Za ostatni grosz…

Grosz – pozornie nic nie znacząca moneta najniższego nominału. Mimo tego, od samego początku swojego istnienia, jest stałym elementem sfery kultury. Najlepiej obrazuje to nasz język, gdzie nie od dziś funkcjonują liczne określenia i powiedzenia to obrazujące, np. grosz do grosza, a będzie kokosza; marne grosze, groszowa sprawa i tym podobne zwroty z życia potocznego.

Grosz – pozornie nic nie znacząca moneta najniższego nominału. Mimo tego, od samego początku swojego istnienia, jest stałym elementem sfery kultury. Najlepiej obrazuje to nasz język, gdzie nie od dziś funkcjonują liczne określenia i powiedzenia to obrazujące, np. grosz do grosza, a będzie kokosza; marne grosze, groszowa sprawa i tym podobne zwroty z życia potocznego.

Nie inaczej jest ze sztuką, kilkanaście lat temu bardzo popularną piosenką w Polsce było „12 groszy” Kazika Staszewskiego. Gdyby tekst piosenki pisany był dzisiaj, zapewne miałby tytuł „13 groszy” i ostatnia ze zwrotek zaczynałaby się słowami: „Jeden grosz dla Urzędu Skarbowego…”.

Wszystko dzięki przepisom dotyczącym rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych. Mówią one o tym, że jeśli z PIT-a rocznego przysługuje nam zwrot niższy niż 8,80 zł, to urząd prześle nam go dopiero na nasze żądanie. W przypadku gdy nie upomnimy się o swoje pieniądze, zostaną one zaliczone w poczet naszych przyszłych zobowiązań podatkowych.

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy to my jesteśmy winni pieniądze Fiskusowi. Wtedy musimy zapłacić nawet jeśli suma podatku jest równa 1 grosz. Brak takowej wpłaty niesie za sobą wszelkie konsekwencje prawne i finansowe. Nie zdziwmy się więc jeśli pewnego dnia odbierzemy list polecony z informacją o tym, że zalegamy z podatkiem w wysokości np. 1 grosza i wezwaniem do zapłaty kary finansowej.

Tak więc bądźmy czujni i dbajmy o nasze interesy związane z rozliczeniem naszego PIT-a rocznego. Dla osób bojących się o popełnienie błędu, w rozliczeniu podatkowym, polecam bezpłatny program www.pitroczny.pl. Dzięki niemu uda się zaoszczędzić sporo nerwów.

r.s.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość