Blog ifirma.pl

Zasiłek opiekuńczy – od stycznia limit okresu zasiłku liczony jest na nowo

|
|
3 minut czytania
Pobierasz zasiłek opiekuńczy? Sprawdź jak jest liczony limit zasiłku od stycznia kolejnego roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rodzice i opiekunowie, którzy posiadają małe dzieci na wychowaniu mają obowiązek sprawowania opieki nad nimi. Nie zawsze ten obowiązek może zostać scedowany na dziadków, szkołę czy przedszkole. Dlatego też ustawodawca wprowadził przepis, który pozwala na wypłatę zasiłku opiekuńczego w sytuacjach, kiedy konieczne jest osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem. W dzisiejszej publikacji napiszemy komu przysługuje zasiłek opiekuńczy oraz o liczeniu limitu do okresu zasiłkowego na nowo.

Zasiłek opiekuńczy – dla kogo?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno na dziecko zdrowe, jak i chore. Z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice i opiekunowie zatrudnieni zarówno na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie, z tym że w tym drugim przypadku musi być opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe.

 Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe
Przysługuje na dzieci do ukończenia przez nie 8 lat lub jeżeli dziecko ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności do ukończenia 18 lat 
 Zasiłek opiekuńczy na dziecko chore
Przysługuje na dzieci chore do ukończenia przez nie 14 lat 
 
 
Szczegółowe informacje na temat zasiłków opiekuńczych i nie tylko zostały zebrane w obszernej publikacji, do której dostęp znajduje się pod linkiem.
 
 

Okres przysługiwania zasiłku opiekuńczego

Długość pobierania zasiłku opiekuńczego będzie zależała od wielu czynników, zaprezentowano to na poniższym zestawieniu:

60 dni
Opieka nad dzieckiem zdrowym do 8 lat lub chorym do 14 lat
14dni
Opieka nad dzieckiem powyżej 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny
30 dni
Opieka nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat
Łączny okres wypłaty wszystkich zasiłków opiekuńczych nie może przekroczyć w roku podatkowym 60 dni. Nie ma przy tym znaczenia ilość posiadanych dzieci czy członków rodziny wymagających opieki

Zasiłek opiekuńczy – od stycznia limit okresu zasiłku liczony jest na nowo

Niekiedy pracownicy uprawnieni do wypłaty zasiłku opiekuńczego mogą się zastanawiać, w jaki sposób jest liczony limit okresu zasiłku na przełomie roku. Chodzi o to czy jeżeli zasiłek jest przyznany jeszcze w starym roku i przechodzi na nowy rok, to czy będzie sumowany do limitu starego czy już nowego roku? Najlepiej będzie to można zrozumieć na przykładzie.

Przykład

W 2022 roku pani Irena wykorzystała w miesiącach marzec, maj, wrzesień 35 dni zasiłku opiekuńczego. W miesiącu grudniu z uwagi na chorobę dziecka złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego od 15 grudnia do 8 stycznia 2023 r. W tym układzie od 15 do 31 grudnia 2022 r. mamy 17 dni zasiłku i 8 dni przypada już na 2023 rok. Jednak pani Irena wykorzystała łącznie w 2022 roku 52 dni zasiłku opiekuńczego, a więc pozostało jej jeszcze 8 dni do limitu i zastanawia się, czy te 8 dni przypadające na styczeń 2023 r. będą mogły być zaliczone do limitu 2022 roku?

Odpowiedź w tym przypadku jest negatywna, pani Irena nie będzie mogła 8 dni zasiłku opiekuńczego zaliczyć na poczet limitu 2022 roku, tylko zostanie jej pomniejszony limit już w 2023 roku. Oznacza to, że zostanie jej do wykorzystania w 2023 roku jeszcze 52 dni zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy – podsumowanie

Z zasiłku opiekuńczego mogą korzystać osoby, które opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, bez względu na formę zatrudnienia. W przepisach zostało szczegółowo opisane, kto i na jakich zasadach może pobierać zasiłek opiekuńczy a także okres przysługiwania zasiłku. Jeżeli okres pobierania zasiłku będzie obejmował przełom roku, to zasiłek będzie wliczany do limitu zarówno jednego, jak i drugiego roku, tak jak to zostało przedstawione na przykładzie. Miesięczny zasiłek opiekuńczy jest naliczany w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

   Z zasiłku opiekuńczego mogą korzystać osoby, które opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, bez względu na formę zatrudnienia.
  2. Co w sytuacji, gdy zasiłek opiekuńczy pobierany jest na przełomie roku?

   Jeżeli okres pobierania zasiłku będzie obejmował przełom roku, to zasiłek będzie wliczany do limitu zarówno jednego, jak i drugiego roku.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie