Blog

Zakup oprogramowania z zagranicy a podatek u źródła

Żyjemy w dynamicznym czasach, w których rozwój technologii informatycznych przyspiesza z dnia na dzień. Chcemy usprawniać sobie wykonywanie czynności zawodowych, bądź po prostu oprogramowanie komputerowe jest nam niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. Tak się składa, że dostawcami najczęściej wykorzystywanego oprogramowania, typu Adobe czy Microsoft, są zagraniczni giganci. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i otrzymamy fakturę za nabytą usługę, to musimy ją prawidłowo zaksięgować i jednocześnie sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy jeszcze dodatkowych obowiązków z tym związanych. Mam na myśli obowiązek pobrania i zapłaty podatku u źródła, a dodatkowo złożenie deklaracji IFT-2R.

Należności licencyjne podlegają pod podatek u źródła

Pojęcie podatku u źródła znalazło się w ustawach o podatkach dochodowych. Przy tej okazji mówimy również o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ponieważ jeżeli usługi będzie dostarczała firma o takim statusie, to podatek u źródła będzie należało pobrać w oparciu o przepisy ustawy o CIT. Natomiast jeżeli będzie to osoba fizyczna, to w oparciu o ustawę PIT.

W przepisach jest wskazane, że przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, ogólnie mówiąc praw własności intelektualnej, są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Każdy twórca ma wyłączne prawo do korzystania ze swojego utworu, a za taki uważane są również programy komputerowe, chyba że będzie chciał zbyć takie prawo w jakiejś formie.

Oprogramowanie z zagranicy jako należność licencyjna?

Jak już ustaliliśmy, wytworzenie oprogramowania komputerowego będzie objęte prawami autorskimi, jednocześnie twórca oprogramowania posiada na nie licencję. Forma sprzedaży oprogramowania z licencją będzie decydowała, czy podatek u źródła powinien zostać pobrany, czy też nie.

Autor oprogramowania w zawartej umowie z nabywcą może zastrzec, w jakiej formie zakupione przez niego oprogramowanie może być wykorzystywane. Zakres uprawnień może być ograniczony, nieograniczony, częściowo ograniczony.

Podatek u źródła od oprogramowania komputerowego

Obecne stanowisko organów podatkowych w tym temacie kształtuje się następująco:

  1. Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego jest tzw. użytkownikiem końcowym to wówczas takiego zakupu nie kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.
  2. Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego będzie udzielał sublicencji lub będzie miał prawo do wprowadzania zmian w oprogramowaniu to wówczas taki zakup kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.

Jeżeli polski przedsiębiorca będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła to jeszcze powinien się upewnić, kto i kiedy rozlicza podatek u źródła. Nawet jeżeli transakcja będzie korzystała ze zwolnienia od podatku u źródła, to i tak przedsiębiorca ma obowiązek złożenia deklaracji IFT-2R.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

8 godzin temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

9 godzin temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

1 dzień temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

1 dzień temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

1 dzień temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

1 dzień temu