Zmiana numeracji faktur w trakcie roku podatkowego

Numeracja faktur nie należy do trudnych zagadnień do momentu, kiedy nie przyjdzie nam do głowy pomysł, aby ją zmienić. Jeśli taką decyzję podejmiemy na początku roku podatkowego – nie ma problemu; sytuacja może jednak wyglądać inaczej, gdy zmiany numeracji faktur chcielibyśmy dokonać w trakcie okresu rozliczeniowego.

Numery faktur w przepisach

Generalnie ustawa o VAT nie określa restrykcyjnie zasad nadawania numerów fakturom. Zgodnie z przepisem, na fakturze musimy zawrzeć kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę. Oznacza to, że w ramach działalności powinniśmy przyjąć wybrany model numeru faktury – np. numer/miesiąc/rok lub numer/oznaczenie działu/rok, i używać go przy każdej kolejnej fakturze. Według ustawy najistotniejsze jest, aby nie dublować faktur – tzn. unikać sytuacji, w której dwa różne dokumenty miałyby nadany taki sam numer.

Zmiana numeracji faktur w trakcie roku podatkowego

Zasadniczo żaden przepis nie zabrania przedsiębiorcom dokonywania zmian w numeracji faktur w trakcie roku podatkowego, poza warunkiem że:
  • żadna faktura nie będzie miała zdublowanego numeru
  • numery w ramach każdej numeracji będą nadawane kolejno i chronologicznie.
Warto jednak pamiętać, że dokonywanie modyfikacji w modelu nadawania numerów fakturom nie jest standardowym działaniem, w związku z czym może wzbudzić wątpliwości organu skarbowego, a co za tym idzie może pojawić się konieczność złożenia wyjaśnień. Dlatego, jeśli jest to możliwe, z modyfikacją numerów faktur warto zaczekać do końca roku podatkowego. Jeśli jednak taka zmiana jest konieczna, np.:
  • ze względów porządkowych, aby podzielić faktury za dwa różne rodzaje usług
  • ze względu na ograniczenia programu księgowego, podczas zmiany programu itp.
– dokonanie jej w trakcie roku nie powinno być uznane za błąd.
Numer faktury to tylko jeden z jej elementów! Sprawdź, jak w 7 prostych krokach wystawić fakturę doskonałą!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI