Blog

Kiedy trzeba składać JPK w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani do podatku VAT bardzo często zastanawiają się, czy w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej będą mieli jakieś obowiązki wobec urzędu skarbowego? Najczęściej chodzi o to, czy pomimo okresowego zaprzestania prowadzenia firmy mamy obowiązek wysyłania JPK_V7.

Zawieszenie działalności a JPK – kiedy nie trzeba składać?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia, podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji/JPK za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Jednak jak można przeczytać dalej w ustawie o VAT, zwolnienie z obowiązku przesyłania JPK nie dotyczy następujących sytuacji, gdy dochodzi do:

  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
  • importu usług lub nabycia towarów – w których zakresie przedsiębiorca jest podatnikiem,
  • zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w trakcie okresu rozliczeniowego, za ten niepełny okres należy przekazać JPK,
  • rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które przedsiębiorca jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

W przypadkach wymienionych powyżej, pomimo zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, należy prawidłowo wykazać wykonane czynności lub zaistniałe zdarzenia gospodarcze w ewidencjach VAT i przesłać plik JPK_V7. Pamiętajmy, że pliki JPK przedsiębiorcy wysyłają w okresach miesięcznych w terminie do 25-go dnia następnego miesiąca bez względu na to czy wybrali miesięczną, czy kwartalną metodę rozliczania podatku VAT.

Przeczytaj również: Odliczenie VAT a zawieszenie na okres dłuższy niż 6 miesięcy
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

5 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

5 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

6 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

7 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu