Wykup samochodu z leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy i jego sprzedaż

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Wykupiłeś samochód z leasingu? Sprawdź, w jaki sposób powinna być opodatkowana jego sprzedaż.

Wielu przedsiębiorców, o ile tylko może korzysta z opcji nabycia samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Najczęściej po upływie terminu umowy dochodzi do wykupu pojazdu. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak wygląda wykup samochodu i późniejsze rozliczenie jego sprzedaży.

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego

W momencie kiedy umowa leasingu operacyjnego dobiegnie końca przedsiębiorca ma prawo do wykupu samochodu w dwojaki sposób:

 • Na firmę.
 • Prywatnie.

Kwota wykupu jest ustalana w momencie zawierania umowy. Jeżeli wykup jest dokonywany na firmę wówczas należy w sposób prawidłowy ująć fakturę w urządzeniach księgowych, zarówno w podatku dochodowym, jak i podatku VAT.

Na gruncie podatku dochodowego najczęściej, bez względu na wartość wykupu, samochód jest ujmowany w ewidencji środków trwałych. Jeżeli jego wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł można dokonać jednorazowej amortyzacji. Przy wartości powyżej 10.000 zł najczęściej wybierana jest liniowa metoda amortyzacji. Warto podkreślić, że do kwoty 10.000 zł również można dokonać amortyzacji na zasadach ogólnych.

Na gruncie podatku VAT odliczymy 50% lub 100% podatku VAT naliczonego od zakupu w zależności od tego, jak jest wykorzystywany samochód, czy tylko w działalności, czy w sposób mieszany.

Wykup prywatny nie rodzi żadnych dodatkowych obowiązków podatkowych w momencie wykupu.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego na gruncie podatku dochodowego

Rozliczenie podatku dochodowego przy sprzedaży uzależnione jest od tego, czy wykup był dokonywany na firmę, czy prywatnie.

Sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rodzi obowiązek wykazania przychodów, które są określane jako pozostałe przychody. Od sprzedaży przedsiębiorca zapłaci podatek według skali podatkowej lub podatek liniowy, jeżeli prowadzi PKPiR. Natomiast jeżeli opłaca zryczałtowany podatek dochodowy wówczas zgodnie z ustawą do sprzedaży ruchomości należy zastosować 3% stawkę ryczałtu.

Sprzedaż poza działalnością gospodarczą będzie zależał od okresu wykupu z leasingu:

 1. Rozliczenie sprzedaży jeżeli wykupu dokonano do 31.12.2021 r. Wówczas jeżeli minie 6 miesięcy od daty wykupu nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
 2. Rozliczenie sprzedaży jeżeli wykupu dokonano po 01.01.2022 r. W takim przypadku podatku dochodowego nie zapłacimy jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 6 lat od momentu wykupu.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego na gruncie podatku VAT

Zapłata podatku VAT przy sprzedaży będzie rozpatrywana jedynie w przypadku wykupu pojazdu na firmę. W takiej sytuacji trzeba wystawić fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT należnym, o ile przedsiębiorcy przysługiwało prawo do pełnego lub częściowego odliczenia podatku VAT. W takim przypadku mówimy o sprzedaży majątku firmy, nie ma więc wątpliwości, że od sprzedaży należy zapłacić podatek VAT.

Jeżeli przedsiębiorca dokona wykupu samochodu z leasingu operacyjnego prywatnie nie musi myśleć o zapłacie VAT należnego od sprzedaży, nie ma obowiązku zapłaty. Zgodnie z założeniami artykułu omawiany jest wykup prywatny, gdzie przedsiębiorca nie ujmuje już i nie wykorzystuje pojazdu w majątku firmy.

Podsumowanie

Rozliczenie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego będzie zależało przede wszystkim od tego, czy wykup będzie dokonywany na firmę czy prywatnie. Ustawa o Polskim Ładzie diametralnie zmieniła zasady rozliczania w podatku PIT, co zostało podkreślone w publikacji i należy o tym pamiętać. Nie zmieniła się zasada rozliczania sprzedaży w VAT. Podatek VAT trzeba zapłacić jeżeli przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupu, co oznacza, że sprzedaż z majątku prywatnego nie jest objęta tym podatkiem.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

4 komentarze

 1. Finansowanie Biznesu

  Świetny artykuł.

 2. Michał

  Czyli reasumując wykupując pojazd i nie odliczając vatu, podatku dochodowego i żadnych kosztów które wystąpią po zakupie, można go po pół roku sprzedać?

 3. Andrew

  Czy ten wpis jest aktualny po Polskim Ładzie? Konkretnie chodzi mi o wykup prywatny

  • Ifirma

   Tak wpis obejmuje zmiany zawarte w ustawie Polski Ład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość