Zatrudnienie pracowników a dowody wewnętrzne

dowody wewnętrzne

Zatrudnienie pracownika łączy się z koniecznością prowadzenia dodatkowej dokumentacji – w tym tworzenia dowodów wewnętrznych. Do najpopularniejszych należą listy płac oraz rozliczenia delegacji – sprawdź, do czego możesz ich użyć.

Dowody wewnętrzne pracowników - omówione zagadnienia:

Zatrudnienie pracowników w firmie będzie się dla przedsiębiorcy wiązać z niezbędnymi rozliczeniami, jak listy płac lub diety. Aby odpowiednio udokumentować sprawy kadrowe, powinniśmy posługiwać się właściwymi dowodami wewnętrznymi.

Dowody wewnętrzne a wynagrodzenia

Chociaż listy płac nie zostały wymienione wprost w przepisach o podatkowej księdze przychodów i rozchodów, to należą one do najpopularniejszych kadrowych dowodów wewnętrznych. Zatrudniając pracownika, pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia listy płac, na podstawie której oblicza się pensję netto zatrudnionego, opodatkowanie PIT bądź składki ZUS.

Lista płac służy następnie do ujęcia w KPiR kosztów zatrudnienia – czyli wartości wypłacanych wynagrodzeń oraz składek ZUS w tej części, w której leżą one po stronie pracodawcy.

Na pasku powinno być wykazane wynagrodzenia brutto, składki, podatek, wynagrodzenie netto i ewentualne dodatkowe składniki (np. premie, potrącenia). Jeśli pracodawca nie zdecyduje się przekazywać pasków przy comiesięcznej wypłacie, omawiane dane powinien przedstawić pracownikowi na zakończenie roku.

Przy wynagrodzeniach mogą pojawić się także dodatkowe dowody wewnętrzne – dokumenty kasowe. Jeśli pracownik nie wyraziłby zgody na przelewanie jego wynagrodzenia na konto, powinniśmy wypłacić mu je w gotówce. Pokwitowaniem będzie wtedy indywidualna lista wynagrodzeń z podpisem pracownika. Gdyby przedsiębiorca stosował w firmie dokumenty kasowe, pokwitowanie stanowić może dowód KW, czyli kasa wypłaci. Ewentualne zwroty środków przez pracowników dokumentujemy analogicznie KP, czyli kasa przyjmie.

Dowody wewnętrzne a delegacje pracowników

Kiedy pracownik wyjeżdża w delegację, rozliczenia kosztów dokonuje się na rozliczeniu , czyli specyficznej odmianie dowodu wewnętrznego. Ujmiemy tu przede wszystkim koszty diet (za wyżywienie oraz noclegi), za które nie ma możliwości uzyskać innych dowodów, a także rozliczenie dojazdów. Jeśli pracownik posiada np. bilety parkingowe albo bilety za komunikację, które nie spełniają warunków uznania ich za fakturę, co do zasady powinniśmy je ująć w KPiR właśnie na podstawie dowodu wewnętrznego.

Uwaga!

Inne wydatki w delegacji, na które można uzyskać faktury (np. wstęp na szkolenia, zakup materiałów etc.) powinny być już udokumentowane fakturą.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość