Blog ifirma.pl

Zatrudnienie obywateli Ukrainy w administracji

|
|
1 minut czytania
Zastanawiasz się, czy obywatel Ukrainy może pracować w administracji? Sprawdź, jakie są projektowane zmiany.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie rząd Polski opracował specjalną specustawę dedykowaną dla obywateli Ukrainy. Obecnie pod obrady trafił projekt nowelizacji tej ustawy. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy będzie możliwe zatrudnienie obywateli Ukrainy w administracji samorządowej i rządowej.

Zatrudnienie obywateli Ukrainy w administracji

W związku z wprowadzoną spec ustawą o pomocy dla obywateli Ukrainy pisaliśmy już niejednokrotnie poruszając ważne kwestie, jakie tam zostały uregulowane. 5 kwietnia 2022 roku wpłynął do Sejmu rządowy projekt o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jest to bardzo obszerny dokument, ale dla nas w tym artykule istotne są zmiany dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy w administracji. Wprowadzona zmiana ustawy pozwala na zatrudniania obywateli Ukrainy w strukturach administracji samorządowej oraz w strukturach administracji rządowej, bez konieczności potwierdzania znajomości języka polskiego.

 1. W ramach struktur administracji samorządowej obywatele Ukrainy będą mogli być zatrudniani na stanowiskach pomocniczych i obsługowych.
 2. Natomiast w ramach struktur administracji rządowej będą mogli być zatrudniani w ramach korpusu służby cywilnej, jak i poza korpusem. Praca będzie mogła być wykonywana na takich stanowiskach, na których nie polega na bezpośrednim lub pośrednim udziale w wykonywaniu władzy publicznej i funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa.

Na dzień 12 kwietnia 2022 roku prace nad ustawą są niezakończone, ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie