Blog ifirma.pl

Wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON – zmiany od 1 lipca 2022 r.

|
|
2 minut czytania
Ubiegasz się o dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON? Sprawdź co się zmieniło w składanych wnioskach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników niepełnosprawnych mają możliwość korzystania ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Ze środków PFRON można uzyskać między innymi dofinansowanie do wynagrodzeń. W dzisiejszej publikacji opiszemy co się zmieni w zakresie wniosków składanych od 1 lipca 2022 roku.

Składanie wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON od 1 lipca 2022 roku

Jak można przeczytać na stronie PFRON od 1 lipca 2022 roku zablokowana zostanie opcja wysyłki wniosków o dofinansowanie Wn-D wraz z załącznikami z aplikacji SODIR Off-Line. Od tego dnia wysyłka będzie możliwa jedynie w SODIR On-Line. O zmianie tej funkcjonalności PFRON informował już w kwietniu 2022 r. W nowej odsłonie udostępniono możliwość importu plików z zewnętrznych programów kadrowo-płacowych. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z tej opcji powinien się najpierw zapoznać z komunikatem skierowanym do pracodawców, w którym jest szczegółowo opisane, jakie czynności należy przeprowadzić po kolei przy imporcie plików z programu księgowego do SODIR On-Line. Pliki, które chcemy przekazać do PFRON muszą być wygenerowane w formacie XML. Oczywiście stosowanie importu plików nie jest obowiązkowe. Ta opcja jest jednak szczególnie pomocna dla pracodawców, którzy zatrudniają wielu pracowników, ponieważ wówczas pracodawca musi przygotowywać wiele załączników INF-D-P. W sprawie importu plików do SODIR On-Line można się kontaktować:

 • pod numerem telefonu (22) 581-84-10 wew. 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00,
 • pod adresem e-mail: sod@pfron.org.pl lub w SODiR w module “Korespondencja”.

Aplikacja SODIR On-Line jest dostępna pod adresem: sod.pfron.org.pl. Ponieważ jest to aplikacja online można bezpośrednio pracować w systemie i wysyłać przygotowane dokumenty, warunkiem jest posiadanie dostępu do Internetu. Z aplikacji można otrzymywać również korespondencję elektroniczną z PFRON bez konieczności posiadania konta mailowego. Przedsiębiorcy, którzy składają wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON muszą jak najszybciej zacząć korzystać z nowej funkcjonalności, ponieważ w przeciwnym wypadku nie złożą wniosku i nie otrzymają środków.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie