Zakup opakowań – w której kolumnie w KPiR należy go ująć?

zakup opakowań w KPiR

Dokonujesz zakupu opakować do swoich towarów i zastanawiasz się jak należy je zaksięgować w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Opakowanie jest jednym z kosztów, który może sprawiać trudności przedsiębiorcom. W której kolumnie księgi przychodów i rozchodów (KPiR) go ująć – jako zakup towarów/materiałów, koszty uboczne zakupu, czy może pozostałe wydatki?

Kiedy towar, kiedy koszt uboczny zakupu, a kiedy pozostały wydatek?

W rozpoznaniu, jak należy zaklasyfikować dany wydatek z pomocą przychodzi § 3 Rozporządzenia w sprawie KPiR, który wyjaśnia, że przez towary należy rozumieć:

 • towary handlowe – wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym oraz produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,
 • materiały (surowce) podstawowe – materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania – puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi
 • materiały (surowce) pomocnicze – materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.
 • produkcję niezakończoną – produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem
 • wyroby gotowe – wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane
 • braki – nieodpowiadające wymaganiom technicznym wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone bądź też doprowadzone do określonej fazy produkcji; brakami są również towary handlowe, które na skutek uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu bądź magazynowania utraciły częściowo swą pierwotną wartość
 • odpady – materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia albo uszkodzenia utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową.

Wydatek związany z opakowaniem – do której kolumny w KPiR powinien on trafić?

Miejsce ujęcia kosztu opakowania w KPiR zależy od celu, w jakim opakowanie zostało zakupione.

A zatem koszt ten może trafić do każdej z kolumn; do “10” – jako zakup towarów, do “11” – jako koszty uboczne zakupu lub do “13” – jako inne wydatki.

Kolumna w KPiR
Zasada
Nr 10
 • zakup opakowania, torebki, przeznaczonej do sprzedaży,
 • zakup opakowania, które będzie ściśle z wyrobem złączone.
Nr 11
 • opakowanie, które zostało nabyte wraz z towarem
Nr 13
 • zakup opakowania nieujmowany ani w “10” ani w “13”.
Przykład 1

Pan Jan zakupił reklamówki, które będzie sprzedawał klientom, aby mogli zapakować w nie towar. W której kolumnie KPiR powinien ująć zakup opakowania?

Pan Jan zakup opakowania powinien ująć w kolumnie 10 – jako zakup towarów, ponieważ z racji uiszczania obowiązkowej opłaty recyklingowej przez pana Jana (w cenie zakupu torebki), a w konsekwencji odpłatności za reklamówki, takie torebki stają się odpłatnym towarem handlowym.

Przykład 2

Pani Monika zakupiła torebki foliowe, aby pakować do nich pokrojony chleb oraz wędliny na wagę. W której kolumnie KPiR powinna ująć zakup opakowania?

Pani Monika zakup opakowania powinna ująć w kolumnie 10 – jako zakup towarów, ponieważ torebka jest nierozerwalnie złączona z towarem, sprzedaż artykułu bez tego opakowania byłaby niemożliwa lub bez opakowania produkt by się poluzował/rozpadł.

Przykład 3

Pani Katarzyna zapłaciła za opakowanie, które przyszło do niej wraz z zamówionym towarem. W której kolumnie KPiR powinna ująć wydatek związany z opakowaniem?

Pani Katarzyna powinna wykazać koszt opakowania w kolumnie 11 – jako koszty uboczne zakupu, ponieważ wydatek jest związany z zakupem towarów.

Przykład 4

Pani Joanna kupiła torebki foliowe w celu użycia ich w biurze.

Pani Joanna powinna wykazać koszt opakowania w kolumnie 13 – jako pozostałe wydatki, ponieważ wydatek jest związany z bieżącym funkcjonowaniem firmy.

Podsumowując, miejsce ujęcia w KPiR zakupu opakowania, zależy od przeznaczenia zakupionego opakowania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość