Blog ifirma.pl

Wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie koszty możesz ująć, jeżeli wytworzysz środek trwały we własnym zakresie? W publikacji poszukamy odpowiedzi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy podejmują czasami decyzję o wytworzeniu środka trwałego we własnym zakresie. Co może się znaleźć w wartości początkowej powstałego w ten sposób środka trwałego zostało ogólnie określone w przepisach. Jednak katalog rodzajowy takich kosztów jest katalogiem otwartym i przede wszystkim zależy od charakteru wytworzonego środka. Co może się znaleźć w kosztach wytworzenia środka trwałego, jak również sposób księgowania wydatków będzie przedmiotem tego artykułu.

Kiedy mówimy o środkach trwałych?

Środek trwały jest składnikiem majątku firmy, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok. Co do zasady, wartość początkowa środka trwałego powinna wynosić powyżej 10.000 zł, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek ujęcia danego składnika w ewidencji środków trwałych.

Co należy uważać za koszt wytworzenia środka trwałego?

Żeby można było wprowadzić środek trwały do ewidencji, musi on być kompletny i zdatny do użytku. Ten wymóg będzie również decydował, o tym co może, a co nie może być uznane za koszt wytworzenia. To, jakie konkretnie koszty znajdą się w wartości początkowej środka trwałego, będzie zależało przede wszystkim od tego, co będzie wytwarzane. Na podstawie ustawy o podatku dochodowym, jak również uznanej przez organy podatkowe praktyki, za koszt wytworzenia środka trwałego uważa się m.in. koszty:

 • zużytych do wytworzenia składników majątku, do których będą się zaliczały zakupione towary/materiały pozostające w bezpośrednim związku z procesem tworzenia,
 • VAT naliczonego, który nie podlega odliczeniu,
 • transportu, ubezpieczenia,
 • ekspertyz, projektów, usług prawnych, dokumentacji technicznej,
 • mediów związanych z inwestycją,
 • nabytych usług obcych,
 • odsetek od kredytu naliczonych do dnia wprowadzenia środka trwałego do ewidencji,
 • uruchomienia środka trwałego, doprowadzenia do użytkowania,
 • wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi pracowników własnych,
 • inne koszty związane z wytworzeniem.

Wyłączeniu z kosztów podlegają koszty pracy własnej przedsiębiorcy, jego małżonka i małoletnich dzieci.

Wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie – jak ewidencjonować koszty?

Koszty ponoszone przed wprowadzeniem środka trwałego do ewidencji mogą być ewidencjonowane na dodatkowym zestawieniu. Najlepiej, jeśli wszystkie faktury, rachunki, umowy i inne dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku są gromadzone oddzielnie i umieszczane na wykazie, co pozwoli na ujęcie poprawnej wartości początkowej środka trwałego do ewidencji środków trwałych.

Ujęcie kosztów w PKPiR

W kosztach uzyskania przychodów w PKPiR będą księgowane odpisy amortyzacyjne, według przyjętej metody amortyzacji. Naliczane odpisów rozpocznie się od następnego miesiąca po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji. Odpisy amortyzacyjne będą księgowane w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.

Księgowanie podatku VAT

Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, to od faktur zakupu będzie mógł odliczyć podatek VAT naliczony na zasadach ogólnych już w momencie nabycia towarów/materiałów i usług wykorzystywanych do wytworzenia. Taka faktura powinna być zaksięgowana, jeżeli ma to miejsce przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych, tylko do rejestru VAT zakupu, w poz. “Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych”.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie