Wniosek RD-3 – informacja o stanie konta płatnika składek w ZUS

Wpłata składek ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego jest to zmiana jaką ZUS wprowadził z początkiem 2018 roku. Na pewno takie rozwiązanie należy postrzegać jako udogodnienie. Jednakże przy dokonywaniu wpłat nieregularnie bądź w niepełnej wysokości może powstać pewnego rodzaju dezinformacja co do stanu konta płatnika składek. A mianowicie przedsiębiorca w pewnym momencie może się “pogubić” czy uregulował już wszystkie swoje należności w stosunku do ZUS. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Wniosek RD-3 – informacja o stanie konta płatnika składek

Wniosek składany jest w dowolnym czasie, bez podawania przyczyny jego złożenia.

ZUS w odpowiedzi, niezależnie od formy w jakiej zostanie złożony wniosek, dokona sprawdzenia konta rozliczeniowego płatnika składek. W udzielonej odpowiedzi znajdzie się informacja, czy saldo jest zerowe, czy figuruje na nim nadpłata, czy też zaległość.

W jakiej formie można złożyć wniosek RD-3?

W zależności od tego w jakiej formie przedsiębiorca zdecyduje się na przekazanie wniosku do ZUS nieco odmiennie będzie przebiegała formuła wypełnienia wniosku.

Jeżeli wniosek będzie składany przez PUE ZUS wówczas po zalogowaniu w zakładce płatnika należy wybrać w widoku panel – “Usługi – Katalog usług elektronicznych”, rozwinąć listę usług i wybrać wniosek RD-3.

Tak wykonana operacja wymaga autoryzacji profilem zaufanym ePuap lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Następnie należy uzupełnić brakujące informacje i wysłać autoryzując wspomnianymi metodami. Więcej szczegółów tutaj.

Jeżeli wniosek będzie składany osobiście lub pocztą należy go pobrać ze strony ZUS, wydrukować, wypełnić, podpisać i wysłać.

Jakie dane należy podać we wniosku RD-3?

Wypełnienie wniosku nie jest szczególnie kłopotliwe. Płatnik podaje dane swojej firmy, a mianowicie:

  • imię i nazwisko, nazwa,
  • NIP, REGON fakultatywnie PESEL,
  • adres płatnika.

Składając wniosek przez PUE ZUS dane firmy pobierane są automatycznie.

W dalszej części wniosku należy zaznaczyć sposób odbioru odpowiedzi: w placówce ZUS, pocztą, na koncie na Platformie Usług Elektronicznych – PUE ZUS. Istotne jest złożenie czytelnego podpisu z datą.

Po jakim czasie ZUS udziela odpowiedzi?

Jak można przeczytać na stronie ZUS odpowiedź jest udzielana w miarę możliwości jak najszybciej. Jeżeli wymaga postępowania wyjaśniającego w terminie miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane w terminie 2 miesięcy od dnia wpływu wniosku. Od odpowiedzi nie można złożyć odwołania, ma ona charakter bardziej informacyjny.

Jakie korzyści dla płatnika ma złożenie wniosku RD-3?

Złożenie wniosku RD-3 nie stanowi żadnej wiążącej informacji ze strony ZUS. Jest to jedynie informacja, o aktualnym stanie konta płatnika składek: czy posiada nadpłatę, zaległości czy też saldo wynosi zero. Udzielona odpowiedź w żaden sposób nie chroni płatnika składek ZUS. Nie zawiera również szerszej informacji o stanie konta płatnika.

Z takiej formy mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie posiadają założonego konta na PUE ZUS. Z wnioskiem mogą również wystąpić płatnicy, którzy chcą się upewnić czy właściwie interpretują saldo składek jakie widzą na swoim koncie na PUE ZUS.

Jeżeli przedsiębiorca chce uzyskać szczegółowe informacje na temat rozliczenia wpłat musi skierować do ZUS pismo, w którym dokładnie powinien określić o jakie informacje prosi.

Zaświadczenie o niezaleganiu w US i ZUS jak wystąpić o zaświadczenie w sposób elektroniczny sprawdź.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań