Blog ifirma.pl

Zaliczki kwartalne w podatku dochodowym, czy zawsze można z nich skorzystać?

|
|
4 minut czytania
Chcesz wpłacać kwartalne zaliczki w podatku dochodowym? Sprawdź czy będziesz mógł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mają obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego. Co do zasady zaliczki wpłaca się miesięcznie, ale po spełnieniu pewnych warunków można skorzystać z dokonywania wpłat kwartalnych.

Kto to jest mały podatnik w podatku dochodowym?

W świetle przepisów ustawy o PIT małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku również przychodu ze sprzedaży u zmarłego przedsiębiorcy. Limit ten zmienił się z dniem 1 stycznia 2020 r., do końca 2019 roku była to kwota 1.200.000 euro.

Kto może skorzystać z rozliczeń kwartalnych w podatku dochodowym?

Z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy wybrali następujące formy rozliczania podatku dochodowego:

 • zasady ogólne według skali podatkowej,
 • zasady ogólne podatek liniowy,
 • zryczałtowany podatek dochodowy.

Dodatkowo, aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z zaliczek kwartalnych muszą spełniać następujące warunki:

 1. Posiadać status małego podatnika w PIT.
 2. Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem, że nie prowadził działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia. Również w tym okresie działalności nie może prowadzić małżonek przedsiębiorcy, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa małżeńska.
 3. Podatnicy opłacający podatek PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, u których przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200.000 euro (od 2021 r., wcześniej ta wartość wynosiła 25.000 euro).

W jakiej formie należy informować o wyborze kwartalnych rozliczeń?

Z dniem 1 stycznia 2019 r. zlikwidowany został obowiązek zawiadamiania urzędu skarbowego odrębnym pismem o:

 • wyborze kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek oraz o rezygnacji z tego sposobu,
 • wyborze kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu oraz o rezygnacji z tego sposobu.

W przypadku wpłacania zaliczek kwartalnie podatnicy obecnie informują o wyborze tej formy w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób wpłacania zaliczek. Zniesiony został również obowiązek zawiadomienia o rezygnacji z wybranej formy wpłacania zaliczek.

Taka sama zasada obowiązuje w przypadku opłacania kwartalnie ryczałtu. Przedsiębiorcy informują o wyborze opłacania ryczałtu w trybie kwartalnym w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób. Nie ma już również obowiązku zawiadomienia o rezygnacji z tej formy wpłacania zaliczek.

Terminy regulowania zaliczek kwartalnych

Zaliczki kwartalne wpłacane są do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek podatkowy do 20. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka. W przypadku kiedy zaliczka nie przekracza kwoty 1.000 zł nie ma obowiązku dokonywania wpłaty, ale nie jest to również zabronione. To przedsiębiorca dobrowolnie podejmie decyzję czy takiej wpłaty dokonywać czy też nie. W chwili przekroczenia limitu 1.000 zł należy wpłacić pełną kwotę zaliczki. Natomiast przy kolejnych wpłatach zaliczek w trakcie roku podatkowego w dalszym ciągu jeżeli podatek należny od początku roku po pomniejeniu o sumę zaliczek zapłaconych od początku roku nie przekroczy 1.000 zł to nie trzeba będzie wpłacać zaliczki, ale już po przekroczeniu należy wpłacić pełną kwotę zaliczki.

Zaliczki kwartalne w podatku dochodowym – przykłady

Przykład 1

Zaliczki należne za miesiące styczeń – maj 2020 r. wyniosły 1.500 zł. Przedsiębiorca dokonał wpłaty zaliczek od miesiąca stycznia do kwietnia w kwocie 1.100 zł, w takim przypadku za miesiąc maj 2020 r. pozostanie do wpłaty 400 zł, które może, ale nie musi wpłacać podatnik.

Przykład 2

Zaliczki należne za miesiące styczeń – maj 2020 r. wyniosły 5.500 zł. Przedsiębiorca dokonał wpłaty zaliczek od miesiąca stycznia do kwietnia w kwocie 4.000 zł, w takim przypadku za miesiąc maj 2020 r. pozostanie do wpłaty 1.500 zł, które podatnik musi wpłacić do urzędu skarbowego.

Oczywiście przedsiębiorca może zdecydować, że dokonuje wpłaty zaliczki bez względu na jej wysokość. Ta zasada obejmuje rozliczanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych według skali podatkowej i podatkiem liniowym. Nie dotyczy to jednak zryczałtowanego podatku dochodowego. W tym przypadku ryczałt należy zapłacić bez względu na wysokość zaliczki podlegającej wpłacie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jaki jest termin uregulowania kwartalnej zaliczki na podatek dochodowy?

   Zaliczki kwartalne wpłacane są do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek podatkowy do 20. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka.
  2. Kto może skorzystać z rozliczeń kwartalnych w podatku dochodowym?

   Z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy wybrali następujące formy rozliczania podatku dochodowego:
   • zasady ogólne według skali podatkowej,
   • zasady ogólne podatek liniowy,
   • zryczałtowany podatek dochodowy.
  Komentarze czytelników
  1. 9 lutego 2021 o 20:33
   buba

   Przedsiebiora rozpoczynajacy dz.g. – to taki co nie prowadzil dz.g. – skad wobec tego ten warunek – że nie prowadził działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok rozpoczecia.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie