Powrót

Zakupy związane z motocyklem/skuterem a koszt podatkowy

zakupy związane z motocyklem

Przedsiębiorca do celów związanych z prowadzoną działalnością może wykorzystywać dowolny środek transportu, w tym także motocykl czy też skuter. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie, czy wydatki charakterystyczne dla tego typu pojazdów użytkowanych w firmie – jak np. kask czy odzież ochronna – mogą stanowić koszty uzyskania przychodów? Sprawdźmy.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorca do celów związanych z prowadzoną działalnością może wykorzystywać dowolny środek transportu, w tym także motocykl czy też skuter. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie, czy wydatki charakterystyczne dla tego typu pojazdów użytkowanych w firmie – jak np. kask czy odzież ochronna – mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdźmy.

Kask i odzież ochronna a koszty podatkowe

Mimo że kask stanowi obowiązkowe wyposażenie kierowcy motocykla lub skutera, organy podatkowe zajmują różne stanowiska w kwestii zaliczenia tego typu wydatków do kosztów podatkowych. Przeciwnicy wskazują na prywatny charakter tego typu zakupu, podkreślając, że służy on – podobnie jak specjalistyczna odzież motocyklowa – ochronie zdrowia przedsiębiorcy i przez to nie jest bezpośrednio lub nawet pośrednio powiązany z prowadzoną działalnością.

Stanowisko takie w swojej interpretacji zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja nr 1462-IPPB1.4511.1127.2016.2.KS1 z 16 lutego 2017 roku), wyjaśniając, że: (…) wydatki te nie mają w przedmiotowej sprawie ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Aby wydatki na zakup kasku i odzieży i/lub ochraniaczy można było uznać za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ubiór motocyklisty musi spełniać określone wymogi.

Ubiór taki musi utracić charakter odzieży osobistej, co w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania, ponieważ ubiór ten nie będzie opatrzony trwałymi cechami charakterystycznymi dla firmy (nazwa firmy, logo itp.). Widać jednak, iż zdaniem niektórych organów podatkowych, umieszczenie na odzieży lub kasku widocznego logo/nazwy firmy odbiera mu czysto prywatny charakter i pozwala na zaliczenie wydatków z nim związanych do kosztów uzyskania przychodu.

Inne zakupy związane z motocyklem/skuterem a koszty podatkowe

Przedsiębiorcy korzystający z motocykla lub skutera w swojej działalności ponoszą również inne wydatki z nimi związane, np. na zakup specjalnego zaczepu chroniącego przed kradzieżą, wideorejestratora czy też pokrowca. Tu również zdania organów podatkowych są podzielone – można spotkać interpretacje pozwalające na zaliczenie tego typu zakupów do kosztów podatkowych, jak i takie, które wskazują na ich prywatny charakter. W związku z powyższym, by postąpić poprawnie w zakresie wydatków związanych z motocyklem/skuterem, warto wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej lub skonsultować tę sprawę z właściwym urzędem skarbowym.

Sprawdź, w jaki sposób możesz udowodnić, że dany wydatek jest związany z działalnością gospodarczą!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość