Wniosek RD-3 – informacja o stanie konta płatnika składek w ZUS

wniosek RD-3

Prowadzisz firmę i opłacasz składki ZUS zdarza się, że po terminie. Nie wiesz jak wygląda rozliczenie twojego konta? Sprawdź w jaki sposób uzyskasz taką informację.

Wpłata składek ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego jest to zmiana jaką ZUS wprowadził z początkiem 2018 roku. Na pewno takie rozwiązanie należy postrzegać jako udogodnienie. Jednakże przy dokonywaniu wpłat nieregularnie bądź w niepełnej wysokości może powstać pewnego rodzaju dezinformacja co do stanu konta płatnika składek. A mianowicie przedsiębiorca w pewnym momencie może się “pogubić” czy uregulował już wszystkie swoje należności w stosunku do ZUS. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Wniosek RD-3 – informacja o stanie konta płatnika składek

Wniosek składany jest w dowolnym czasie, bez podawania przyczyny jego złożenia.

ZUS w odpowiedzi, niezależnie od formy w jakiej zostanie złożony wniosek, dokona sprawdzenia konta rozliczeniowego płatnika składek. W udzielonej odpowiedzi znajdzie się informacja, czy saldo jest zerowe, czy figuruje na nim nadpłata, czy też zaległość.

W jakiej formie można złożyć wniosek RD-3?

W zależności od tego w jakiej formie przedsiębiorca zdecyduje się na przekazanie wniosku do ZUS nieco odmiennie będzie przebiegała formuła wypełnienia wniosku.

Jeżeli wniosek będzie składany przez PUE ZUS wówczas po zalogowaniu w zakładce płatnika należy wybrać w widoku panel – “Usługi – Katalog usług elektronicznych”, rozwinąć listę usług i wybrać wniosek RD-3.

Tak wykonana operacja wymaga autoryzacji profilem zaufanym ePuap lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Następnie należy uzupełnić brakujące informacje i wysłać autoryzując wspomnianymi metodami. Więcej szczegółów tutaj.

Jeżeli wniosek będzie składany osobiście lub pocztą należy go pobrać ze strony ZUS, wydrukować, wypełnić, podpisać i wysłać.

Jakie dane należy podać we wniosku RD-3?

Wypełnienie wniosku nie jest szczególnie kłopotliwe. Płatnik podaje dane swojej firmy, a mianowicie:

  • imię i nazwisko, nazwa,
  • NIP, REGON fakultatywnie PESEL,
  • adres płatnika.

Składając wniosek przez PUE ZUS dane firmy pobierane są automatycznie.

W dalszej części wniosku należy zaznaczyć sposób odbioru odpowiedzi: w placówce ZUS, pocztą, na koncie na Platformie Usług Elektronicznych – PUE ZUS. Istotne jest złożenie czytelnego podpisu z datą.

Po jakim czasie ZUS udziela odpowiedzi?

Jak można przeczytać na stronie ZUS odpowiedź jest udzielana w miarę możliwości jak najszybciej. Jeżeli wymaga postępowania wyjaśniającego w terminie miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane w terminie 2 miesięcy od dnia wpływu wniosku. Od odpowiedzi nie można złożyć odwołania, ma ona charakter bardziej informacyjny.

Jakie korzyści dla płatnika ma złożenie wniosku RD-3?

Złożenie wniosku RD-3 nie stanowi żadnej wiążącej informacji ze strony ZUS. Jest to jedynie informacja, o aktualnym stanie konta płatnika składek: czy posiada nadpłatę, zaległości czy też saldo wynosi zero. Udzielona odpowiedź w żaden sposób nie chroni płatnika składek ZUS. Nie zawiera również szerszej informacji o stanie konta płatnika.

Z takiej formy mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie posiadają założonego konta na PUE ZUS. Z wnioskiem mogą również wystąpić płatnicy, którzy chcą się upewnić czy właściwie interpretują saldo składek jakie widzą na swoim koncie na PUE ZUS.

Jeżeli przedsiębiorca chce uzyskać szczegółowe informacje na temat rozliczenia wpłat musi skierować do ZUS pismo, w którym dokładnie powinien określić o jakie informacje prosi.

Zaświadczenie o niezaleganiu w US i ZUS jak wystąpić o zaświadczenie w sposób elektroniczny sprawdź.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość