Blog ifirma.pl

Jak księgować zakup monitora?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jak zaksięgować zakup monitora? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Księgowanie pewnych składników wyposażenia firmy może nam niekiedy przysparzać problemów lub chociażby nie jest aż tak oczywiste, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Tak się ma sprawa właśnie z księgowaniem monitora, o czym będziemy pisali w publikacji.

Czym jest zestaw komputerowy?

Nie ma definicji zestawu komputerowego w przepisach. Jednak wiadomo, że sam komputer stacjonarny nie nadaje się do użytku bez monitora, klawiatury i myszy, które są niezbędne do jego uruchomienia i pracy. Ponadto w ustawie o PIT pojawia się informacja, że do środków trwałych zalicza się przedmioty kompletne i zdatne do użytku. Dlatego w przypadku takich zakupów w pierwszej kolejności należy ustalić:

 • czy zestaw komputerowy będzie miał wartość do czy powyżej 10.000 zł,
 • czy jeżeli będzie to zestaw do 10.000 zł zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Sposób ujęcia w kosztach uzyskania przychodów będzie zależał od odpowiedzi na te kluczowe pytania, które pojawiły się powyżej.

Zestaw komputerowy powyżej 10.000 zł

Jeżeli już się zdecydujemy na zakup zestawu komputerowego powyżej 10.000 zł, pamiętajmy, że w takim przypadku będzie on ujęty w ewidencji środków trwałych. W wartości początkowej środka trwałego znajdzie się wartość: komputera, monitora, klawiatury i myszki. Ustawa o PIT pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych:

 • jednorazowo dla fabrycznie nowych środków trwałych,
 • według metody liniowej,
 • według metody degresywnej.

W zależności od wybranej metody amortyzacji monitor w zestawie komputerowym zostanie zaksięgowany w kosztach podatkowych poprzez odpis jednorazowy lub rozłożony w czasie.

Zestaw komputerowy do 10.000 zł

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma dwa wyjścia:

 • może dokonać księgowania bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów lub
 • dokonywać odpisów amortyzacyjnych j.w., jeżeli zdecyduje się na ujęcie zestawu w ewidencji środków trwałych.

Jeżeli dany zakup spełnia definicję środka trwałego, jego okres użytkowania będzie przekraczał rok, jest kompletny i zdatny do użytku, to bez względu na jego wartość może się znaleźć w ewidencji środków trwałych i wówczas są od niego dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Jak zaksięgować zakup monitora?

Jeżeli już ustalimy, że zestaw komputerowy, którego częścią jest monitor, znajdzie się w ewidencji środków trwałych, to wówczas jego koszt będzie księgowany w formie odpisów amortyzacyjnych, które znajdą się w kol. 13 PKPiR.

Natomiast jeżeli przedsiębiorca podejmie decyzję, a przepisy mu na to pozwolą, żeby zestaw komputerowy od razu się znalazł w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR, to wówczas nie ma przeciwwskazań, aby monitor, jednostka komputera, klawiatura i myszka były zaksięgowane odrębnie na podstawie dokumentów zakupu (faktura, rachunek) bezpośrednio do kol. 13 PKPiR.

Jeżeli firma posiada kilka zestawów komputerowych i dokona zakupu tylko monitora, którego nie można przypisać do konkretnej jednostki, to w takiej sytuacji monitor należałoby potraktować, jako samodzielny składnik majątku. Księgowania dokonujemy na podstawie dokumentu zakupu, na zasadach opisanych powyżej z uwzględnieniem wartości początkowej zakupu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 28 marca 2024 o 11:55
   MC

   “Nie ma definicji zestawu komputerowego w przepisach. Jednak wiadomo, że sam komputer stacjonarny nie nadaje się do użytku bez monitora, klawiatury i myszy, które są niezbędne do jego uruchomienia i pracy. Ponadto w ustawie o PIT pojawia się informacja, że do środków trwałych zalicza się przedmioty kompletne i zdatne do użytku.”

   Jest to totalna bzdura, zwłaszcza w przypadku programistów. Na co dzień do pracy używam laptopa, który ma klawiaturę wbudowaną, a korzystam po sieci z zasobów dwóch komputerów, z którymi łączę się za pomocą protokołu ssh i obsługuję je z poziomu klawiatury w laptopie. W praktyce mamy więc trzy komputery, z których żaden nie ma zewnętrznej klawiatury, myszki ani monitora,a mimo to w pełni nadają się do użytku i tak ich właśnie używam. Wprowadzacie ludzi w błąd.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie