Polski ład

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla przedsiębiorcy, który prowadzi PKPiR

Składka zdrowotna a KPiR

Zastanawiasz się, co zmienia Polski Ład w składce zdrowotnej? Przeczytaj informacje na ten temat.

Zmiana sposobu obliczania składki zdrowotnej wywołała chyba największą falę emocji po stronie przedsiębiorców. Co prawda komentarze nie cichną, ale zbliża się już ten moment, w którym musimy spojrzeć prawdzie w oczy, jeśli projekt wejdzie w obowiązującym na ten moment brzmieniu, a mianowicie sprawdzić, jak to będzie wyglądało w nowej rzeczywistości od 1 stycznia 2022 roku. Składka zdrowotna będzie więc dzisiejszym motywem przewodnim naszej publikacji.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne zostały opisane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Do tej pory sposób obliczania składki zdrowotnej dla osób zatrudnionych i przedsiębiorców odbywał się na nieco odmiennych zasadach:

Składka zdrowotna do 31.12.2021 roku
Osoby fizyczneOsoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą
Składka zdrowotna jest uzależniona od wysokości dochodu danej osobySkładka zdrowotna uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw osiągniętego w IV kwartale poprzedniego roku podatkowego. 75% tego wynagrodzenia stanowi podstawę do obliczenia wysokości składki zdrowotnej przedsiębiorcy w kolejnym roku podatkowym

Co zmienia Polski Ład w składce na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorcy?

Zmiana wprowadzana przez Polski Ład dotknie wszystkie osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Składka zdrowotna nie będzie już ustalana w sposób zryczałtowany na cały rok podatkowy. Przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną, której podstawa będzie zależała od wysokości osiąganych przez nich dochodów/przychodów. Sposób obliczania składki zdrowotnej po zmianach będzie również zależał od wybranej formy opodatkowania dochodów.

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne nastąpi po zakończeniu roku. Jeżeli wystąpią różnice pomiędzy sumą wpłaconej składki zdrowotnej a składką od podstawy rocznej, przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o jej zwrot składając wniosek w tej sprawie. Takie informacje znajdują się w uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy opłacającego podatek według skali podatkowej

Po zmianie podstawą do obliczenia składki zdrowotnej będą rzeczywiste dochody osiągane w prowadzonej działalności gospodarczej, a nie tak jak do tej pory stała opłata ryczałtowa. Jako dochód należy rozumieć różnicę między przychodem a kosztami uzyskania przychodów ustalanego w sposób narastający. Dochód narastający będzie pomniejszony o sumę dochodów z poprzednich miesięcy.

Podstawa do naliczania składki zdrowotnej według skali podatkowej
Do 31 grudnia 2021 rokuOd 1 stycznia 2022 roku
75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniegoFaktyczne dochody osiągane w prowadzonej działalności gospodarczej

Przykład:

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, która jest opodatkowana według skali podatkowej. W 2021 roku, bez względu na kwotę osiąganych dochodów, opłaca składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł (9%) z czego 328,78 zł (7,75%) może odliczyć od zaliczki na podatek dochodowy. Jeżeli jego dochody miesięczne w 2021 roku wyniosą 10.000 zł, to zapłaci 381,81 zł składki zdrowotnej. Przy takich samych dochodach w 2022 roku zapłaci 900 zł składki zdrowotnej i nie będzie miał prawa do odliczenia jej od zaliczki na podatek PIT.

Dochód przedsiębiorcy
Wysokość składki zdrowotnej
2021 rok
2022 rok
10.000,00 zł
381,81 zł
można odliczyć od podatku
328,78 zł
900,00
brak prawa do odliczenia

Składka zdrowotna przedsiębiorcy opłacającego podatek liniowy

W przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym 19% zasada opłacania składki zdrowotnej będzie taka sama, jak w przypadku skali podatkowej.

Zgodnie z tym, co jest widoczne na stronie Sejmu, według stanu na 23 października 2021 roku projekt ustawy jest przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
5 komentarzy
 1. abcdeal

  A wiadomo coś jak to będzie z terminami płatności tej składki? Podatek PIT jest liczony do 20 dnia miesiąca, a jak będzie z ZUS? Czy projekt ustawy o tym pisze?

 2. agra

  A co w sytuacji, gdy dochodu nie będzie? Wtedy nie jest płacona składka zdrowotna w ogóle?

 3. Zbych

  Dziwi mnie to, że iFirma ignoruje zapytania na forum. Dlatego podpowiem szukającym odpowiedzi. Jeśli dochodu nie ma to i tak płacisz info. https://www.ifirma.pl/polski-lad/skladka-zdrowotna-a-strata-z-dzialalnosci-lub-brak-dochodow.html

 4. Ifirma

  Zgodnie z opisem pod artykułem w przypadku odpowiedzi zachęcamy użytkowników do kontaktu z BOK serwisu. Konsultanci odniosą się do konkretnej sytuacji użytkownika konta. Dziękujemy za podanie linku, który zawiera odpowiedzi na pytanie 🙂 Niestety ale nie zawsze pod artykułem odpowiedź zawarta w innym tekście pojawi się na bieżąco, dlatego też takim szybkim kontaktem dla użytkowników serwisu jest BOK.

 5. Grażyna

  W takim przypadku płacmy miesięcznie od podstawy minimalnego wynagrodzenia 3010 x 9% = 270,90. Na koniec roku gdy okaże się że zapłaciliśmy za dużo to składamy wniosek do ZUS o zwrot.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce