Powrót

Wzrost opłaty za oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi od lipca 2022

oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi

Od lipca 2022 r. wzrosła opłata za złożenie oświadczenia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Rosji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile obecnie wynosi oraz jak złożyć oświadczenie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Od lipca 2022 r. wzrosła opłata za złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową i złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wynosi ona 100 zł, co stanowi podwyżkę o 70 zł.

Kto ponosi opłatę za zatrudnianie cudzoziemców?

Pracodawcy zamierzający powierzać pracę obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy na okres dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 24 miesiące, nie muszą składać wniosków o wydanie dla nich zezwolenia na pracę. Wystarczy, że złożą oświadczenie o powierzeniu im wykonywania pracy.

Koszt takiego oświadczenia to obecnie 100 zł za każdego pracownika. Wzrost wysokości opłaty do 100 zł jest zrekompensowany możliwością złożenia jednego oświadczenia na 2 lata (na cały okres planowanego zatrudnienia). Przed podwyżką należało składać co roku nowe oświadczenie. Opłatę wnosi się na konto powiatowego Urzędu Pracy. Właściwym urzędem jest urząd ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce wykonywania pracy.

Jak złożyć oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom?

Oświadczenie można złożyć osobiście w Urzędzie Pracy lub przesłać pocztą. Wzór wniosku do pobrania znajduje się tutaj. Jednak najszybsza metoda to złożenie oświadczenia elektronicznie, poprzez portal: praca.gov Uwaga – należy bardzo skrupulatnie wypełnić formularz, zwracając uwagę przede wszystkim na imię i nazwisko zatrudnianej osoby. Jeśli pracodawca zrobi literówkę, nie może skorygować oświadczenia, lecz będzie musiał złożyć nowe i po raz kolejny ponieść opłatę.

Do formularza należy dołączyć skan ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, zawierający dane osobowe tego cudzoziemca. Tym dokumentem może być paszport lub polski dokument podróży (tj. dokument wydawany przez Wydziały Spraw Cudzoziemców dla osób, które utraciły paszport).

Zatrudnienie cudzoziemca przed złożeniem oświadczenia

Nie można zatrudnić obcokrajowca przed wpisaniem oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom do ewidencji oświadczeń. Procedura wpisania oświadczenia trwa do 7 dni, więc należy złożyć je tydzień przed planowanym zatrudnieniem. W sytuacji przesłania oświadczenia pocztą (listem poleconym) należy wziąć pod uwagę czas dostarczenia listu i wysłać dokument odpowiednio wcześniej.

Urząd Pracy przybija pieczątkę do złożonego przez pracodawcę oświadczenia i jest to traktowane jako potwierdzenie wpisu do ewidencji oświadczeń. Potwierdzony dokument można odebrać poprzez konto w portalu praca.gov (lub osobiście w Urzędzie Pracy albo urząd może je przesłać pocztą, jeśli pracodawca zaznaczy przy składaniu taką formę odbioru).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość