Powrót

Wynajem mieszkania dla przedsiębiorcy w delegacji

wynajem mieszkania dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą bywa czasem zobowiązany do wykonania zadania w miejscu znacznie oddalonym od swojego miejsca zamieszkania. Długotrwałe zlecenia sprawiają, że bardziej opłacalne jest wynajęcie mieszkania niż korzystanie z hotelu. Jak rozliczyć wynajem mieszkania dla przedsiębiorcy w kosztach?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą bywa czasem zobowiązany do wykonania zadania w miejscu znacznie oddalonym od swojego miejsca zamieszkania. Długotrwałe zlecenia sprawiają, że bardziej opłacalne jest wynajęcie mieszkania niż korzystanie z hotelu. Jak rozliczyć w kosztach wynajem mieszkania dla przedsiębiorcy w delegacji?

Delegacja przedsiębiorcy – wynajem mieszkania w kosztach

Zasadniczo wynajem mieszkania dla przedsiębiorcy w delegacji nie jest regulowany szczegółowymi przepisami. Zatem, jeśli koszt najmu jest ponoszony w celu uzyskania przychodu, a dodatkowo nie jest wymieniony w art. 23 ustawy o PIT (katalog wydatków niemogących stanowić kosztu), możliwe jest zaliczenie go do kosztów firmowych. Na takim stanowisku stoją również organy skarbowe (np. interpretacje Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 marca 2012 r. lub Izby Skarbowej w Katowicach z 14 listopada 2014 r.).

Mieszkanie w delegacji – wymogi

Jednocześnie w związku z faktem, że mieszkanie wynajmuje dla siebie przedsiębiorca, konieczne jest dołożenie wszelkich starań, aby wydatek nie został zakwestionowany przez organy skarbowe. Zatem należy:

  • Zawrzeć umowę najmu na firmę (nie na przedsiębiorcę jako osobę prywatną)
  • Posiadać miejsce zamieszkania daleko od miejsca wykonywania zlecenia
  • W miejscu wynajmu wykonywać wyłącznie zlecenie (a nie np. dodatkowo studiować)
  • Wykazać podróż służbową – wyjazd do odległej miejscowości powinien być związany z konkretnym kontraktem lub kontrahentem, czyli jedynym celem podróży (po zakończeniu kontraktu powinno się zakończyć wynajem i pobyt w danej miejscowości, pozostawanie w niej bez uzasadnionej przyczyny jest niedopuszczalne)
  • Zgromadzić dokumenty potwierdzające wykonywanie zlecenia w miejscu, w którym wynajmowane jest mieszkanie
  • Wykazać ekonomiczny sens wynajmu mieszkania (np. koszt niższy niż codzienny dojazd lub hotel)
  • Jeśli to możliwe – zgłosić do CEIDG wynajmowany lokal jako dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeśli wynajem mieszkania nosi choćby drobne znamiona najmu na cele prywatne bądź przedsiębiorca ma problem z uzyskaniem wymaganej dokumentacji, zaliczenie wydatku na najem do kosztów powinno zostać poważnie przemyślane. Ewentualne wątpliwości warto rozwiać poprzez uzyskanie interpretacji indywidualnej.

Przedsiębiorca w delegacji? Zobacz, co możesz zaliczyć do kosztów!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. MiraRadogost

    A to ciekawe że trzeba mieć zaświadczenie o zameldowaniu daleko od miejsca wynajmowania. Naprawdę o tym nie wiedziałam ;o

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość