Blog ifirma.pl

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla przedsiębiorcy, który prowadzi PKPiR

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, co zmienia Polski Ład w składce zdrowotnej? Przeczytaj informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana sposobu obliczania składki zdrowotnej wywołała chyba największą falę emocji po stronie przedsiębiorców. Co prawda komentarze nie cichną, ale zbliża się już ten moment, w którym musimy spojrzeć prawdzie w oczy, jeśli projekt wejdzie w obowiązującym na ten moment brzmieniu, a mianowicie sprawdzić, jak to będzie wyglądało w nowej rzeczywistości od 1 stycznia 2022 roku. Składka zdrowotna będzie więc dzisiejszym motywem przewodnim naszej publikacji.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne zostały opisane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Do tej pory sposób obliczania składki zdrowotnej dla osób zatrudnionych i przedsiębiorców odbywał się na nieco odmiennych zasadach:

Składka zdrowotna do 31.12.2021 roku
Osoby fizyczne Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą
Składka zdrowotna jest uzależniona od wysokości dochodu danej osoby Składka zdrowotna uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw osiągniętego w IV kwartale poprzedniego roku podatkowego. 75% tego wynagrodzenia stanowi podstawę do obliczenia wysokości składki zdrowotnej przedsiębiorcy w kolejnym roku podatkowym

Co zmienia Polski Ład w składce na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorcy?

Zmiana wprowadzana przez Polski Ład dotknie wszystkie osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Składka zdrowotna nie będzie już ustalana w sposób zryczałtowany na cały rok podatkowy. Przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną, której podstawa będzie zależała od wysokości osiąganych przez nich dochodów/przychodów. Sposób obliczania składki zdrowotnej po zmianach będzie również zależał od wybranej formy opodatkowania dochodów.

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne nastąpi po zakończeniu roku. Jeżeli wystąpią różnice pomiędzy sumą wpłaconej składki zdrowotnej a składką od podstawy rocznej, przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o jej zwrot składając wniosek w tej sprawie. Takie informacje znajdują się w uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy opłacającego podatek według skali podatkowej

Po zmianie podstawą do obliczenia składki zdrowotnej będą rzeczywiste dochody osiągane w prowadzonej działalności gospodarczej, a nie tak jak do tej pory stała opłata ryczałtowa. Jako dochód należy rozumieć różnicę między przychodem a kosztami uzyskania przychodów ustalanego w sposób narastający. Dochód narastający będzie pomniejszony o sumę dochodów z poprzednich miesięcy.

Podstawa do naliczania składki zdrowotnej według skali podatkowej
Do 31 grudnia 2021 roku Od 1 stycznia 2022 roku
75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego Faktyczne dochody osiągane w prowadzonej działalności gospodarczej

Przykład:

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, która jest opodatkowana według skali podatkowej. W 2021 roku, bez względu na kwotę osiąganych dochodów, opłaca składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł (9%) z czego 328,78 zł (7,75%) może odliczyć od zaliczki na podatek dochodowy. Jeżeli jego dochody miesięczne w 2021 roku wyniosą 10.000 zł, to zapłaci 381,81 zł składki zdrowotnej. Przy takich samych dochodach w 2022 roku zapłaci 900 zł składki zdrowotnej i nie będzie miał prawa do odliczenia jej od zaliczki na podatek PIT.

Dochód przedsiębiorcy
Wysokość składki zdrowotnej
2021 rok
2022 rok
10.000,00 zł
381,81 zł
można odliczyć od podatku
328,78 zł
900,00
brak prawa do odliczenia

Składka zdrowotna przedsiębiorcy opłacającego podatek liniowy

W przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym 19% zasada opłacania składki zdrowotnej będzie taka sama, jak w przypadku skali podatkowej.

Zgodnie z tym, co jest widoczne na stronie Sejmu, według stanu na 23 października 2021 roku projekt ustawy jest przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 28 października 2021 o 08:38
   abcdeal

   A wiadomo coś jak to będzie z terminami płatności tej składki? Podatek PIT jest liczony do 20 dnia miesiąca, a jak będzie z ZUS? Czy projekt ustawy o tym pisze?

  2. 15 grudnia 2021 o 13:26
   agra

   A co w sytuacji, gdy dochodu nie będzie? Wtedy nie jest płacona składka zdrowotna w ogóle?

  3. 29 grudnia 2021 o 00:13
   Zbych

   Dziwi mnie to, że iFirma ignoruje zapytania na forum. Dlatego podpowiem szukającym odpowiedzi. Jeśli dochodu nie ma to i tak płacisz info. https://www.ifirma.pl/polski-lad/skladka-zdrowotna-a-strata-z-dzialalnosci-lub-brak-dochodow.html

  4. 31 grudnia 2021 o 08:42
   Ifirma

   Zgodnie z opisem pod artykułem w przypadku odpowiedzi zachęcamy użytkowników do kontaktu z BOK serwisu. Konsultanci odniosą się do konkretnej sytuacji użytkownika konta. Dziękujemy za podanie linku, który zawiera odpowiedzi na pytanie 🙂 Niestety ale nie zawsze pod artykułem odpowiedź zawarta w innym tekście pojawi się na bieżąco, dlatego też takim szybkim kontaktem dla użytkowników serwisu jest BOK.

  5. 3 stycznia 2022 o 15:07
   Grażyna

   W takim przypadku płacmy miesięcznie od podstawy minimalnego wynagrodzenia 3010 x 9% = 270,90. Na koniec roku gdy okaże się że zapłaciliśmy za dużo to składamy wniosek do ZUS o zwrot.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie