Blog

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku a składka zdrowotna ZUS?

Ustawa o Polskim Ładzie nie daje o sobie zapomnieć, cyklicznie pojawiają się zmiany wprowadzonych przepisów, o czym informujemy w naszych publikacjach. Dzisiaj zajmiemy się tematem rozliczania składki zdrowotnej, o ile przedsiębiorca zdecyduje się zmienić formę opodatkowania w trakcie roku.

Kto mógł zmienić formę opodatkowania do 22 sierpnia 2022 roku?

W ustawie zmieniającej ustawę o Polskim Ładzie została wprowadzona możliwość dokonania zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Spójrzmy kto i na jakich zasadach może dokonać zmian:

Kto może zmienić formę opodatkowania
Możliwość wyboru podatku według skali podatkowej
Przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy 19%
Dopiero po zakończeniu roku podatkowego
Przedsiębiorcy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy
– po zakończeniu roku podatkowego,
– do 22 sierpnia 2022 r.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania w trakcie 2022 roku będzie miał obowiązek złożyć dwa zeznania po zakończeniu roku. Za okres od stycznia do czerwca 2022 r. PIT-28, a od 1 lipca do 31 grudnia PIT-36.

Co ze składką zdrowotną po zmianie formy opodatkowania w trakcie roku?

Dodatkowo po zmianie formy opodatkowania w trakcie roku sprawy się komplikują z powodu zmiany zasad rozliczania składki zdrowotnej na ryczałcie i na zasadach ogólnych. W związku z powyższym w takim przypadku przedsiębiorca będzie rozliczał składkę zdrowotną w następujący sposób:

  • do 30 czerwca 2022 roku na zasadach obowiązujących ryczałtowców,
  • od 1 lipca 2022 roku naliczy i zapłaci 9% składki zdrowotnej od osiągniętego dochodu.

W tym miejscu rodzi się kilka pytań, a mianowicie:

  1. Jaka będzie podstawa do naliczenia składki zdrowotnej za lipiec 2022 r.?
  2. Co z zapłaconą w lipcu składką zdrowotną za czerwiec 2022 r.?

Przy obliczaniu składki zdrowotnej za lipiec 2022 r. według zasad ogólnych przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę dochód miesiąca czerwca 2022 r., jednak w tym przypadku nie ma informacji na ten temat, ponieważ w czerwcu opłacał jeszcze zryczałtowany podatek dochodowy.

Jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie numer 2 to nie ma żadnych regulacji na ten temat. Chodzi mianowicie o to, że przedsiębiorca na ryczałcie ma prawo pomniejszyć przychód o 50% zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast na zasadach ogólnych takiego prawa już nie ma. Skoro składka zdrowotna została zapłacona w lipcu za czerwiec przedsiębiorca nie ma podstaw, żeby pomniejszyć przychód czerwca 2022 r. o 50% zapłaconej składki zdrowotnej za ten miesiąc. Wydaje się, że w takim przypadku odliczenie 50% zapłaconej składki zdrowotnej za czerwiec powinno być dokonane dopiero w rozliczeniu rocznym składek zdrowotnych. Jest to jednak tylko hipoteza nie poparta żadnymi przepisami ani wyjaśnieniami.

Podsumowanie

Jak widać zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego rodzi nie tylko problemy na gruncie rozliczeń podatkowych, ale również zapłaty składki zdrowotnej, która jest rozliczana na różnych zasadach w zależności od wybranej metody opodatkowania dochodów/przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Z uwagi na to, że po raz pierwszy przedsiębiorcy będą również składali rozliczenie roczne do ZUS dotyczące zapłaconych składek zdrowotnych za 2022 rok wiele problematycznych kwestii powinno być jeszcze wyjaśnionych. Mamy nadzieję, że takie informacje pojawią się na stronach ZUS czy stronach rządowych. Jak zawsze przy takich okazjach będziemy przekazywali informacje na ten temat w naszych publikacjach, o ile tylko się pojawią.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu