Blog ifirma.pl

Zakup opakowań – w której kolumnie w KPiR należy go ująć?

|
Dokonujesz zakupu opakować do swoich towarów i zastanawiasz się jak należy je zaksięgować w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Opakowanie jest jednym z kosztów, który może sprawiać trudności przedsiębiorcom. W której kolumnie księgi przychodów i rozchodów (KPiR) go ująć – jako zakup towarów/materiałów, koszty uboczne zakupu, czy może pozostałe wydatki?

Kiedy towar, kiedy koszt uboczny zakupu, a kiedy pozostały wydatek?

W rozpoznaniu, jak należy zaklasyfikować dany wydatek z pomocą przychodzi § 3 Rozporządzenia w sprawie KPiR, który wyjaśnia, że przez towary należy rozumieć:

 • towary handlowe – wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym oraz produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,
 • materiały (surowce) podstawowe – materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania – puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi
 • materiały (surowce) pomocnicze – materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.
 • produkcję niezakończoną – produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem
 • wyroby gotowe – wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane
 • braki – nieodpowiadające wymaganiom technicznym wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone bądź też doprowadzone do określonej fazy produkcji; brakami są również towary handlowe, które na skutek uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu bądź magazynowania utraciły częściowo swą pierwotną wartość
 • odpady – materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia albo uszkodzenia utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową.

Wydatek związany z opakowaniem – do której kolumny w KPiR powinien on trafić?

Miejsce ujęcia kosztu opakowania w KPiR zależy od celu, w jakim opakowanie zostało zakupione.

A zatem koszt ten może trafić do każdej z kolumn; do “10” – jako zakup towarów, do “11” – jako koszty uboczne zakupu lub do “13” – jako inne wydatki.

Kolumna w KPiR
Zasada
Nr 10
 • zakup opakowania, torebki, przeznaczonej do sprzedaży,
 • zakup opakowania, które będzie ściśle z wyrobem złączone.
Nr 11
 • opakowanie, które zostało nabyte wraz z towarem
Nr 13
 • zakup opakowania nieujmowany ani w “10” ani w “13”.
Przykład 1

Pan Jan zakupił reklamówki, które będzie sprzedawał klientom, aby mogli zapakować w nie towar. W której kolumnie KPiR powinien ująć zakup opakowania?

Pan Jan zakup opakowania powinien ująć w kolumnie 10 – jako zakup towarów, ponieważ z racji uiszczania obowiązkowej opłaty recyklingowej przez pana Jana (w cenie zakupu torebki), a w konsekwencji odpłatności za reklamówki, takie torebki stają się odpłatnym towarem handlowym.

Przykład 2

Pani Monika zakupiła torebki foliowe, aby pakować do nich pokrojony chleb oraz wędliny na wagę. W której kolumnie KPiR powinna ująć zakup opakowania?

Pani Monika zakup opakowania powinna ująć w kolumnie 10 – jako zakup towarów, ponieważ torebka jest nierozerwalnie złączona z towarem, sprzedaż artykułu bez tego opakowania byłaby niemożliwa lub bez opakowania produkt by się poluzował/rozpadł.

Przykład 3

Pani Katarzyna zapłaciła za opakowanie, które przyszło do niej wraz z zamówionym towarem. W której kolumnie KPiR powinna ująć wydatek związany z opakowaniem?

Pani Katarzyna powinna wykazać koszt opakowania w kolumnie 11 – jako koszty uboczne zakupu, ponieważ wydatek jest związany z zakupem towarów.

Przykład 4

Pani Joanna kupiła torebki foliowe w celu użycia ich w biurze.

Pani Joanna powinna wykazać koszt opakowania w kolumnie 13 – jako pozostałe wydatki, ponieważ wydatek jest związany z bieżącym funkcjonowaniem firmy.

Podsumowując, miejsce ujęcia w KPiR zakupu opakowania, zależy od przeznaczenia zakupionego opakowania.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie