Blog ifirma.pl

Wymiar czasu pracy w 2024 roku

|
|
5 minut czytania
Sprawdź, jaki wymiar czasu pracy obowiązuje w 2024 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prawidłowe rozliczanie wynagrodzeń pracowników jest jednym z głównych obowiązków pracodawcy. Służby kadrowo-płacowe muszą znać zasady, które to regulują. Wymagana jest między innymi znajomość wymiaru czasu pracy i tym zagadnieniem zajmiemy się w dzisiejszej publikacji.

Czas pracy – jak jest definiowany?

Pod pojęciem czasu pracy kryje się czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Przepisy, a konkretnie Kodeks pracy, definiują różne rodzaje czasu pracy, które mogą być stosowane w firmach. Ta różnorodność wynika przede wszystkim ze specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wszyscy mogą pracować w podstawowym systemie czasu pracy, co oznacza pracę przez pięć dni w tygodniu, poza weekendami. W momencie zatrudniania pracownik jest informowany, w jakim systemie będzie pracował.

Informacje na temat rodzajów czasu pracy dopuszczonych przez Kodeks pracy przygotowano w kompendium wiedzy, które jest dostępne w podlinkowanej publikacji.

W dzisiejszej publikacji skupimy się jednak na wymiarze czasu pracy, jaki obowiązuje w 2024 roku w podstawowym systemie czasu pracy.

Jak obliczyć wymiar czasu pracy?

Mamy 12 miesięcy, liczba dni w miesiącu może wynosić 28, 29, 30 czy 31 dni i ta informacja nam się przyda. W Kodeksie pracy przeczytamy, że w podstawowym systemie pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu i ta informacja stanowi punkt wyjścia do ustalenia wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W podstawowym systemie czasu pracy wymiar czasu pracy oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, do wyniku dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku
Na potrzeby wyliczeń w bieżącej prezentacji przyjmuje się, że okresem rozliczeniowym jest jeden miesiąc
Ważne!
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym niż niedziela dniu obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

Wymiar czasu pracy 2024

W celu ustalenia wymiaru czasu pracy w 2024 roku będzie nam potrzebny kalendarz, w którym mamy zaznaczone soboty, niedziele i święta obniżające wymiar czasu pracy. Poniżej przedstawimy jaki jest rozkład godzin pracy w poszczególnych miesiącach 2024 roku.

Wymiar czasu pracy w 2024 roku
Miesiąc
Ilość dni pracy
Wymiar czasu pracy 2024
Wyliczenie godzin pracy
Styczeń
21
168
(4 tygodnie x 40 godzin) + (3 dni x 8 godzin) = 184 godzin
W styczniu 2024 mamy 2 dni świąteczne:
 • stycznia – Nowy Rok – poniedziałek,
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli – sobota

W takim razie otrzymany wynik 184 godzin pomniejszamy o 2 x 8 = 16 godzin, co daje miesięczny wymiar 168 godzin
Luty
21
168
(3 tygodnie x 40 godzin) + (6 dni x 8 godzin) = 168 godzin
Marzec
21
168
(4 tygodnie x 40 godzin) + ( 1 dzień x 8 godzin) = 168 godzin
31 marca wypada Święto Wielkanocne, ale jest to niedziela, więc nie pomniejszamy wymiaru czasu pracy
Kwiecień
21
168
(4 tygodnie x 40 godzin) + (2 dni x 8 godzin) = 176 godzin
1 kwietnia jest to Poniedziałek Wielkanocny, więc zmniejszamy czas pracy o 8 godzin, co daje miesięczny wymiar 168 godzin
Maj
20
160
(3 tygodnie x 40 godzin) + (8 dni x 8 godzin) = 184 godziny
W maju mamy 3 dni świąteczne:
 • 1 maja – Święto Pracy – środa,
 • 3 maja – Święto Konstytucji – piątek,
 • 30 maja – Boże Ciało – czwartek.

W takim razie otrzymany wynik 184 godzin należy pomniejszyć o 3 x 8 godzin, co daje miesięczny wymiar 160 godzin
Czerwiec
20
160
4 tygodnie x 40 godzin = 160 godzin
Lipiec
23
184
(4 tygodnie x 40 godzin) + (3 dni x 8 godzin) = 184 godzin
Sierpień
21
168
(3 tygodnie x 40 godzin) + (7 dni x 8 godzin) = 176 godzin
15 sierpnia mamy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które wypada w czwartek, a więc pomniejszamy o 8 godzin, co daje miesięczny wymiar 168 godzin
Wrzesień
21
168
(4 tygodnie x 40 godzin) + 8 godzin = 168 godzin
Październik
23
184
(3 tygodnie x 40 godzin) + (8 dni x 8 godzin) = 184 godzin
Listopad
19
152
(3 tygodnie x 40 godzin) + (6 dni x 8 godzin) = 168 godzin
W listopadzie mamy 2 dni świąteczne:
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych – wypada w piątek,
 • 11 listopada – Święto Niepodległości – wypada w poniedziałek.

Oznacza to, że otrzymany wynik 168 godzin pomniejszamy o 16, co daje 152 godziny
Grudzień
20
160
(4x 40 godzin) + (2 x 8 godzin) = 176 godzin
W grudniu wypadają 2 dni świąteczne, w związku ze świętami Bożego Narodzenia w środę i czwartek to oznacza, że otrzymany wynik 176 godzin pomniejszamy o 16, co daje 160 godziny

Obniżony wymiar czasu pracy w 2024 roku

Kodeks pracy dopuszcza zatrudnienie na część etatu, może to być przykładowo ¼, ½ czy ¾ etatu. W takim przypadku wymiar czasu pracy będzie ustalony proporcjonalnie do obniżonego etatu. Jaki wymiar czasu pracy obejmuje pracownika niepełnoetatowego i jaki jest jego rozkład powinno wynikać z zapisu umowy. Taka informacja jest ważna chociażby w sytuacji, w której dojdzie do wykonywania zadań służbowych w godzinach nadliczbowych. Jednak nie będziemy aż tak szczegółowo zagłębiać się w ten temat. Pokażemy jedynie na zestawieniu poniżej, jaki jest wymiar czasu pracy w 2024 roku dla pracownika niepełnoetatowego. Obliczenia są proste, wystarczy podzielić wymiar czasu pracy na pełen etat przez część etatu, na którą jest zatrudniony pracownik.

Miesiąc
Wymiar etatu
Pełny etat
¼ etatu
½ etatu
¾ etatu
Styczeń
168
42
84
126
Luty
168
42
84
126
Marzec
168
42
84
126
Kwiecień
168
42
84
126
Maj
160
40
80
120
Czerwiec
160
40
80
120
Lipiec
184
46
92
138
Sierpień
168
42
84
126
Wrzesień
168
42
84
126
Październik
184
46
92
138
Listopad
152
38
76
114
Grudzień
160
40
80
120

Dlaczego obliczamy wymiar czasu pracy?

Informacja na temat ilość godzin, jakie każdy pracownik ma przepracować w danym okresie rozliczeniowym nie pozostaje bez znaczenia przy ustalaniu wynagrodzeń za pracę. W obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy mowa jest o tym według jakiego klucza powinny być wyliczane tego typu wynagrodzenia.

Liczba godzin pracy w danym miesiącu służy m.in. do:

 • wyliczenia dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
 • wyliczenia wynagrodzenia w przypadku nieobecności w pracy z przyczyn innych niż niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą,
 • wyliczenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca.

Pod pojęciem wynagrodzenia chorobowego kryje się przykładowo: zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy. Innymi przyczynami niż choroba mogą być przykładowo: urlop okolicznościowy, urlop bezpłatny.

Podsumowanie

Wymiar czasu pracy w każdym roku kalendarzowym może się różnie rozkładać, wiele będzie zależało od tego, w jakie dni tygodnia przypadają święta, które jak się dowiedzieliśmy pomniejszają ten wymiar, jeśli wypadną w niedzielę. W publikacji pokazaliśmy na przykładzie każdego miesiąca, jak wyliczyć liczbę godzin pracy. Pracownik zatrudniony na część etatu w danym okresie rozliczeniowym, którym najczęściej jest miesiąc, przepracuje mniej godzin, proporcjonalnie do części etatu. Informacja na temat wymiaru czasu pracy jest niezbędna dla służb kadrowo-księgowych, które przygotowują wyliczenie wynagrodzenia. Jak się okazuje pewne składniki wynagrodzenia ustala się dzieląc wynagrodzenie przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie