Jak księgować zakup monitora?

zakup monitora jak zaksięgować

Zastanawiasz się, jak zaksięgować zakup monitora? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Księgowanie pewnych składników wyposażenia firmy może nam niekiedy przysparzać problemów lub chociażby nie jest aż tak oczywiste, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Tak się ma sprawa właśnie z księgowaniem monitora, o czym będziemy pisali w publikacji.

Czym jest zestaw komputerowy?

Nie ma definicji zestawu komputerowego w przepisach. Jednak wiadomo, że sam komputer stacjonarny nie nadaje się do użytku bez monitora, klawiatury i myszy, które są niezbędne do jego uruchomienia i pracy. Ponadto w ustawie o PIT pojawia się informacja, że do środków trwałych zalicza się przedmioty kompletne i zdatne do użytku. Dlatego w przypadku takich zakupów w pierwszej kolejności należy ustalić:

  • czy zestaw komputerowy będzie miał wartość do czy powyżej 10.000 zł,
  • czy jeżeli będzie to zestaw do 10.000 zł zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Sposób ujęcia w kosztach uzyskania przychodów będzie zależał od odpowiedzi na te kluczowe pytania, które pojawiły się powyżej.

Zestaw komputerowy powyżej 10.000 zł

Jeżeli już się zdecydujemy na zakup zestawu komputerowego powyżej 10.000 zł, pamiętajmy, że w takim przypadku będzie on ujęty w ewidencji środków trwałych. W wartości początkowej środka trwałego znajdzie się wartość: komputera, monitora, klawiatury i myszki. Ustawa o PIT pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych:

  • jednorazowo dla fabrycznie nowych środków trwałych,
  • według metody liniowej,
  • według metody degresywnej.

W zależności od wybranej metody amortyzacji monitor w zestawie komputerowym zostanie zaksięgowany w kosztach podatkowych poprzez odpis jednorazowy lub rozłożony w czasie.

Zestaw komputerowy do 10.000 zł

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma dwa wyjścia:

  • może dokonać księgowania bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów lub
  • dokonywać odpisów amortyzacyjnych j.w., jeżeli zdecyduje się na ujęcie zestawu w ewidencji środków trwałych.

Jeżeli dany zakup spełnia definicję środka trwałego, jego okres użytkowania będzie przekraczał rok, jest kompletny i zdatny do użytku, to bez względu na jego wartość może się znaleźć w ewidencji środków trwałych i wówczas są od niego dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Jak zaksięgować zakup monitora?

Jeżeli już ustalimy, że zestaw komputerowy, którego częścią jest monitor, znajdzie się w ewidencji środków trwałych, to wówczas jego koszt będzie księgowany w formie odpisów amortyzacyjnych, które znajdą się w kol. 13 PKPiR.

Natomiast jeżeli przedsiębiorca podejmie decyzję, a przepisy mu na to pozwolą, żeby zestaw komputerowy od razu się znalazł w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR, to wówczas nie ma przeciwwskazań, aby monitor, jednostka komputera, klawiatura i myszka były zaksięgowane odrębnie na podstawie dokumentów zakupu (faktura, rachunek) bezpośrednio do kol. 13 PKPiR.

Jeżeli firma posiada kilka zestawów komputerowych i dokona zakupu tylko monitora, którego nie można przypisać do konkretnej jednostki, to w takiej sytuacji monitor należałoby potraktować, jako samodzielny składnik majątku. Księgowania dokonujemy na podstawie dokumentu zakupu, na zasadach opisanych powyżej z uwzględnieniem wartości początkowej zakupu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość