Ulga rehabilitacyjna- omówione zagadnienia:
Ulga na wydatki rehabilitacyjne to przywilej osób niepełnosprawnych oraz osób, które posiadają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Umożliwia ona odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Część wydatków jest limitowana, inne można odliczać w całości.
Ulga rehabilitacyjna – zasady korzystania
By możliwe było skorzystanie z ulgi na wydatki rehabilitacyjne, osoba, której dotyczy koszt powinna posiadać stosowne oświadczenie o niepełnosprawności. W przypadku wydatków nielimitowanych konieczne jest także posiadanie dowodu ich poniesienia, jak np. faktury, rachunku, paragonu, potwierdzenia przelewu etc.
Wskazówka!
Więcej na temat zasad rozliczania ulgi rehabilitacyjnej oraz wydatków limitowanych przeczytasz w pierwszej części naszego artykułu, dostępnej tutaj.
Ulga rehabilitacyjna – wydatki nielimitowane
Istnieje grupa wydatków, które w ramach ulgi rehabilitacyjnej można w całości odliczyć od dochodu. Do wydatków nielimitowanych zalicza się:
- wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- wydatki na przystosowanie pojazdów mechanicznych dla potrzeb niepełnosprawności,
- wydatki na zakup i naprawę sprzętu rehabilitacyjnego,
- zakup wydawnictw i pomocy szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym oraz wydatki na transport z nim związany,
- odpłatny pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne (na podstawie rachunku lub faktury, w tym również wykonywane w domu, na podstawie skierowania od lekarza) oraz wydatki na transport z nimi związany,
- wydatki na opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz za usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
- opłacenie tłumacza języka migowego,
- wydatki na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,
- odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
- osoby niepełnosprawnej karetką transportu sanitarnego,
- osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 również innymi niż karetka środkami transportu sanitarnego.
Podziel się z innymi: