Zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego – czy jest obowiązkowe?

zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego 2022

Będziesz miał obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Sprawdź, czy kasa powinna być zgłoszona do urzędu.

Posiadacze kas fiskalnych mają wiele dodatkowych obowiązków związanych z ich użytkowaniem. Znajomość przepisów podatkowych, które regulują wszystkie zagadnienia jest niezbędna, żeby nie narazić się na niepotrzebne konsekwencje finansowe. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy kasa fiskalna powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego.

Czy kasa fiskalna powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego?

Przedsiębiorcy mają prawo mieć dylemat, czy powinni zgłosić kasę fiskalną do urzędu skarbowego, czy może są zwolnieni z tego obowiązku. Kasa fiskalna z papierowym zapisem kopii jest już niedostępna w sprzedaży dlatego nie będziemy brali jej już pod uwagę w naszych rozważaniach. Obecnie można nabyć następujące kasy fiskalne:

  1. Z elektronicznym zapisem kopii – do 31 grudnia 2022 roku.
  2. Online.
  3. W postaci oprogramowania – wirtualne.

Warunkiem rozpoczęcia pracy na kasie fiskalnej jest jej fiskalizacja i uzyskanie numeru ewidencyjnego. Obowiązek zgłoszenia kasy fiskalnej do urzędu skarbowego ze względu na rodzaj posiadanej kasy będzie wyglądał następująco:

Typ kasy fiskalnej

Obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego

Wyjaśnienie

Z elektronicznym zapisem kopii
TAK
Przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego w celu nadania numeru identyfikacyjnego w terminie 7 dni od fiskalizacji
Kasa online
NIE
Przedsiębiorca nie ma obowiązku zgłaszania do naczelnika urzędu. Czynność dokonania fiskalizacji kasy online jest odnotowana w Centralnym Repozytorium Kas (CRK), co jest jednoznaczna ze zgłoszeniem kasy do organu podatkowego
Kasa wirtualna
NIE
Brak obowiązku zgłoszenia kasy do naczelnika us. Fiskalizacja kasy następuje poprzez przesłanie danych do CRK

Jak z tego wynika obecnie obowiązek zgłoszenia kasy fiskalnej do urzędu skarbowego odnosi się jedynie do kas z elektronicznym zapisem kopii.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość