Blog ifirma.pl

Zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego – czy jest obowiązkowe?

|
|
2 minut czytania
Będziesz miał obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Sprawdź, czy kasa powinna być zgłoszona do urzędu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Posiadacze kas fiskalnych mają wiele dodatkowych obowiązków związanych z ich użytkowaniem. Znajomość przepisów podatkowych, które regulują wszystkie zagadnienia jest niezbędna, żeby nie narazić się na niepotrzebne konsekwencje finansowe. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy kasa fiskalna powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego.

Czy kasa fiskalna powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego?

Przedsiębiorcy mają prawo mieć dylemat, czy powinni zgłosić kasę fiskalną do urzędu skarbowego, czy może są zwolnieni z tego obowiązku. Kasa fiskalna z papierowym zapisem kopii jest już niedostępna w sprzedaży dlatego nie będziemy brali jej już pod uwagę w naszych rozważaniach. Obecnie można nabyć następujące kasy fiskalne:

 1. Z elektronicznym zapisem kopii – do 31 grudnia 2022 roku.
 2. Online.
 3. W postaci oprogramowania – wirtualne.

Warunkiem rozpoczęcia pracy na kasie fiskalnej jest jej fiskalizacja i uzyskanie numeru ewidencyjnego. Obowiązek zgłoszenia kasy fiskalnej do urzędu skarbowego ze względu na rodzaj posiadanej kasy będzie wyglądał następująco:

Typ kasy fiskalnej

Obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego

Wyjaśnienie

Z elektronicznym zapisem kopii
TAK
Przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego w celu nadania numeru identyfikacyjnego w terminie 7 dni od fiskalizacji
Kasa online
NIE
Przedsiębiorca nie ma obowiązku zgłaszania do naczelnika urzędu. Czynność dokonania fiskalizacji kasy online jest odnotowana w Centralnym Repozytorium Kas (CRK), co jest jednoznaczna ze zgłoszeniem kasy do organu podatkowego
Kasa wirtualna
NIE
Brak obowiązku zgłoszenia kasy do naczelnika us. Fiskalizacja kasy następuje poprzez przesłanie danych do CRK

Jak z tego wynika obecnie obowiązek zgłoszenia kasy fiskalnej do urzędu skarbowego odnosi się jedynie do kas z elektronicznym zapisem kopii.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie