Blog ifirma.pl

Zapłata na inny rachunek niż wskazany w wykazie podatników – zmiany od 1 lipca 2020 r.

|
|
4 minut czytania
Opłacasz faktury powyżej 15.000 zł? Sprawdź co się zmienia od 1 lipca 2020 r.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wykaz podatników, nazywany również białą listą, został opublikowany 1 września 2019 r. Od tej pory pojawia się dużo informacji na ten temat. Jest to kolejne narzędzie, z którego powinni korzystać przedsiębiorcy i księgowi w różnych okolicznościach. Biała lista podatników znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, jest dostępna dla wszystkich. Zbierane dane są na bieżąco aktualizowane.

Informacje zawarte na białej liście

Pewnie już mało kto nie słyszał o białej liście, ale dla przypomnienia podamy kilka istotnych informacji w tym temacie.

 1. Na wykazie podatników znajdują się numery firmowych rachunków bankowych wszystkich przedsiębiorców, bez względu na formę organizacyjną.
 2. Na białej liście nie znajdziemy tych podatników, którzy nie są podatnikami VAT nawet jeśli posiadają rachunek firmowy.
 3. Rachunki bankowe, które znajdują się na białej liście są pobierane automatycznie z bazy Krajowej Administracji Skarbowej.
 4. Aktualizacje rachunków bankowych składanych przez CEIDG, na formularzach NIP-8 i NIP-2 są odnotowane i aktualizowane na wykazie podatników.
 5. Na białej liście nie znajdziemy prywatnych rachunków bankowych, tzw. ROR-ów.

Sankcje od 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy podatkowe odnośnie zapłaty na rzecz naszych kontrahentów za faktury zakupowe powyżej 15.000 zł na rachunek bankowy inny niż wskazany na białej liście. Sankcje są bardzo dotkliwe, a mianowicie:

 1. Jeżeli przedsiębiorca dokonana płatności na inny rachunek bankowy niż wskazany na białej liście nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.
 2. Przedsiębiorca będzie ponosił solidarną odpowiedzialność ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe w sytuacji, gdy nie zapłaci on podatku należnego VAT od transakcji.

Jest mała furtka do uniknięcia konsekwencji. Jeżeli przedsiębiorca najpóźniej w terminie 3 dni od zrobienia przelewu zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego, że wpłacił na niewłaściwy numer rachunku bankowego uwalnia się od sankcji.

Zmiany od 1 lipca 2020 roku

Przedsiębiorcy bardzo krytycznie podchodzili do krótkiego terminu zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o popełnionej pomyłce. Aby ułatwić życie przedsiębiorcom przygotowano Rozporządzenie w sprawie wzoru zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nowy wzór zawiadomienia ZAW-NR

Druk zawiadomienia ZAW-NR stanowi załącznik do Rozporządzenia. Zmiany zostały uwidocznione w nagłówku zawiadomienia:

 
ZAW-NR po zmianach od 1 lipca

Zawiadomienie ZAW-NR po zmianach od 1 lipca 2020

 

W pozostałym zakresie formularz ZAW-NR nie uległ zmianie.

Nowelizacja ustaw podatkowych PIT, CIT, VAT i Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2020 poz. 1065), jaka nastąpiła od 1 lipca 2020 r. wymusiła konieczność wydania wspomnianego rozporządzenia. W zmienionych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniono jeszcze zapis odnośnie wyłączenia z kosztów.

Z odpowiedzialności solidarnej zostaną wyłączeni przedsiębiorcy z tytułu umów faktoringu, cesji wierzytelności, przelewu lub umów o podobnym charakterze jeżeli w ciągu 7 dni od dnia zlecenia przelewu złożą zawiadomienie ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla osoby, która dokonywała zapłaty należności.

Zobacz również: Polski Bon Turystyczny – projekt ustawy.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie