Przedsiębiorca do celów związanych z prowadzoną działalnością może wykorzystywać dowolny środek transportu, w tym także motocykl czy też skuter. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie, czy wydatki charakterystyczne dla tego typu pojazdów użytkowanych w firmie – jak np. kask czy odzież ochronna – mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdźmy.
Kask i odzież ochronna a koszty podatkowe
Mimo że kask stanowi obowiązkowe wyposażenie kierowcy motocykla lub skutera, organy podatkowe zajmują różne stanowiska w kwestii zaliczenia tego typu wydatków do kosztów podatkowych. Przeciwnicy wskazują na prywatny charakter tego typu zakupu, podkreślając, że służy on – podobnie jak specjalistyczna odzież motocyklowa – ochronie zdrowia przedsiębiorcy i przez to nie jest bezpośrednio lub nawet pośrednio powiązany z prowadzoną działalnością.
Stanowisko takie w swojej interpretacji zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja nr 1462-IPPB1.4511.1127.2016.2.KS1 z 16 lutego 2017 roku), wyjaśniając, że: (…) wydatki te nie mają w przedmiotowej sprawie ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Aby wydatki na zakup kasku i odzieży i/lub ochraniaczy można było uznać za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ubiór motocyklisty musi spełniać określone wymogi.
Ubiór taki musi utracić charakter odzieży osobistej, co w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania, ponieważ ubiór ten nie będzie opatrzony trwałymi cechami charakterystycznymi dla firmy (nazwa firmy, logo itp.). Widać jednak, iż zdaniem niektórych organów podatkowych, umieszczenie na odzieży lub kasku widocznego logo/nazwy firmy odbiera mu czysto prywatny charakter i pozwala na zaliczenie wydatków z nim związanych do kosztów uzyskania przychodu.
Inne zakupy związane z motocyklem/skuterem a koszty podatkowe
Przedsiębiorcy korzystający z motocykla lub skutera w swojej działalności ponoszą również inne wydatki z nimi związane, np. na zakup specjalnego zaczepu chroniącego przed kradzieżą, wideorejestratora czy też pokrowca. Tu również zdania organów podatkowych są podzielone – można spotkać interpretacje pozwalające na zaliczenie tego typu zakupów do kosztów podatkowych, jak i takie, które wskazują na ich prywatny charakter. W związku z powyższym, by postąpić poprawnie w zakresie wydatków związanych z motocyklem/skuterem, warto wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej lub skonsultować tę sprawę z właściwym urzędem skarbowym.