Wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie

wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie - koszt wytworzenia środka trwałego

Zastanawiasz się, jakie koszty możesz ująć, jeżeli wytworzysz środek trwały we własnym zakresie? W publikacji poszukamy odpowiedzi.

Przedsiębiorcy podejmują czasami decyzję o wytworzeniu środka trwałego we własnym zakresie. Co może się znaleźć w wartości początkowej powstałego w ten sposób środka trwałego zostało ogólnie określone w przepisach. Jednak katalog rodzajowy takich kosztów jest katalogiem otwartym i przede wszystkim zależy od charakteru wytworzonego środka. Co może się znaleźć w kosztach wytworzenia środka trwałego, jak również sposób księgowania wydatków będzie przedmiotem tego artykułu.

Kiedy mówimy o środkach trwałych?

Środek trwały jest składnikiem majątku firmy, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok. Co do zasady, wartość początkowa środka trwałego powinna wynosić powyżej 10.000 zł, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek ujęcia danego składnika w ewidencji środków trwałych.

Co należy uważać za koszt wytworzenia środka trwałego?

Żeby można było wprowadzić środek trwały do ewidencji, musi on być kompletny i zdatny do użytku. Ten wymóg będzie również decydował, o tym co może, a co nie może być uznane za koszt wytworzenia. To, jakie konkretnie koszty znajdą się w wartości początkowej środka trwałego, będzie zależało przede wszystkim od tego, co będzie wytwarzane. Na podstawie ustawy o podatku dochodowym, jak również uznanej przez organy podatkowe praktyki, za koszt wytworzenia środka trwałego uważa się m.in. koszty:

  • zużytych do wytworzenia składników majątku, do których będą się zaliczały zakupione towary/materiały pozostające w bezpośrednim związku z procesem tworzenia,
  • VAT naliczonego, który nie podlega odliczeniu,
  • transportu, ubezpieczenia,
  • ekspertyz, projektów, usług prawnych, dokumentacji technicznej,
  • mediów związanych z inwestycją,
  • nabytych usług obcych,
  • odsetek od kredytu naliczonych do dnia wprowadzenia środka trwałego do ewidencji,
  • uruchomienia środka trwałego, doprowadzenia do użytkowania,
  • wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi pracowników własnych,
  • inne koszty związane z wytworzeniem.

Wyłączeniu z kosztów podlegają koszty pracy własnej przedsiębiorcy, jego małżonka i małoletnich dzieci.

Wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie – jak ewidencjonować koszty?

Koszty ponoszone przed wprowadzeniem środka trwałego do ewidencji mogą być ewidencjonowane na dodatkowym zestawieniu. Najlepiej, jeśli wszystkie faktury, rachunki, umowy i inne dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku są gromadzone oddzielnie i umieszczane na wykazie, co pozwoli na ujęcie poprawnej wartości początkowej środka trwałego do ewidencji środków trwałych.

Ujęcie kosztów w PKPiR

W kosztach uzyskania przychodów w PKPiR będą księgowane odpisy amortyzacyjne, według przyjętej metody amortyzacji. Naliczane odpisów rozpocznie się od następnego miesiąca po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji. Odpisy amortyzacyjne będą księgowane w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.

Księgowanie podatku VAT

Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, to od faktur zakupu będzie mógł odliczyć podatek VAT naliczony na zasadach ogólnych już w momencie nabycia towarów/materiałów i usług wykorzystywanych do wytworzenia. Taka faktura powinna być zaksięgowana, jeżeli ma to miejsce przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych, tylko do rejestru VAT zakupu, w poz. “Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych”.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość