Wyższy limit amortyzacji dla samochodów osobowych napędzanych wodorem

limit amortyzacji dla samochodów napędzanych wodorem

Zamierzasz kupić samochód napędzany wodorem? Sprawdź, jakie obowiązują limity amortyzacji.

Coraz częściej słyszymy o wprowadzaniu nowych technologii, które mają mieć zbawienny wpływ na ekologię. Niestety większość z tych nowinek technologicznych jest poza zasięgiem wielu osób, z prostej przyczyny – są po prostu za drogie. Jednak warto wiedzieć, szczególnie w prowadzonej działalności gospodarczej, z jakich limitów odpisów amortyzacyjnych można skorzystać. W dzisiejszej publikacji napiszemy o limicie amortyzacji obowiązującym dla samochodów napędzanych wodorem.

Samochód napędzany wodorem – jak działa?

Oczywiście nie będziemy się zajmowali procesem technologicznym produkcji takiego pojazdu, tylko napiszemy ogólnie, jaka jest zasada jego funkcjonowania. W ustawie można przeczytać definicję takiego pojazdu.

Oczywiście, żeby można było jeździć takim pojazdem, to trzeba go tankować, dlatego powstają specjalne stacje wodorowe, na których jest to możliwe. Musi powstać cała infrastruktura, która będzie obsługiwała takie pojazdy. Nas jednak najbardziej interesują zagadnienia związane z rozliczeniami podatkowymi, dlatego zmierzamy do puenty.

Wyższy limit amortyzacji dla samochodów osobowych napędzanych wodorem

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych – podatek według skali podatkowej lub podatek liniowy mogą ujmować w kosztach podatkowych, m.in. odpisy amortyzacyjne. Oczywiście dokonywane to jest w dłuższym przedziale czasu, ale pozwala na obniżenie podstawy do opodatkowania i zapłaty niższej składki na ubezpieczenie zdrowotne, co nie pozostaje bez znaczenia. Limity amortyzacyjne zostały ustalone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). W ustawie zmieniającej tę ustawę pojawiła się informacja na temat limitów amortyzacji dla samochodów napędzanych wodorem.

Nowy, wyższy limit dla samochodów wodorowych obowiązuje dla pojazdów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych po 24 grudnia 2021 r. Jeżeli wartość początkowa pojazdu będzie przekraczała wspomniany limit odpisy amortyzacyjne, raty leasingowe będą naliczane proporcjonalnie.

Przykład 1

Przedsiębiorca zakupił samochód osobowy napędzany wodorem za kwotę brutto 369.000 zł, ma prawo do odliczenia 50% podatku VAT. W takim przypadku wartość początkowa pojazdu na potrzeby podatku dochodowego będzie wynosiła odpowiednio:

  • 334.500 zł, na co składa się kwota netto 300.000 zł i 50% nieodliczonego podatku VAT, czyli 34.500 zł,

Miesięczny odpis amortyzacyjny będzie mógł być naliczany od maksymalnej kwoty 225.000 zł, przy założeniu że odpisy są naliczane przez 5 lat (60 miesięcy) miesięcznie będzie to kwota:

  • 3.750 zł (225.000 zł : 60 miesięcy).

Całkowity odpis amortyzacyjny od kwoty 334.500 zł wyniesie miesięcznie 5.575 zł (334.500 zł : 60), a to oznacza że 1.825 zł nie będzie stanowiło kosztów uzyskania przychodów (5.575 zł – 3.750 zł).

Przykład 2

Przedsiębiorca nabył samochód osobowy napędzany wodorem w leasingu operacyjnym, wartość brutto pojazdu wynosi 344.400 zł. Miesięczna rata leasingowa wynosi 2.460 zł. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jakim procentem będzie rozliczana rata leasingowa, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50% podatku VAT. W wyliczeniach odnosimy się tylko do części kapitałowej opłaty leasingowej, ponieważ ona jest limitowana. Jeżeli w ratach leasingowych pojawiłaby się pozycja z częścią odsetkową, to nie będzie się do jej rozliczania stosowało limitów.

  • 312.200 zł – wartość początkowa pojazdu dla celów PIT (280.000 zł netto + 32.200 zł nieodliczony podatek VAT),
  • 72,0692% – takim procentem będzie można zaliczać raty leasingowe do kosztów podatkowych (225.000 zł/312.200 zł x 100),
  • 1.607,14 zł – taka kwota znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów, a wynika to z wyliczenia: 2.000 zł netto + 230 zł nieodliczony podatek VAT = 2.230 zł x 72,0692% = 1.607,14 zł.

Takim procentem będą rozliczane wszystkie opłaty leasingowe w całym okresie trwania umowy.

Podsumowanie

Rozliczanie odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych zostało ograniczone przez ustawodawcę kwotowo. Taki same limity obowiązują również w przypadku nabycia pojazdu przykładowo na umowę leasingu operacyjnego. Przedsiębiorca musi pamiętać, że jeżeli wartość netto pojazdu plus nieodliczony podatek VAT przekraczają te limity, to odliczenia można dokonywać w ustalonej proporcji, co zostało pokazane na przykładach. Wyższe limity dla samochodów wodorowych i z napędem elektrycznym wiążą się m.in. z tym, że obecnie takie pojazdy są dużo droższe od pojazdów posiadających silniki spalinowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość