Blog ifirma.pl

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia – kto i na jakich zasadach może go otrzymać?

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się kto i na jakich zasadach może otrzymać zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia? W takim razie zapraszamy do lektury artykułu na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W ostatnim czasie sporo się zmienia jeżeli chodzi o urlopy związane z rodzicielstwem, zauważalna jest tendencja do wydłużania tych urlopów. Jest to dobra informacja dla tych wszystkich, którzy chcą mieć dzieci. Na temat urlopów pisaliśmy już wielokrotnie, dzisiaj natomiast zajmiemy się wypłatą zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia, odpowiemy na pytanie, kto i na jakich zasadach może go otrzymać.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dowiemy się z niej m.in. komu przysługuje zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński przysługuje m.in.:
Pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę
Osobom zatrudnionym na umowę: zlecenia, agencyjną, o świadczenie usług, uaktywniającą
Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą i osobom współpracującym
Członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych
Osobom pracującym w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania
Duchownym
Ważne!
Zasiłek macierzyński będzie wypłacany pod warunkiem, że osoba uprawniona w momencie porodu jest objęta obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego

Do okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego wlicza się następujące okresy urlopu:

 • macierzyńskiego,
 • na warunkach urlopu macierzyńskiego,
 • rodzicielskiego,
 • ojcowskiego.

W 2023 roku doszło do licznych zmian ustawy Kodeks pracy, m.in. w obszarze wymiaru urlopów rodzicielskich. Wymiar urlopu rodzicielskiego został wydłużony o 9 tygodni, przy czym wprowadzona została zasada, że każdemu z rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu, tej części urlopu nie można przenieść na drugiego z rodziców.

Podstawa przyznania
Wymiar urlopu rodzicielskiego
Urodzenie jednego dziecka
41 tygodni
Urodzenie dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie
43 tygodnie
Przysposobienie dziecka do 7 roku życia
38 tygodni
Dziecko nieuleczalnie chore lub niepełnosprawne
65 tygodni – jedno dziecko
67 tygodni – dwoje i więcej dzieci

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wysokość wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie zależała od tego, jaki wniosek zostanie złożony przez osobę uprawnioną.

Rodzaj wniosku o zasiłek macierzyński
Podstawa wymiaru zasiłku
Za czas urlopu macierzyńskiego
100%
Za czas urlopu rodzicielskiego
70%
Za czas urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, tzw. wniosek długi, który nie obejmuje 9 tygodni urlopu
81,5%
Za czas 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, który nie może być przeniesiony na drugiego rodzica 70%

Wniosek długi, który łączy urlop macierzyński z urlopem rodzicielskim musi być złożony w terminie 21 dni po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie.

Kiedy nie zostanie przedłużona umowa z pracownicą w ciąży?

Jak już napisaliśmy na początku prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pod warunkiem, że osoba uprawniona objęta jest ubezpieczeniem chorobowym. Jak wygląda sprawa wypłaty zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego ustalimy sobie poniżej. Niestety przepisy w tym zakresie nie są zbyt łaskawe. Co prawda kobiety w ciąży są pod szczególną ochroną, ale jak się okazuje, nie zawsze uzyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Podstawowe przepisy dotyczące zawierania umów znajdują się oczywiście w ustawie Kodeks pracy, w którym możemy przeczytać m.in., że:

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu
Przepisu, o którym mowa powyżej nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy
 

Czyli już z tego przepisu widać, że jeżeli umowa jest zawarta na czas przekraczający jeden miesiąc a z jej upływem okres ciąży nie przekracza 3 miesięcy, to umowa nie ulegnie przedłużeniu. Tak samo dzieje się w przypadku umowy zawartej na zastępstwo, również nie zostanie przedłużona.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia również zostało uregulowane w przepisach, tym razem w ustawie zasiłkowej, o której pisaliśmy wcześniej. Oczywiście zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli do zachorowania doszło w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego, ale również po ustaniu tego ubezpieczenia, ale wówczas pod pewnymi warunkami.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia przysługuje o ile:
Niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż:
 • w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
 • w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, w razie wystąpienia choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy ujawniają się dopiero po tym okresie
Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje kobietom w ciąży na okres nie dłuższy niż 270 dni

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Ustawa zasiłkowa mówi nam, że prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

 • urodziła dziecko
 • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 14 roku życia,
 • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 roku życia.

Jak z tego wynika ustanie tytułu do ubezpieczenia chorobowego gwarantuje kobiecie w ciąży jedynie wypłatę zasiłku chorobowego. Żeby jednak mogła otrzymywać zasiłek macierzyński, to w momencie porodu musi posiadać ubezpieczenie chorobowe, poza nielicznymi wyjątkami ustawowymi.

Podsumowanie

Pomimo że kobiety w ciąży są pod szczególną ochroną, jak się okazuje nie każda umowa zapewni im wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeśli wygaśnie zbyt wcześnie. Natomiast w przypadku umowy na zastępstwo kobieta nie będzie w żaden sposób chroniona. Po ustaniu zatrudnienia ciężarna może pobierać zasiłek chorobowy przez maksymalny okres 270 dni. Jednak jeśli w momencie porodu nie będzie posiadała ubezpieczenia chorobowego, to niestety nie skorzysta z zasiłku macierzyńskiego. Pomimo licznych zmian przepisów Kodeksu pracy i prowadzenia polityki prorodzinnej okazuje się, że część kobiet w ciąży w dalszym ciągu pozostaje w mniej uprzywilejowanej pozycji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie