Blog ifirma.pl

Wspólnicy spółki cywilnej a metody opodatkowania

|
|
3 minut czytania
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej – do rozliczania podatku dochodowego są zobowiązani jej wspólnicy, każdy z osobna. Czy zatem poszczególni wspólnicy mogą rozliczać się według dowolnej metody? Jeżeli zakładasz spółkę, zobacz, jak możesz rozliczyć się ty i twój wspólnik!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej – do rozliczania podatku dochodowego są zobowiązani jej wspólnicy, każdy z osobna. Czy zatem poszczególni wspólnicy mogą rozliczać się według dowolnej metody?

Opodatkowanie według Ustawy o PIT

Generalnie według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo wybrać jedną z dwóch podstawowych opcji – zasady ogólne czyli skala podatkowa lub podatek liniowy (tutaj dowiesz się więcej). Podobnie wspólnicy spółki cywilnej – jeśli zdecydują się oni na wybór opodatkowania według Ustawy o PIT, każdy z nich ma dowolność co do decyzji, czy wybrać zasady ogólne, czy też podatek liniowy. Tym samym w jednej spółce wszyscy mogą się rozliczać jednakowo – na zasadach ogólnych lub liniowo – albo wybrać dla siebie indywidualnie jedną z opcji.

Ryczałtowe formy opodatkowania w spółce cywilnej

Alternatywą dla metod opodatkowania według Ustawy o PIT są zryczałtowane formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Prowadzenie spółki cywilnej pozwala na skorzystanie z tej opcji (jeśli spełnione są inne warunki, wymagane przepisami). Jednakże w tym przypadku wszyscy wspólnicy muszą zdecydować się na wybraną formę. Oznacza to, że nawet jeśli jeden ze wspólników złożył do urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze ryczałtu, nie będzie ono wiążące, jeśli takiego zawiadomienia nie złożą pozostali wspólnicy.

Powyższe zasady można podsumować w tabeli – zakładając, że spółka cywilna będzie miała dwóch wspólników, mogą oni wybrać następujące formy opodatkowania:

Wspólnik I Wspólnik II 
Zasady ogólne
Podatek liniowy
Ryczałt
Karta podatkowa
Zasady ogólne
TAK
TAK
NIE
NIE
Podatek liniowy
TAK
TAK
NIE
NIE
Ryczałt
NIE
NIE
TAK
NIE
Karta podatkowa
NIE
NIE
NIE
TAK
 

Prowadzisz działalność i spółkę? Sprawdź, jakie formy opodatkowania możesz połączyć!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie