Wezwanie pracownika do sądu – konsekwencje dla pracownika i pracodawcy

wezwanie do sądu

Twój pracownik otrzymał wezwanie do sądu? Sprawdź, z jakimi konsekwencjami się to wiąże.

Pracownik z różnych przyczyn może być nieobecny w pracy i nie mówimy tu o urlopie czy zwolnieniu lekarskim. Jest wiele nieobecności, które mieszczą się w kategorii usprawiedliwionych, a jedną z nich jest wezwanie do sądu. Pracodawcy często zastanawiają się, jakie to rodzi konsekwencje dla pracownika, ale również dla nich. I właśnie tę kwestię będziemy omawiali w dzisiejszej publikacji.

Rozprawa w sądzie a urlop – czy pracownikowi przysługuje dzień wolny na rozprawę sądową?

Pracownik powinien powiadomić swojego pracodawcę, że nie zjawi się w pracy i podać przyczynę swojej nieobecności. Stawienie się na wezwanie sądu jest obowiązkowe. Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu. Jednak, żeby uznać, że jest to usprawiedliwiona absencja, pracownik musi zadbać, aby wezwanie było opatrzone adnotacją potwierdzającą przybycie na rozprawę.

Pracodawca musi pozwolić pracownikowi wyjść na rozprawę niezależnie od tego, w jakim charakterze ma się stawić w sądzie. Sprawdźmy, czy za ten czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę.

Wezwanie do sądu a wynagrodzenie – czy przysługuje pracownikowi?

W rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy znalazł się zapis, że w przypadku takiego zwolnienia pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za pracę. Pracodawca natomiast wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu – w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach.

W tym samym przepisie jest jednak jeszcze informacja, że jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia, to otrzyma swoje uposażenie za czas usprawiedliwionej nieobecności. Jak pracodawca wypłaci wynagrodzenie, wówczas pracownik nie może się już ubiegać o rekompensatę, o której jest mowa w przepisach. Może jednak wystąpić do sądu o zwrot kosztów dojazdu na rozprawę i nie tylko.

O tym jest z kolei mowa w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, gdzie zostało zapisane, że świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży, kosztów noclegu i utraconych zarobków lub dochodów, związanych ze stawiennictwem w sądzie.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Wezwanie do sądu a praca - jak to wygląda w praktyce?

    Stawienie się na wezwanie sądu jest obowiązkowe. Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu. Jednak, żeby uznać, że jest to usprawiedliwiona absencja, pracownik musi zadbać, aby wezwanie było opatrzone adnotacją potwierdzającą przybycie na rozprawę.

  2. 🔸Wezwanie do sądu a wynagrodzenie – czy przysługuje pracownikowi?

    W rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy znalazł się zapis, że w przypadku takiego zwolnienia pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za pracę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość