Wykup samochodu z leasingu i jego sprzedaż | ifirma.pl

Wykup samochodu z leasingu po zakończeniu umowy i jego sprzedaż

wykup samochodu z leasingu

Często przedsiębiorcy decydujący się na wykup pojazdu z leasingu, zastanawiając się w niedalekiej przyszłości nad dalszą odsprzedażą pojazdu, nie mają pewności jakie skutki podatkowe przyniesie ze sobą ta transakcja. Zagadnienie okazuje się szczególnie kłopotliwe w momencie, kiedy przedsiębiorca zaczyna zapoznawać się z interpretacjami ministerialnymi w danym temacie, które na przestrzeni czasu są zmienne.

Jedną z najbardziej typowych form umów leasingu, z jakiej korzystają polscy przedsiębiorcy decydujący się na zewnętrzne finansowanie posiadania samochodu w firmie, jest leasing operacyjny. Leasing operacyjny charakteryzuje się użytkowaniem pojazdu w postaci umowy zbliżonej do umowy najmu, dzierżawy. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca nabywa prawo do wykupu samochodu z leasingu.

Wykup samochodu z leasingu

Przy tej formie umowy to leasingodawca ujmuje przedmiot leasingu jako składnik majątku swojej firmy. Leasingobiorca, który jest głównym użytkownikiem pojazdu, rozlicza w kosztach firmy faktury za raty leasingowe. Nie stając się przy tym właścicielem pojazdu. Często przedsiębiorcy decydujący się na wykup pojazdu z leasingu, zastanawiając się w niedalekiej przyszłości nad dalszą odsprzedażą pojazdu. Brak jednak pewności jakie skutki podatkowe przyniesie ze sobą ta transakcja. Zagadnienie okazuje się szczególnie kłopotliwe w momencie, kiedy przedsiębiorca zaczyna zapoznawać się z interpretacjami ministerialnymi w danym temacie, które na przestrzeni czasu są zmienne.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Wykup samochodu z leasingu po zakończeniu umowy i jego sprzedaż

Warto tutaj mieć na uwadze fakt, iż nie zawsze przedsiębiorca wykupiony pojazd będzie chciał traktować jako środek trwały w firmie. Zdaniem wielu ekspertów podatkowych przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uniemożliwiają wykupu auta na cele prywatne. Powstaje zatem pytanie, czy niewprowadzenie auta do firmy faktycznie nie spowoduje w przypadku jego sprzedaży żadnych skutków podatkowych w działalności przedsiębiorcy?

▲ wróć na początek

Rozliczenie podatku dochodowego od sprzedaży auta wykupionego z leasingu

Art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż sprzedaż składników majątku firmy podlega opodatkowania jako przychód z działalności gospodarczej. Oczywistym jest zatem, iż jeżeli przedsiębiorca rozliczy koszt wykupionego pojazdu w działalności, decydując się na korzystanie z auta w firmie, zapłaci podatek dochodowy z działalności w przypadku dalszej odsprzedaży auta.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Wykup samochodu z leasingu po zakończeniu umowy i jego sprzedaż

Przez długi okres organy podatkowe wydawały interpretacje, iż fakt obciążenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej ratami leasingowymi przesądzał o tym, iż po zakończeniu umowy leasingu samochód automatycznie stawał się majątkiem leasingobiorcy, a co za tym idzie sprzedaż majątku musiała być opodatkowana w firmie przedsiębiorcy. Interpretacje nie dopuszczały sytuacji, w której wykup na cele prywatne, gdzie przedsiębiorca nie zamierza już korzystać z auta w firmie, mógłby nie podlegać opodatkowaniu w działalności gospodarczej.

Dopiero wyroki WSA w Poznaniu z 11 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Po 574/13 oraz WSA w Gliwicach z 23 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 1028/14, wpłynęły na zmianę stanowiska Ministerstwa Finansów. Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 12 lutego 2016 r., nr DD9.8220.2.57.2016.KZU i DD9.8220.2.58.2016.KZU przyznał, że skoro po zakończeniu leasingu operacyjnego auta nie były użytkowane w firmie, a jedynie do celów prywatnych, ich sprzedaż nie będzie przychodem z działalności gospodarczej.

Program do faktur – Darmowe konto Wykup samochodu z leasingu po zakończeniu umowy i jego sprzedaż

Organ podatkowy wskazał, iż wynagrodzenie otrzymane ze sprzedaży pojazdu należy zakwalifikować do przychodów z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dane oznacza, iż sprzedaż po upływie pół roku pojazdu wykupionego z leasingu na cele prywatne nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Rozliczenie podatku VAT od sprzedaży auta wykupionego z leasingu

Każdy płatnik podatku VAT, który dokona zakupu związanego z działalnością opodatkowaną VAT, od którego odliczy podatek VAT, musi liczyć się z tym, iż sprzedając dany towar będzie zobligowany do naliczenia VAT od sprzedaży. Warto zwrócić tutaj uwagę, iż przekazanie towaru, od którego odliczono podatek VAT na potrzeby własne przedsiębiorcy, traktowane jest na równi ze sprzedażą i od takiego przekazania, również zostanie naliczony podatek VAT od wartości rynkowej towaru.

Dla podatku VAT wykup pojazdu z leasingu jest czynnością odrębną od umowy leasingu, dlatego też fakt odliczenia VAT-u od rat leasingowych nie będzie miał bezpośredniego wpływu na naliczenie, czy nienaliczenie, VAT-u przy sprzedaży wykupionego po zakończonej umowie leasingu auta. Żeby powstała konieczność opodatkowania sprzedaży auta, podatnik powinien VAT od nabycia pojazdu odliczyć, czyli potwierdzić, że nabycie miało związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

▲ wróć na początek

Jeżeli przedsiębiorca wykupi pojazd z przeznaczeniem na cele prywatne, wtedy bez względu na to, czy otrzyma fakturę zakupu na dane firmy, czy dane osoby prywatnej, sprzedaż majątku prywatnego nie będzie opodatkowana podatkiem VAT. Auto wykupione na cele osobiste w żaden sposób nie zostanie rozliczone w firmie, zatem sprzedając pojazd przedsiębiorca potraktuje jego sprzedaż jako sprzedaż majątku osobistego. Wskazane stanowisko potwierdzają organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych m.in. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 sierpnia 2014 r., nr ILPP1/443-428/14-4/JSK, oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 marca 2014 r., nr IPTPP4/443-877/13-2/ALN.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość