • wartość sprzedaży i wysokość podatku należnego,
  • raporty dobowe fiskalne i niefiskalne,
  • wykaz użytkowników,
  • rejestr zdarzeń.
 2. Wymagania techniczne dotyczące warunków wydruków dokumentów fiskalnych i niefiskalnych.
 3. Wymagania techniczne dotyczące pracy kasy.
 4. Wymagania techniczne dotyczące zapisu i przechowywania danych.
 5. Wymagania techniczne dla kas o zastosowaniu specjalnym.
▲ wróć na początek

Kasy rejestrujące o zastosowaniu specjalnym

Kasy o zastosowaniu specjalnym będą wykorzystywane przy dostawie następujących towarów i usług:

 • świadczeniu usług taksówkowych,
 • przy sprzedaży leków,
 • w transporcie pasażerskim,
 • sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych i składach celnych,
 • w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług,
 • do rozliczania więcej niż jednej transakcji równocześnie.

Pozostałe zmiany w rozporządzeniu

W załączniku nr 3 do rozporządzenia znajduje się informacja o zasadach ewidencji, skutkach nie wystawienia paragonu fiskalnego. Ponadto przedstawiony jest wzór oświadczenia, które powinna podpisać osoba prowadząca ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej u przedsiębiorcy.

W załączniku nr 4 znajduje się wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas. Przyczyny wyrejestrowania: zakończenie działalności gospodarczej, zakończenie pracy w trybie fiskalnym, uszkodzenie kasy, kradzież kasy, inne np. utracenie kasy. Projekt zakłada wejście w życie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Kasy online – techniczne aspekty użytkowania zapoznaj się.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie