Sukcesja firmy i powołanie zarządcy sukcesyjnego pozwala następcom prawnym na kontynuowanie działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy. Wszelkie kwestie związane z tym tematem zostały uregulowane w ustawie o zarządzie sukcesyjnym. Lista zagadnień do omówienia jest bardzo długa, dlatego w celu lepszego zrozumienia tematu powstała seria artykułów na ten temat. Dzisiaj przedstawimy informacje o zarządcy.
Powołanie zarządcy sukcesyjnego
Zarządca sukcesyjny może być powołany zarówno za życia przedsiębiorcy, jak i po jego śmierci. Dopełnienie takich formalności za życia właściciela firmy jest bardzo uproszczone. Wystarczy oświadczenie przedsiębiorcy złożone na piśmie lub w formie elektronicznej, że powołuje określoną osobę na tę funkcję. Zarządca wyraża zgodę na jej pełnienie również na piśmie lub elektronicznie. Ostatnim krokiem jest wpisanie zarządcy do CEIDG.
Jeżeli zarządca sukcesyjny nie zostanie powołany za życia przedsiębiorcy, to wówczas pozostaje procedura ustanowienia zarządcy przed notariuszem.
Po śmierci zarządcę może powołać:
- małżonek przedsiębiorcy,
- spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek,
- spadkobierca testamentowy jeżeli został ogłoszony testament.
Kto to jest zarządca sukcesyjny?
Zarządcą sukcesyjnym może być osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Jest to osoba fizyczna, która:
- nie dziedziczy przedsiębiorstwa z powodu powołania na tę funkcję – posiada status podobny do prokurenta,
- wykonuje obowiązki związane z prowadzeniem firmy wobec ZUS, organów podatkowych, kontrahentów,
- co do zasady nie odpowiada za zobowiązania firmy majątkiem osobistym.
Zarządca sukcesyjny nie musi posiadać specjalnych uprawnień, certyfikatów, nie musi również profesjonalnie zajmować się zarządzaniem majątkiem. Jeżeli zarządca nie został ustanowiony za życia przedsiębiorcy, to po jego śmierci termin na jego powołanie wynosi 2 miesiące licząc od dnia śmierci właściciela firmy. Po tym terminie nie można już powołać zarządcy.