Powrót

Zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę

wspólnicy spółki cywilnej

Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w ustawie o VAT. Każdy sprzedawca obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz innego podatnika podatku Vat. Pewnym ułatwieniem w chwili obecnej jest to, iż każdy podatnik może sprawdzić czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem Vat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w ustawie o VAT. Każdy sprzedawca obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz innego podatnika podatku VAT. Pewnym ułatwieniem w chwili obecnej jest to, iż każdy podatnik może sprawdzić czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę

Opłacenie faktury z konta prywatnego przez wspólnika spółki cywilnej (np. spółka cywilna dwóch osób fizycznych), można uznać za dopuszczalne, bowiem w uproszczeniu prowadzona działalność gospodarcza i sama osoba fizyczna to jedno. W tym przypadku można wystawić fakturę na spółkę cywilną. Faktura powinna zawierać w nazwie nabywcy nazwę spółki w brzmieniu podanym w zgłoszeniu rejestracyjnym NIP.

Inaczej jest w przypadku spółek kapitałowych. Bowiem opłacenie z konta prywatnego przez wspólnika spółki kapitałowej np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy uznać za niedopuszczalne, gdyż spółka ma odrębną osobowość. Jedynie spółka może regulować swoje zobowiązania, a nie wspólnik z konta prywatnego. W takim przypadku  nie powinno się wystawiać faktury na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy dopuszczalna jest zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę?

  Opłacenie faktury z konta prywatnego przez wspólnika spółki cywilnej (np. spółka cywilna dwóch osób fizycznych), można uznać za dopuszczalne, bowiem w uproszczeniu prowadzona działalność gospodarcza i sama osoba fizyczna to jedno.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Klient

  Jak się ma powyższy zapis do szybkich płatności?
  Czyli wspólnik spółki założył konto na stronie podając dane spółki i opłacił fakturę ze swojego konta prywatnego poprzez płatności online.
  W tym przypadku nie mam jak sprawdzić źródła przelewu – czy wystawiając fakturę na spółkę jestem narażony na konsekwencje?

 2. ifirma.pl

  Na indywidualne pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: /kontakt

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość