Kto to jest zarządca sukcesyjny?

zarządca sukcesyjny kto to

Zastanawiasz się, kto to jest zarządca sukcesyjny? Najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.

Sukcesja firmy i powołanie zarządcy sukcesyjnego pozwala następcom prawnym na kontynuowanie działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy. Wszelkie kwestie związane z tym tematem zostały uregulowane w ustawie o zarządzie sukcesyjnym. Lista zagadnień do omówienia jest bardzo długa, dlatego w celu lepszego zrozumienia tematu powstała seria artykułów na ten temat. Dzisiaj przedstawimy informacje o zarządcy.

Powołanie zarządcy sukcesyjnego

Zarządca sukcesyjny może być powołany zarówno za życia przedsiębiorcy, jak i po jego śmierci. Dopełnienie takich formalności za życia właściciela firmy jest bardzo uproszczone. Wystarczy oświadczenie przedsiębiorcy złożone na piśmie lub w formie elektronicznej, że powołuje określoną osobę na tę funkcję. Zarządca wyraża zgodę na jej pełnienie również na piśmie lub elektronicznie. Ostatnim krokiem jest wpisanie zarządcy do CEIDG.

Jeżeli zarządca sukcesyjny nie zostanie powołany za życia przedsiębiorcy, to wówczas pozostaje procedura ustanowienia zarządcy przed notariuszem.

Po śmierci zarządcę może powołać:

 • małżonek przedsiębiorcy,
 • spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek,
 • spadkobierca testamentowy jeżeli został ogłoszony testament.

Kto to jest zarządca sukcesyjny?

Zarządcą sukcesyjnym może być osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Jest to osoba fizyczna, która:

 • nie dziedziczy przedsiębiorstwa z powodu powołania na tę funkcję – posiada status podobny do prokurenta,
 • wykonuje obowiązki związane z prowadzeniem firmy wobec ZUS, organów podatkowych, kontrahentów,
 • co do zasady nie odpowiada za zobowiązania firmy majątkiem osobistym.

Zarządca sukcesyjny nie musi posiadać specjalnych uprawnień, certyfikatów, nie musi również profesjonalnie zajmować się zarządzaniem majątkiem. Jeżeli zarządca nie został ustanowiony za życia przedsiębiorcy, to po jego śmierci termin na jego powołanie wynosi 2 miesiące licząc od dnia śmierci właściciela firmy. Po tym terminie nie można już powołać zarządcy.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Zarządca sukcesyjny - kto to?

  Zarządca sukcesyjny to osoba fizyczna, która posiada status podobny do prokurenta i wykonuje obowiązki związane z prowadzeniem firmy wobec ZUS, organów podatkowych, kontrahentów. Nie odpowiada za zobowiązania firmy majątkiem osobistym.

 2. 🔸Jakie uprawnienia musi mieć zarządca sukcesyjny?

  Zarządca sukcesyjny nie musi posiadać specjalnych uprawnień, certyfikatów, nie musi również zawodowo zajmować się zarządzaniem majątkiem.

 3. 🔸Kto może powołać zarządcę sukcesyjnego?

  Małżonek przedsiębiorcy, spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, spadkobierca testamentowy jeżeli został ogłoszony testament.

 4. 🔸Jaki jest termin na powołanie zarządcy sukcesyjnego?

  Jeżeli zarządca sukcesyjny nie został ustanowiony za życia przedsiębiorcy, to po jego śmierci termin na jego powołanie wynosi 2 miesiące od dnia śmierci właściciela firmy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość