Blog

Zawiadomienia ZAW-NR od 1 stycznia 2020 r.

Biała lista podatników jest to wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestrów VAT. Korzystając z wyszukiwarki Ministerstwa Finansów znajdziemy wiele informacji na temat naszego kontrahenta handlowego. Niewątpliwie od 1 stycznia 2020 roku jedną z ważniejszych informacji będzie wiedza na temat numeru rachunku bankowego, na który dokonujemy płatności za faktury kosztowe na kwoty równe/wyższe 15.000 złotych brutto.

Wyłączenie z kosztów w PIT

Jeżeli przedsiębiorca dokonana zapłaty na inny rachunek bankowy nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Zapłata na rachunek bankowy spoza białej listy

Jeżeli zapłata za fakturę powyżej 15.000 zł zostanie dokonana na rachunek spoza białej listy przedsiębiorca będzie mógł uniknąć konsekwencji podejmując stosowne działanie. Mianowicie powinien wypełnić i złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie ZAW-NR. Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia z dnia 10.12.2019 roku w sprawie wzoru zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Zawiadomienie ZAW-NR od stycznia 2020

Zawiadomienie ZAW-NR

Wzór zawiadomienia ZAW-NR stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów. Na wzorze zawiadomienie można przeczytać, że musi być złożone w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu na rachunek inny wskazany na białej liście podatników.

Zawiadomienie należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury.

▲ wróć na początek

Jakie dane powinny się znaleźć na ZAW-NR?

W części A. “Miejsce i cel składania oraz rodzaj zawiadomienia”

ZAW-NR miejsce i cel składania

należy wpisać w poz. 5 naczelnika urzędu skarbowego, do którego kierowane jest zawiadomienie, a w poz. 6 cel złożenia zawiadomienia.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo
W części B. “Dane podatnika”

ZAW-NR dane podatnika

należy wpisać dane podatnika, który składa zawiadomienie. Będzie to przedsiębiorca, który dokonał pomyłkowej wpłaty na rachunek bankowy spoza białej listy VAT. Dane identyfikacyjne i adres siedziby będą danymi podatnika składającego zawiadomienie.

Program do faktur – Darmowe konto
W części C. “Dane wystawcy faktury wskazane na fakturze”

Dane wystawcy faktury

ZAW-NR adres działalności

należy wpisać dane identyfikacyjne i adres siedziby wystawcy faktury zgodnie z informacjami jakie znajdą się na fakturze.

▲ wróć na początek
W części D “Dane dotyczące dokonanych płatności”

ZAW-NR – dane dotyczące dokonanych płatności

należy wskazać numer rachunku bankowego, na który dokonano płatności. Może to być zarówno rachunek polski jak również rachunek zagraniczny. Na jednym zawiadomieniu będzie można opisać kilka płatności dokonanych na rzecz tego samego wystawcy faktury.

W części E “Dane i podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika”

Dane i podpis

należy wskazać z imienia i nazwiska osobę składającą zawiadomienie.

Mikrorachunek podatkowy – zmiany od 2020 roku.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

2 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

2 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

4 dni temu