Blog ifirma.pl

Zaliczka na najem firmowego lokalu a obowiązek wystawienia faktury

|
|
3 minut czytania
Czynny podatnik VAT, który otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług, powinien wykazać przypadający na tę kwotę podatek od towarów i usług oraz wystawić fakturę (zaliczkową). Od reguły tej istnieje jednak szereg wyjątków, wśród których możemy znaleźć np. usługi najmu, dzierżawy i leasingu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czynny podatnik VAT, który otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług, powinien wykazać przypadający na tę kwotę podatek od towarów i usług oraz wystawić fakturę (zaliczkową). Od reguły tej istnieje jednak szereg wyjątków, wśród których możemy znaleźć np. usługi najmu, dzierżawy i leasingu. W tym wypadku otrzymanie zaliczki nie rodzi bowiem obowiązku podatkowego w VAT oraz konieczności wystawienia faktury – dlaczego?

Najem firmowego lokalu – obowiązek podatkowy

Usługi najmu to szczególny przypadek na gruncie podatku od towarów i usług. Przede wszystkim, zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w odniesieniu do nich powstaje z chwilą upływu terminu wystawienia faktury przewidzianego w ustawie, chyba że ta zostanie wystawiona wcześniej – wówczas obowiązek podatkowy powstaje w dacie jej wystawienia (a nie jak mówi zasada ogólna, z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi). Kiedy zatem należy sporządzić taki dokument?

Najem firmowego lokalu a faktura

Również w zakresie momentu wystawienia faktury za najem ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady – przedsiębiorca ma bowiem obowiązek wystawić ją nie później niż z upływem terminu płatności (art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy). A co w sytuacji, jeśli podatnik nie dostosuje się do ww. przepisu i nie wystawi faktury lub zrobi to z opóźnieniem? W takim wypadku obowiązek podatkowy w VAT z tytułu najmu powstanie w dniu upływu terminu płatności za taką usługę.

Najem firmowego lokalu a zaliczka

Jak zostało wspomniane na wstępie, w przypadku usług najmu (podobnie jak dzierżawy lub leasingu), otrzymanie zaliczki na ich poczet nie powoduje automatycznie powstania obowiązku podatkowego w stosunku do otrzymanej kwoty. Co więcej, przedsiębiorca, który otrzyma taką wpłatę nie ma obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej.

Zaliczka na najem a podatek dochodowy

W tym miejscu warto podkreślić, że samo otrzymanie zaliczki na najem także nie powoduje obowiązku w podatku dochodowym. Działa tu zasada ogólna, zgodnie z którą powstanie on dopiero w momencie wykonania usługi, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Najem – jaką stawkę zastosować? Kliknij po pakiet praktycznych wskazówek!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie