Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia od podatku VAT bardzo często zastanawiają się, co powinno być wliczone, a co nie do limitu zwolnienia w kwocie 200.000 zł. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, jak należy traktować eksport towarów w kontekście zwolnienia podmiotowego.
Kiedy dochodzi do eksportu towarów?
Eksport towarów jest to dostawa dokonywana z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.
Podstawowym warunkiem eksportu jest wywóz towarów poza terytorium UE, który musi być potwierdzony przez urząd celny w sposób określony w przepisach celnych. Najczęściej potwierdzenie to przyjmuje formę dokumentu w postaci elektronicznej, otrzymanego z systemu teleinformatycznego do obsługi zgłoszeń wywozowych. Może to być również wydruk komunikatu IE-599 potwierdzony przez urząd celny.
Eksportu może dokonywać zarówno czynny, jak i zwolniony od podatku VAT przedsiębiorca.
Czy w limicie zwolnienia podmiotowego należy ujmować eksport towarów?
W przypadku czynnego podatnika VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki ustawowe, ma zastosowanie stawka 0% VAT. Przedsiębiorca zwolniony z VAT dla takich transakcji będzie natomiast stosował stawkę “zw”, jak dla pozostałej sprzedaży krajowej.
Informacje na temat wyliczania limitu do zwolnienia podmiotowego dostępne są w art. 113 ustawy VAT. Eksport towarów nie znalazł się w części, w której jest mowa o tym czego nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego, a więc taką sprzedaż należy na zasadach ogólnych sumować do kwoty 200.000 zł.
Jak to się ma do wyroku NSA opisanego tutaj:
https://isp-modzelewski.pl/serwis/czy-do-wartosci-sprzedazy-uprawniajacej-do-zwolnienia-podmiotowego-od-podatku-od-towarow-i-uslug-nalezy-doliczac-obrot-ze-sprzedazy-wysylkowej-z-terytorium-kraju/
?
Sprzedaż wysyłkowa nie jest pojęciem tożsamym z eksportem towarów. Opisane zagadnienie w artykule opiera się o bieżące stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej. Podstawa prawna dla wniosków wynikających z tekstu to art. 2 pkt 8, art. 2 pkt 22, art. 113 ustawy o VAT. W razie wątpliwości każdy przedsiębiorca może wystąpić o własną interpretację podatkową. Temat jak to zrobić przedstawiliśmy tutaj.