Zerwana umowa a zatrzymana zaliczka – jak ją rozliczyć?

Kontrahenci mogą ustalić, że przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, nabywca wpłaci zaliczkę. W takiej umowie może znaleźć się także zapis, zgodnie z którym, gdy dana transakcja nie dojdzie do skutku, sprzedawca zachowa otrzymaną zaliczkę w ramach kary umownej lub odszkodowania. W jaki sposób należy rozliczyć taką zatrzymaną zaliczkę na gruncie PIT i VAT?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Kontrahenci mogą ustalić, że przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, nabywca wpłaci zaliczkę. W takiej umowie może znaleźć się także zapis, zgodnie z którym, gdy dana transakcja nie dojdzie do skutku, sprzedawca zachowa otrzymaną zaliczkę w ramach kary umownej lub odszkodowania. W jaki sposób należy rozliczyć taką zatrzymaną zaliczkę na gruncie PIT i VAT?

Zatrzymana zaliczka a PIT

Zgodnie z ustawą o PIT, sam fakt otrzymania zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług nie powoduje powstania przychodu. Powstanie on dopiero w momencie zakończenia transakcji, nie później jednak niż w momencie wystawienia faktury końcowej lub uregulowania należności (w zależności od tego, co wystąpi pierwsze). Przychód powstanie również w sytuacji, gdy transakcja, na poczet której została wpłacona zaliczka, nie dojdzie do skutku (gdy np. kontrahent odstąpi od umowy), a z zapisów porozumienia wynika, że sprzedawca ma wówczas prawo zatrzymać otrzymane pieniądze jako np. karę umowną. Przez wzgląd na fakt, że wcześniejsza wpłata zmienia charakter, konieczne jest wykazanie przychodu w dniu jej zatrzymania. Podstawą księgowania będzie dowód księgowy (np. nota obciążeniowa) sporządzony na podstawie zgromadzonej dokumentacji.

Zatrzymana zaliczka a VAT

Inaczej wygląda kwestia rozliczenia VAT od zaliczki wpłaconej na poczet przyszłych dostaw. Przedsiębiorca, który otrzymał taką wpłatę zobowiązany jest wystawić fakturę zaliczkową i rozliczyć VAT. Jeżeli klient wycofa się z transakcji, a otrzymane pieniądze zostają przekształcone na karę umowną lub odszkodowanie, sprzedawca powinien w bieżącym okresie wystawić fakturę korygującą i skorygować w ten sposób naliczony podatek (w deklaracji VAT korygujemy VAT dopiero po uzyskaniu potwierdzenia otrzymania korekty przez nabywcę). W takiej sytuacji nie dochodzi bowiem do żadnej dostawy powodującej obowiązek podatkowy.

Zatrzymana zaliczka – przykład rozliczenia

Pan Michał świadczy usługi informatyczne. Zawarł umowę z firmą X na uruchomienie serwerów. 10.08.2017 r. otrzymał zaliczkę w kwocie 1 000 PLN netto plus 230 PLN VAT, do której 11.08 wystawił fakturę zaliczkową. W porozumieniu zawarto zapis, że w przypadku wycofania się klienta z transakcji, Pan Michał zatrzyma otrzymaną zaliczkę. W dniu 1 września otrzymał z XXX informację, że jest ona zmuszona zerwać umowę. Jakie obowiązki ma Pan Michał?
  • 01.09.2017 – korekta faktury zaliczkowej do zera (korekta VAT naliczonego dopiero po otrzymaniu potwierdzenia)
  • 01.09.2017 – ujęcie przychodu (wystawienie noty księgowej)
Sprawdź, jak zaksięgować fakturę zaliczkową i końcową!
 
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce