Zastosowanie VAT marża przy sprzedaży pojazdu z majątku firmy – czy jest możliwe?

VAT marża przy sprzedaży pojazdu

Zakupiłeś samochód do majątku firmowego na fakturę VAT marża? Sprawdź, czy możliwe jest zastosowanie VAT marża przy jego sprzedaży.

Przy zakupie samochodu z reguły nie zastanawiamy się, w jaki sposób będziemy dokonywali rozliczenia przy jego sprzedaży. Najczęściej przy zakupie pojazdu czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu w wysokości 50% lub 100%. Jeżeli jednak kupi używany samochód na przykład na fakturę VAT marża, to w takim przypadku nie ma możliwości odliczenia podatku VAT. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, czy jest możliwe zastosowanie VAT marża przy sprzedaży pojazdu.

Na czym polega procedura marży?

Procedur VAT marża stosujemy przy rozliczaniu róznego rodzaju transakcji, o ile pozwalają nam na to przepisy podatkowe.

Więcej informacji na temat kiedy stosujemy VAT marża można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Procedura marży polega na tym, że w podstawie do opodatkowania znajdzie się kwota marży a nie cała kwota widniejąca na dokumencie sprzedaży.

Przykład 1

Pan Sebastian prowadzi komis z samochodami, w którym sprzedaż jest opodatkowana na zasadzie marży. Jeżeli kupi używany samochód osobowy za kwotę 20.000 zł a sprzeda go za 30.000 zł, to w tym przypadku marża wyniesie 10.000 zł:

 • podatek VAT należny od sprzedaży będzie wynosił: 1.869,92 zł (10.000 x 23/123),
 • marża netto: 8.130,08 zł (10.000 – 1.869,92).

Jeżeli przedsiębiorca zakupiłby samochód na fakturę VAT marża do majątku firmy a w późniejszym okresie doszłoby do jego sprzedaży to powstają wątpliwości, czy również można zastosować procedurę marży, ponieważ nie jest to przedmiotem jego działalności gospodarczej. Jeśli odpowiedź byłaby negatywna na gruncie podatku VAT taka sprzedaż powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych. Zobaczmy jak by to wyglądało na przykładzie.

Przykład 2

Pan Michał kupił samochód na fakturę VAT marża do majątku firmy za kwotę 40.000 zł, który po dwóch latach sprzedał za 30.000 zł netto.

 • Jeżeli nie mógłby zastosować marży rozliczenie podatku będzie wyglądało następująco:
  • podatek VAT należny od sprzedaży wyniósłby: 6.900 zł (30.000 x 23%),
  • podstawa opodatkowania w VAT: 30.000 zł.
 • Jeżeli mógłby wystawić fakturę VAT marżą ta sprzedaż byłaby rozliczona następująco:
  • marża = 30.000 zł – 40.000 zł = -10.000 zł
  • podatek VAT należny od ujemnej marży wynosi 0,00 zł (pole K_20),
  • podstawa opodatkowania w VAT: -10.000 zł (pole K_19).

W ten sposób dokonuje się zapisów jedynie w części ewidencyjnej JPK_V7. Nie ma możliwości wykazania ujemnego podatku VAT należnego, dlatego w JPK_V7 przyjmuje się wartość 0,00 zł, zgodnie z wyjaśnieniami z broszury informacyjnej na temat pliku JPK_V7. Na powyższym przykładzie jasno widać, która opcja jest dla przedsiębiorcy bardziej przyjazna.

Czy jest możliwe zastosowanie VAT marża przy sprzedaży pojazdu?

Przedsiębiorca, który zakupił pojazd na firmę w procedurze marży może mieć dylemat, w jaki sposób powinien rozliczyć jego sprzedaż. Co do zasady przy sprzedaży pojazdu czynny podatnik VAT powinien opodatkować taką sprzedaż w podatku VAT na zasadach ogólnych, nawet jeżeli nie odliczył podatku VAT naliczonego od zakupu. Jednak w przypadku zakupu na podstawie otrzymanej faktury VAT marża, czy od osoby fizycznej lub od przedsiębiorcy zwolnionego z podatku VAT można rozważać, czy nie ma możliwości zastosowania marży również w momencie sprzedaży pojazdu. W ustawie o podatku VAT jest zawarta informacja, że procedura marży może być stosowana przez przedsiębiorcę, który nabywa m.in. towary używane w celu ich dalszej odsprzedaży. Niekiedy pojęcie to może być interpretowane zawężająco, jednak z takim podejściem nie zgadzają się właściciele firm. Składane są wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych w tym temacie i jak się okazuje stanowisko organów podatkowych jest dla nich przychylne. W jednej z takich interpretacji nr 0113-KDIPT1-3.4012.610.2021.2.ALN z dnia 6 października 2021 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację Wnioskodawcy. Sprawa dotyczyła zakupionego samochodu osobowego na fakturę VAT marża, który został ujęty w ewidencji środków trwałych. Po kilku latach przedsiębiorca sprzedał samochód również w procedurze VAT marża. Dyrektor KIS przyznał rację przedsiębiorcy, że miał prawo do zastosowania VAT marży, ponieważ zostały spełnione przesłanki ustawowe: samochód spełniał definicję towaru używanego, był zakupiony na fakturę VAT marża i samochód był zakupiony z zamiarem dalszej odsprzedaży.

Podsumowanie

Jak z tego wynika organy podatkowe nie zabraniają zastosowania procedury marży przy sprzedaży pojazdu samochodowego o ile są spełnione wszystkie warunki ustawowe. Takie podejście jest niewątpliwe przyjazne dla przedsiębiorcy, który nie musi ponosić wyższych obciążeń w postaci zapłaty podatku VAT od sprzedaży. Najczęściej kwota sprzedaży będzie niższa od kwoty zakupu, tym samym powstanie ujemna marża, od której podatek VAT należny wyniesie 0 zł. Jednak należy również pamiętać, że powyższe rozstrzygnięcia zapadały w konkretnej sprawie i dopóki nie będzie oficjalnego stanowiska, że takie podejście jest poprawne, to nie ma pewności, że organy skarbowe zawsze będą je akceptowały.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Sprzedaż samochodu zakupionego na VAT marża - czy to możliwe?

  W przypadku zakupu na podstawie otrzymanej faktury VAT marża, czy od osoby fizycznej lub od przedsiębiorcy zwolnionego z podatku VAT można rozważać, czy nie ma możliwości zastosowania marży również w momencie sprzedaży pojazdu. Organy podatkowe nie zabraniają zastosowania procedury marży przy sprzedaży pojazdu samochodowego o ile są spełnione wszystkie warunki ustawowe. Takie podejście jest niewątpliwe przyjazne dla przedsiębiorcy, który nie musi ponosić wyższych obciążeń w postaci zapłaty podatku VAT od sprzedaży.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość