Zatrudnienie obywateli Ukrainy w administracji

pracownicy z Ukrainy

Zastanawiasz się, czy obywatel Ukrainy może pracować w administracji? Sprawdź, jakie są projektowane zmiany.

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie rząd Polski opracował specjalną specustawę dedykowaną dla obywateli Ukrainy. Obecnie pod obrady trafił projekt nowelizacji tej ustawy. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy będzie możliwe zatrudnienie obywateli Ukrainy w administracji samorządowej i rządowej.

Zatrudnienie obywateli Ukrainy w administracji

W związku z wprowadzoną spec ustawą o pomocy dla obywateli Ukrainy pisaliśmy już niejednokrotnie poruszając ważne kwestie, jakie tam zostały uregulowane. 5 kwietnia 2022 roku wpłynął do Sejmu rządowy projekt o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jest to bardzo obszerny dokument, ale dla nas w tym artykule istotne są zmiany dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy w administracji. Wprowadzona zmiana ustawy pozwala na zatrudniania obywateli Ukrainy w strukturach administracji samorządowej oraz w strukturach administracji rządowej, bez konieczności potwierdzania znajomości języka polskiego.

  1. W ramach struktur administracji samorządowej obywatele Ukrainy będą mogli być zatrudniani na stanowiskach pomocniczych i obsługowych.
  2. Natomiast w ramach struktur administracji rządowej będą mogli być zatrudniani w ramach korpusu służby cywilnej, jak i poza korpusem. Praca będzie mogła być wykonywana na takich stanowiskach, na których nie polega na bezpośrednim lub pośrednim udziale w wykonywaniu władzy publicznej i funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa.

Na dzień 12 kwietnia 2022 roku prace nad ustawą są niezakończone, ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość