Zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę

Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w ustawie o VAT. Każdy sprzedawca obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz innego podatnika podatku VAT. Pewnym ułatwieniem w chwili obecnej jest to, iż każdy podatnik może sprawdzić czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę

Opłacenie faktury z konta prywatnego przez wspólnika spółki cywilnej (np. spółka cywilna dwóch osób fizycznych), można uznać za dopuszczalne, bowiem w uproszczeniu prowadzona działalność gospodarcza i sama osoba fizyczna to jedno. W tym przypadku można wystawić fakturę na spółkę cywilną. Faktura powinna zawierać w nazwie nabywcy nazwę spółki w brzmieniu podanym w zgłoszeniu rejestracyjnym NIP.

Inaczej jest w przypadku spółek kapitałowych. Bowiem opłacenie z konta prywatnego przez wspólnika spółki kapitałowej np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy uznać za niedopuszczalne, gdyż spółka ma odrębną osobowość. Jedynie spółka może regulować swoje zobowiązania, a nie wspólnik z konta prywatnego. W takim przypadku  nie powinno się wystawiać faktury na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK